Ses çıkarma... Kımıldama... Hepsinden öte... Sakın bir dilekte bulunma! Wishmaster (1997)

Creeper on Highway 61

Korku Genel

Korku Koleksiyon

YasinKarakaya

29 Eylül 2010

0 Adet Yorum

0

Korku Koleksiyon bölümüne bu sıralar biraz ağırlık veriyorum. Sitemizde daha önce tanıttığım ‘Eddie on Route 66’ dioramasını hatırlayacaksınız. Eski bir Route 66 yolunu canlandırmıştık. Şu anda paylaşacağım diorama da buna benzer bir çalışma. Amerika’nın ikinci en ünlü otoyolu ‘Highway 61”i, içerisinde Jeepers Creepers filminin korkunç yaratığı Creeper ile birlikte canlandıracağız. Creeper derken kendisini değil korkunç kamyonetini bir benzinliğin kıyısında kurbanlarını beklerken göreceksiniz burada. Yalnız bu dioramanın bir farkı da boyutu zira ‘Route 66’ dioramamız 1:43 ölçeğindeydi ‘Highway 61’ ise 1:24.. Yani bu dioramamız ölçek olarak neredeyse iki kat daha büyük..

Diorama üç buçuk metre uzunluğunda ve yarım metre derinliğinde tahta bir profilin üzerine oturtulmuş vaziyette. Cadde ve bina içi ışıklandırmaları yapılmış, bitki ve ağaçlandırma işlemleri tamamlanmış ve arka plana gökyüzü efektli büyük bir poster konulmuş durumda. Bunun dışında yapım aşamasıyla ilgili ayrıntılara girmeyeceğim fakat dioramada yaklaşık 20 adet 1950’li yıllara ait otomobil, 2 adet benzinlik, 2 adet diner, 1 adet büfe, 1 adet karavan, 15 adet çeşitli ebatlarda ağaç, 6 adet otoyol aydınlatma direği, tabana çimen ve otoyol efekti, çeşitli reklam panoları ile birçok detay aksesuar ve insan figürü kullanıldı. Niçin Creeper diyecek olursanız da yaratığımızın her 23 yılda bir, baharın 23. günü avlanmak için ortaya çıktığı düşünüldüğünde (arkasında en az 300 yıllık cesetler bıraktığı söyleniyor) 50’li yıllara da mutlaka uğramışlığı vardır diye düşündüm 🙂 Birde adet olduğu üzere 50’lerden bir Carl Perkins gitar solosunu da yazıya iliştiriyorum. Sözü daha fazla uzatmadan resimlerle başbaşa bırakıyorum sizleri. İyi eğlenceler..

Not: Dioramanın her bir köşesi detay olduğundan resim sayısı 60 adet oldu. Sabırla incelemenizi öneririm..


Carl Perkins – Guitar Boogie | Musicians Available

Sitemizdeki diğer dioramalara buradan göz atın..

Diorama yapım Yasin ‘Devilboy’ Karakaya

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Yasin Karakaya

Tüm Yazıları
9 Eylül 1977’de İstanbul’da doğdu. İlkokuldan Üniversiteye kadar ki eğitimini burada tamamladı. Korku filmlerine olan ilgisini ilk defa memleketi Aydın’da ki bir kahvehanede videodan izlediği Elm Sokağında Kabus filmi ile keşfetti. O sıralar 8 yaşındaydı. 80’lerin kanlı video kültürü ile yoğrulan beyni ilerde yapacağı bu site için ilk kıvılcımı çakmıştı bile. Bundan sonraki dönemde korku sineması ile ilgili herşeyle ilgilenmeye başladı. Geniş bir film arşivi ve korku figürleri koleksiyonu yapmaya başladı. 2003 yılında tamamen kendi çabasıyla korkucu.com sitesini kurdu. 5 yıl boyunca kendi yağı ile kavrulmaya çalışsa da pek başarılı olamadı ve bu konuda tıpkı kendisi gibi rahatsız ve inatçı olan Murat Özkan ile tanıştı. İkili 2008 yılında Murat Özkan’a ait olan Gerilimhatti.com sitesi ile korkucu.com’u birleştirme kararı aldı…

YORUM YAZ