Dilediğin şeylere dikkat et! Djinn - Wishmaster (1997)

Creeper

Korku Karakterleri

YasinKarakaya

12 Eylül 2008

8 Adet Yorum

8

creepers1
Jeepers Creepers filminin insan organlarıyla beslenen yaratığı. Her 23 yılda bir, baharın 23. günü Creeper insanları öldürmeye gelir. Kendisi eskilerden kalma (arkasında en az 300 yıllık cesetler bıraktığı düşünülürse) bir korku unsurudur.

Issız otobanlarda, özellikle etrafında uçsuz bucaksız buğday tarlaları olanlarda avlanmayı çok sever. Dev bir yarasayı andıran kanatları, garip suratı, sürüngenimsi vücudu göz önünde bulundurulduğunda, oldukça korkunç bir yaratıkla karşı karşıya olduğumuz iyice anlaşılır (kendisi ‘creep’ sözcüğüne yakışan tüyler ürperticiliktedir). Öldürme amacı ise, güçlenmek için ihtiyacı olan insan vücudu parçalarını almaktır. Örnek olarak görmek için beğendiği ve ilgisini çeken bir insanı kurban olarak seçer ve onun gözlerini yer. Ya da nefes almak için kurbanının akciğerini yer ve ne kadar çok kalp yerse o kadar çok güçlü olur.

Fakat her insanı kendine kurban seçmiyor bu yaratık, sadece ilgisini çeken ve beğendiği insanları kurban olarak seçiyor. Onları önce korkutuyor, insanların korkusunun kokusunu alıyor ve sonrada beğendiği organını yemeye başlıyor. Kurbanlarını yedikten sonra onları dikiyor ve kendine ait mekanına götürüp saklıyor. Filmde, bodrumda tavana ve duvarlara adeta bir süs gibi asılmış ve yıllarca çürümemesini sağlamak için bir çeşit cilaya benzeyen bir karışımla kaplanmış 500-600 arası cesetten ne kadar tehlikeli ve korkunç bir yaratık olduğunu anlamak mümkün herhalde. Tip olarak biraz Freddy Krueger’ı andırsa da kesinlikle ondan daha üstün bir yaratık olarak göze çarpıyor. Üstelik bu yaratığın kanatları var ve uçabiliyor.

Filmde yaratığı “Jonathan Breck” canlandırıyor. Usta makyözler tarafından hazırlanmış inanılmaz makyajlarla kusursuz bir yaratığın ortaya çıktığını söyleyebiliriz. Hatta gelmiş geçmiş en tehlikeli yaratıklardan biri ifadesini kullanmak bile uygun olabilir. Özellikle ilk filmin son sahnesinde kurbanını kucaklayıp uçma sahnesi gerçekten mükemmel.

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Yasin Karakaya

Tüm Yazıları
9 Eylül 1977’de İstanbul’da doğdu. İlkokuldan Üniversiteye kadar ki eğitimini burada tamamladı. Korku filmlerine olan ilgisini ilk defa memleketi Aydın’da ki bir kahvehanede videodan izlediği Elm Sokağında Kabus filmi ile keşfetti. O sıralar 8 yaşındaydı. 80’lerin kanlı video kültürü ile yoğrulan beyni ilerde yapacağı bu site için ilk kıvılcımı çakmıştı bile. Bundan sonraki dönemde korku sineması ile ilgili herşeyle ilgilenmeye başladı. Geniş bir film arşivi ve korku figürleri koleksiyonu yapmaya başladı. 2003 yılında tamamen kendi çabasıyla korkucu.com sitesini kurdu. 5 yıl boyunca kendi yağı ile kavrulmaya çalışsa da pek başarılı olamadı ve bu konuda tıpkı kendisi gibi rahatsız ve inatçı olan Murat Özkan ile tanıştı. İkili 2008 yılında Murat Özkan’a ait olan Gerilimhatti.com sitesi ile korkucu.com’u birleştirme kararı aldı…

Yorumlar (8 Yorum)

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.