Ses çıkarma... Kımıldama... Hepsinden öte... Sakın bir dilekte bulunma! Wishmaster (1997)

Cold Prey / Fritt Vilt

Korku Film Arşivi

Korku Sinema

OrçunTunalı

09 Ağustos 2010

7 Adet Yorum

7

Yönetmen: Roar Uthaug
Senaryo: Thomas Moldestad, Roar Uthaug
Imdb Puanı:6.4/10
Yapım: 2006, Norveç, 97 dakika
Oyuncular:
Ingrid Bolsø Berdal, Rolf Kristian Larsen, Tomas Alf Larsen, Endre Martin Midtstigen, Viktoria Winge

Kuzey Avrupa’dan son yıllarda gelen korku filmleri korku seyircisine farklı alternatifler sunuyor. İkliminin de verdiği soğuk ve karanlık atmosferi başarılı bir şekilde kullanan bu yapımlar genel olarak seyirciyi devamlı diken üstünde tutmayı hedefleyen komedinin oldukça az kullanıldığı korku filmleri olarak göze çarpıyor. İşte bu örneklerden biri olarak korku sinemasının olmazsa olmazı slasher türünde çekilen filmlerden biri de 2006 tarihli Norveç yapımı “Fritt Vilt” olmuştu. Her ne kadar dilimize “Şeytanın Oteli” olarak çevrilse de film boyunca iblisvari bir yaratık görülmüyor. Filmi basite indirgeyen Türkçe adına nazaran uluslararası alandaki adı biraz daha tatmin edici “Cold Prey” olmuş.

Film, 5 Norveçli gencin dağlık bölge Jotunheimen’e tatil ve snowboard yapmak için yola çıkmalarıyla başlıyor. Yolda yavaş yavaş tanımaya başladığımız karakterler arasında 2 çift ve 1 yalnız erkek bulunuyor. Çiftlerden biri diğerlerine nazaran daha olgun ve aklı başında görünen Eirik ve Jannicke iken diğer ikili olarak daha ilişkilerinin başında ve birbirlerine karşı çekingen olan Mikal ve Ingunn’ı tanıyoruz. Son karakter olarak iki çiftin arasında kendi halinde ve grubun eğlence kaynağı olan Morten bulunuyor. Jotunheimen’e vardıklarında hızla eğlenceye girişen ve snowboard yapmaya başlayan ekip, kısa süre sonra sonu gelmeyecek aksiliklerin ilk halkasıyla karşılırlar. Kayak yaparken ayağını kıran Morten yürüyemeyecek hale geldiğinden yakınlarında bulunan terk edilmiş bir otele isteksiz giriş yapan kahramanlarımız, geceyi otelde geçirmek zorunda kalırlar. İletişim araçları çalışmayan ve kötü hava şartlarından dolayı binada mahsur kalan ekip, mekana yerleştikten sonra keşif yapmaya başlarlar. İlk bakışta sadece eski bir bina olarak gördükleri otelin ziyaretçi defterinde garip mesajlar gören gençler, çok geçmeden otelin karanlık bir geçmişe sahip olduğunu ve dahası bulundukları yerde çok tehlikeli bir katilin var olduğunu fark edeceklerdir.

“Fritt Vilt” her ne kadar slasher türünün bilindik formüllerini içerisinde birebir barındırsa da, bu klişeleri son derece sert ve etkili bir üslupla harmanlayan bir film. Özellikle Amerikan sinemasından görmeye alıştığımız bu türün, Kuzey Avrupa yapımlarında daha farklı bir etkileyiciliği olduğunu söylemek mümkün. Gerçek mekanlarda çekilen film, Jotunheimen dağlık bölgesinin soğuk ve tekinsiz atmosferini sonuna kadar kullanıyor. Çekim aşaması yaklaşık 2 yılı bulan, helikopterlerle malzemelerin dağlık bölgeye taşındığı ve -25’lere vardığı söylenen soğuklar kuşkusuz oyuncuların performanslarına da olumlu anlamda yansımış.

Genel anlamda 5 kişinin performanslarını izlediğimiz filmde, bir kişi var ki kanımca filmin başarılarının en büyük etkenlerinden biri. Baş kadın aktris Ingrid Bolso Berdal’in filmin başındaki sessiz ve soğukkanlı duruşunun, gizemli katilin ortaya çıkmasıyla güçlü ve savaşçı bir kadın karaktere dönüşme performansı tek kelimeyle mükemmel. Uzun boyu, beyaz teni ve mavi gözleriyle tipik İskandinav güzeli olan oyuncu, hikaye ilerledikçe hiç beklemeyeceğimiz sertlikte bir savaşçıya dönüşen karakterin içinden adeta ‘Viking ruhunu’ ortaya çıkarıyor. Gizemli katile dair ikna edici bir geçmiş hikayesini de öğrendiğimiz film, şüphesiz son dönemde izleyebileceğiniz en başarılı slasherlardan biri. Filmin bu başarısı gösterime girdiği bir çok festivalde aldığı olumlu eleştiriler ve ülkesinde kazandığı müthiş gişe başarısıyla tescillenmiş. Tabii bu durum filmin ikincisinin çekilmesini de kaçınılmaz kılmış zira 2 yıl aradan sonra çekilen “Fritt Vilt 2” de gösterime girdikten sonra yine benzer şekilde olumlu tepkiler almış. Bu noktada filmin üçüncüsünün de yolda olduğunu söylemek yerinde olur. İkincisi de en az ilki kadar tatmin edici olan serinin üçüncü halkasında Ingrid Bolso Berdal’in bulunmaması bana göre büyük bir eksi. Yapımcılar dışında tüm kadronun farklı görünmesi ise filmin nasıl olacağı konusunda daha büyük şüpheler uyandırıyor. Bekleyip görmekten başka şansımızın olmadığı bu aralıkta, ilk iki filmi izleyerek seri hakkında bir fikir edinebilirsiniz. Adettendir, korku filmleri hele ki bu alt tür iyi ya da kötü ayrımı olmadan en çok devam filmi çekilen türlerden biri. Örneklerini daha önce defalarca gördüğümüz “Halloween”, “Friday the 13th” gibi klasiklerden tutun da kıyıda köşede kalmış bir çok filmle ister istemez karşılaştırma yapacağınız bir yapım var karşınızda. Ancak sizi temin ederim ki “Fritt Vilt” özellikle bu tarz filmleri seviyorsanız mutsuz ayrılmayacağınız bir film.

Korkusitesi için yazan Orçun Tunalı / Gorcun

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Orçun Tunalı

Tüm Yazıları
25 Haziran 1986 tarihinde Tekirdağ, Çorlu ilçesinde doğdu. Çocukluğundan beri korku filmleri, hikayeleri ve oyunlarına ilgi duyduğundan olsa gerek bu siteyi keşfetmesi kaçınılmaz olarak gerçekleşecekti. Daha sonra yazdıklarıyla ekip içerisinde kendisine yer buldu. Mesai dışında ve off günlerinde Jigsaw’ın asistanı olarak stajını sürdürüyor. Amatör ruh ve tutkuyla korku türündeki her türlü görsel, işitsel ve yazınsal eserlere ilgi duymakta. Aynı hissiyatı ve heyecanı paylaşan bu topluluk içerisinde yer almaktan son derece memnun.

Yorumlar (7 Yorum)

YORUM YAZ