Bazı pencereler asla açılmamalı... Secret Window (2004)

Cat’s Eye

Korku Film Arşivi

Korku Sinema

28 Aralık 2009

7 Adet Yorum

7

Yönetmen: Lewis Teague
Senaryo: Stephen King
Yapım: 1985 ABD Süre: 95 Dakika
Oyuncular: James Woods, Drew Barrymore, Alan King, Robert Hays

Korkuyu sevdiren adam” Stephen King’in “Nightshift koleksiyonu”, bizdeki adıyla “Hayaletin Garip Huyları” korku sineması için oldukça değerli bir kaynak. King’in bu öykülerinden yola çıkılarak yapılan filmleri sayacak olursak aklımıza ilk gelenler kuşkusuz Children of the Corn ve Salem’s Lot (Jerusalem’s Lot) olacaktır. Bunların yanında yine birçok korku severin koleksiyonunda yer alan, Graveyard Shift, The Lawnmower Man, Sometimes They Come Back, Maximum Overdrive (Trucks), The Mangler gibi filmler de yine bu öykü koleksiyonunun ürünleri olan filmler.

Bu kitapta yeralan öykülerden Quitters Inc., The Ledge, üç hikayeden oluşan Cat’s Eye filminin ilk iki bölümünü oluşturuyor. Üçüncü ve son hikaye ise tam olmasa bile yine bu kitapta geçen Boogeyman hikayesine dayanıyor. Bu üç bölüm bir kedinin gözünden bizlere aktarılıyor. Sürekli olarak küçük bir kızın yardım istediğini duyan bu sevimli kedicik, küçük kıza yardım edebilmek için uzun ve tehlikeli bir yolculuğa çıkıyor. Bu yolculuk sırasında kimiz zaman ürkütücü, kimi zaman heyacanlı olaylar onu bekliyor. Bu olayların bazen oldukça komik geliştiğini söylemezsek bu, filmi izlemeyenler için oldukça yanıltıcı bir giriş olacak.

İlk bölüm olan Quitters Inc.’de usta oyuncu James Woods karşımıza iflah olmaz bir sigara tiryakisi olarak çıkıyor. Sigaradan kurtulmayı pek istemese de ailesinin ve arkadaşlarının tasiyesiyle “Sigara Bıraktırma Şirketine” başvurur. Daha lobide beklerken garip olaylarla karşılaşır. Bu şirket sigarayı bıraktırma konusunda çok etkili yöntemlere sahiptir. Şirkete başvurduktan sonra sigarayı bırakamazsanız, tiryakiliğin ortaya çıkardığı rahatsızlıklardan çok daha büyük bir sorunla karşı karşıyasınız demektir.

İkinci bölüm olan The Ledge’i yükseklik korkusu olanlara tavsiye etmiyorum. Yaşlı zengin bir koca, genç karısının kendisini aldattığını öğrendiğinde deliye döner ve karısının sevgilisinden intikam almak için ona bir komplo hazırlar. Genç adamın arabasına yüksek miktarda uyuşuturucu koyar ve onu zorla yaşadığı binaya getirtir. Genç aşığa bir teklif sunar: “Eğer binanın çevresini dolaşan pervaz boyunca duvarda tutunarak yürüyebilirsen buradan gitmekte serbestsin, yoksa seni hemen polise veririm ve hayatının sonuna kadar hapiste kalmanı sağlarım” Genç adam, yoldan geçen arabaların bile küçücük göründüğü binanın tepesinde hayatı için çok önemli bir karar vermek zorundadır.

Kedicik tanık olduğu bu olaylardan sonra sonunda kendisinden yardım isteyen küçük kızın evine ulaşmayı başarır. Böylece filmimizin üçüncü ve son bölümü başlar. Küçük kız dolabında yaşayan bir umacıdan korkmaktadır; fakat anne babası ona inanmamakta ısrarcıdırlar. Kedicik, küçük kızı bu çirkin ve korkunç umacıdan kurtarabilecek midir…

Kısa ve birbirinden bağımsız bu üç öyküden oluşan film izleyiciye oldukça eğlenceli bir deneyim sunuyor. Teknik olarak çok sevdiğim bu yapısı nedeniyle film, Creep Show gibi, en sevdiğim filmler arasında yer alıyor. Son bölümde Drew Barrymore’un canlandırdığı küçük kız ve öcü arasında geçen sahneler ve yine küçük kız ile kedi arasında geçen sahne filmin en etkili anlarını oluşturuyor.

Filmin ilk kısmında karşımıza çıkan iki eski dost –yoksa düşman mı demeliyim- yüzümüzde bir gülümseme meydana gelmesini sağlıyor. İlk gördüğümde çok hoşuma giden bu ayrıntı hakkında spoiler vermekten kaçınmayı tercih ediyorum.

Son olarak, ilk bölümde sigara bırakmak için uğraşan bir adamı canlandıran ve gerçek hayatta da bir sigara tiryakisi olan James Woods’un, bu rolden sonra sigaraya tövbe ettiğini de belirtelim. Aynı bölümde yer alan ve Sigara Bıraktırma Şirketinin patronunu canlandıran Alan King ise sigara tiryakiliğinin yol açtığı akciğer kanserine yenik düşerek hayatını kaybetmiş!..

Ömer Temizkan

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yorumlar (7 Yorum)

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.