İnsanlar hayaletlere neden inanır? Eğlence için mi? Hayır! Ölümden sonra bir şeyler olduğu ihtimali için.1408 (2007)

Chucky

Korku Karakterleri

Korku Sinema

YasinKarakaya

26 Mayıs 2008

6 Adet Yorum

6

ChuckyGerçek Adı: Charles Lee Ray
Doğum Yeri (Dirilme): Oyuncakçı Dükkanı
Milliyeti: Amerikan
Cinsiyeti: Erkek
Boyu: 70 cm
Kilosu: 15 kg

ARKANA DİKKAT BARBİ!

Charles Lee Ray, bir seri katil. Ama aşağılık adam vurulup öldüğüne göre her şey yolunda öyle değil mi? İnsanlar nasıl da yanılabiliyorlar. Bay ‘Ray’ kara büyüde pek bir marifetli, öyle değil mi: hokus pokus, şeytani ruhunu el çabukluğuyla “İyi İnsan” oyuncak bebeğinin içine gönderir. Oyuncak bebeği, bir seri katilin yaşama dönen ruhu için uygun bir yer olarak görmeyebilirsiniz. Neden başka bir insan değil ya da en azından tehlikeli bir hayvan… Bilirsiniz ya canım şöyle fırsatını bulup da tekrar hayata dönüp etrafa ciddi hasar verebileceğiniz, acımasız, kötü bir şey olarak dönmek. Maalesef oyuncak bebek Charles’ın bulabildiği tek şeydi. Ve böylece Chucky, bu plastik gövdenin içine hapsolur ve tek kurtuluş umudu gerçek kimliğini ortaya çıkarabileceği ilk insanın içine girmektir. Bu da, Andy Barclay adında bir erkek çocuğu olacaktır.

Chucky

Chucky, o bildiğiniz seri katillerden, asıp kesen, sıcak kalpli manyaklardan biraz farklıdır. Bir kere insan değil. İkincisi plastikten yapılmış bir şeye ciddi bir zarar vermek çok zor. Üçüncü ve son olarak da sinir bozucu, küçük pisliğin teki. Mükemmel seslendirmesiyle (“One Flew Over the Cuckoo’s Nest” filmindeki yardımcı rolü ile hak ettiği Oscar’ı utanmadan reddeden) Brad Dourif, bugüne kadar ki 5 ‘Child’s Play’ filminde, karanlık, fakat biraz da komik olan Chucky karakterini yarattı.

Ekranlarımızı şenlendiren diğer tescilli kaçıklar gibi, Chucky de, bir yığın parlak iğneleyici söz ve numara olmadan tam donanımlı olarak sahaya çıkmış sayılmazdı. Bir parça parlak zeka ürünü olduğunu söyleyebilirsiniz. Ancak bu, onun korku dünyasına yapmış olduğu değerli katkıları azaltmaz. Dalga dalga kızıl perçemleri, bebek mavisi gözleriyle Chucky, orası senin burası benim diye dolaşıp, ikinci hayatında bir çıkış noktası arıyor. Hepimiz öyle değil miyiz ki.. Katışıksız hayatlarımızdan o kaçışı hepimiz aramıyor muyuz? İki ayak boyundaki plastik bir gövdenin içinde hapis kalmak sizin canınızı sıkmaz, kızdırmaz mıydı? Bu boya ayakkabı satın almak bile bir kabusa dönüşecektir.

Chucky

Kendi zamanı göz önüne alındığında, “Childs Play”, vahşet içeren filmler dünyasına eklenmiş tam olarak orijinal bir halkadır. Birkaç tane daha korkutucu öğe ile birkaç öldürme sahnesi daha olabilirdi belki, ama genelde oldukça iç açıcıydı. Daha sonraki bölümler, buna kıyasla tarz ve orijinallikten uzaktılar. Yine de oyuncak bebeği korku dünyasının büyük karakterleri arasında tutmaya yetti. Chucky’nin oyuncak bebek içine hapsedilmiş bir seri katilin ruhu olmasına rağmen, bugün bile hala bu karakterin, korku dünyasının kötülükle nam salmış karakterlerinden biri olmadığına inanıyorum. Üçüncü bölüm için yazılmış senaryo “Bakın kim Avlanıyor”, gayet açık bir şekilde kendini fazla ciddiye almayan bir korku filmini temsil ediyor. Bu da işe yarıyor. Serinin dördüncü filmi “Chucky’nin Gelini”nin çekilmesinin nedeninin, tarz sahibi, kendisi bir referans oluşturan korku filmlerine yönelik, o zamanlarda yükselen talebin artması olduğunu düşünebiliriz. Bu film bu talebi mükemmel olarak karşılamıştır.

Chucky, adamım! Sonuçta oyuncak bir bebek. Yürüyen, konuşan ve mağdurlarını sessizce avlayan korkutucu bir çocuk oyuncağı. Yılbaşında bir oyuncak bebek istemeyeceğimi biliyorum.

Chucky

Yasin ‘Devilboy’ Karakaya

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Etiketler: ,

Yazar: Yasin Karakaya

Tüm Yazıları
9 Eylül 1977’de İstanbul’da doğdu. İlkokuldan Üniversiteye kadar ki eğitimini burada tamamladı. Korku filmlerine olan ilgisini ilk defa memleketi Aydın’da ki bir kahvehanede videodan izlediği Elm Sokağında Kabus filmi ile keşfetti. O sıralar 8 yaşındaydı. 80’lerin kanlı video kültürü ile yoğrulan beyni ilerde yapacağı bu site için ilk kıvılcımı çakmıştı bile. Bundan sonraki dönemde korku sineması ile ilgili herşeyle ilgilenmeye başladı. Geniş bir film arşivi ve korku figürleri koleksiyonu yapmaya başladı. 2003 yılında tamamen kendi çabasıyla korkucu.com sitesini kurdu. 5 yıl boyunca kendi yağı ile kavrulmaya çalışsa da pek başarılı olamadı ve bu konuda tıpkı kendisi gibi rahatsız ve inatçı olan Murat Özkan ile tanıştı. İkili 2008 yılında Murat Özkan’a ait olan Gerilimhatti.com sitesi ile korkucu.com’u birleştirme kararı aldı…

Yorumlar (6 Yorum)

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.