Dilediğin şeylere dikkat et! Djinn - Wishmaster (1997)

Coralina Cataldi-Tassoni

Çığlık Kraliçeleri

wherearethevelvets

24 Temmuz 2009

0 Adet Yorum

0

coralina-cataldi
Tam Adı: Coralina Cataldi-Tassoni
Doğum: 24 Şubat 1971 Doğum Yeri: Mahattan, NY – ABD
IMBb Sayfası

Manhattan’da köklü bir ailenin kızı olarak gözlerini dünyaya açan Coralina Cataldi-Tassoni, opera şirketi sahibi babası ve opera sanatçısı annesi sayesinde sanat dünyasıyla erken yaşta tanıştı. Güzel sesli bu genç kız aynı zamanda opera gösterilerinde set görevlisi olarak da çalıştı. Bu arada rock müziğe de gönül vermişti. Nihayet asıl tutkusu olan sinema için, Amerika ve İtalya’da oyunculuk dersleri aldı. Birkaç TV dizisinde oynadıktan sonra tüm yaşamını değiştirecek olay oldu ve Dario Argento‘yla tanıştı. Argento bu yetenekli ve ekrana çok uyan güzel yüzlü kıza, yapımcılığını yaptığı Demons II‘de başrol verdi. Bu filmde doğum gününde iblisleşen ve tüm apartmanı enfekte eden bir genç kızı canlandırıyordu. Camiada o kadar ünlü oldu ki neredeyse sadece korku filmlerinden oluşan bir kariyer edindi.

coralina3

Dario Argento “Opera” adlı filmindeki kostüm departmanı rolünü özellikle güzel aktrist için yazdı. Nedense filmlerinde hep şiddetli bir biçimde öldürülen şanssız kadınları canlandıran Cataldi-Tassoni’nin ağzı bıçakla karıştırılıyordu bu filmde. Ününü perçinleyen güzel aktristle çalışmak için kendisi için roller yazan değişik yönetmenler (Lamberto Bava, Pupi Avati, Luciano Odorisio, Andrea Manni) sıraya girmişti.

coralina1

Dario Arganto‘yla ilişkileri bitmemişti. Bir Giallo dizisinde beraber sunuculuk yaptılar. Usta yönetmen yine bir opera filminde ona rol verdi. Sadece çığlık kraliçeliği aktriste yetmiyordu. Drama ve komedi oyunculuğuna yatkınlığını çeşitli yapımlarla kanıtladı. Resim sergisi açtı ve bir müzik albümü çıkardı. Dario Argento’nun cadı üçlemesinin son halkasında yine dehşetengiz bir biçimde öldürüldü. Önce ağzı dağıtıldı, sonra karnı deşilip bağırsakları döküldü yetmedi kendi bağırsaklarıyla boğazlandı. Goblin‘in solisti Claudio Simonetti‘nin yönettiği “The Dirt” ile Avusturya Fright Nights’ta en iyi kadın oyuncu dalına aday oldu. Bu güzel oyuncunun filmografisinden seçkiler ise şunlar:

La monaca di Monza (Devils of Monza, 1986)
Demons II (Dèmoni 2: L’incubo ritorna, 1986)
Opera (1987)
Il Bosco (Horror Queen, 1988)
L’amico d’infanzia (The Childhood Friend, 1994)
La stanza accanto (Bitter Chamber, The Room Next Door, 1994)
Dario Argento’s The Phantom of the Opera (Il fantasma dell’opera, 1998)
Ghost Son (2006)
Mother of Tears (La Terza Madre, 2007)
The Dirt (2008)

coralina2

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: wherearethevelvets

Tüm Yazıları
17 Ocak 1978 yılında Edirne’nin Keşan ilçesinde dünyaya gözlerini açan Ali Murat Akçıl, korku ile küçük yaşlarda tanıştı. İzlediği ilk korku filmi (ki ilkokuldaydı) The Evil Dead idi. İlkokuldayken, şimdilerde çokça yararlanacağı korku filmleri ve istismar sineması örnekleri izledi. Hatta Cumartesi geceleri Yunan kanallarında yayınlanan sakıncalı ve dehşetengiz filmlere de göz atma şansı oluyordu. Ortaokul ve liseyi daha çok erotik materyallerle geçiren Wherearethevelvets nihayet üniversitede İstanbul’a yerleşti ve büyük şehrin tüm imkanlarını kullandı. Kendi gibi sinemasever sınıf arkadaşları vardı ve en sevdiği şey bir filmi başından sonuna dek saatlerce anlatmaktı. Bu nedenle beyni düzülen bir arkadaşı “neden izlediğin filmleri yazmıyorsun” dedi ve Wherearethevelvets hiç aşina olmadığı internet diyarında film anlatır oldu. Bu sayede tanıştığı Korkucu.com'da 2008’den beri yazı yazmaktadır.

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.