Uzayda çığlığınızı kimse duyamaz... Alien (1979)

Can Alıcı Sahneler

Yasin Karakaya

Yazarlarımız

YasinKarakaya

15 Ağustos 2008

2 Adet Yorum

2

Tüm korkusever arkadaşları selamlıyorum. Yazarlar bölümünde ‘Devilboy’ olarak her hafta araştırma, inceleme ya da eleştiri yazılarımı sizlerle paylaşacağım. Bu vesileyle de beğendiğim bazı korku filmlerin can alıcı sahnelerine değinmek istiyorum.Sizin için birde 100 filmlik ‘mutlaka görmeniz gereken korku filmleri’ listesi hazırladım ve şu ana kadar bu filmleri izlemediyseniz mutlaka görmenizi tavsiye ediyorum..

10) THE EXORCIST
Yönetmen
: William Friedkin
Oyuncular: Ellen Bursty, Max von Sydow, Jason Miller
Yıl: 1973

Tüm zamanların en iyi korku filmleri listesinde her daim adını ilk 10’a yazdıran filmlerden.1974 yılında 10 dalda Oscar’a aday gösterildi.2 dalda ipi göğüsledi. İlk gösteriminde hasılat rekorları kıran THE EXORCİST, 12 yaşında ergenlik çağının başında bir genç kız olan Regan’ın bilinmeyen bir gücün etkisi altına girmesini anlatıyor.

Kırmızı sahne: Şeytan çıkarma
Regan, Father Merrin’in yüzüne yeşil bir sıvı kusar. Aradan 30 yıla yakın zaman geçtikten sonra izlense bile sağlam bir mide gerektiriyor.

Kırmızı sahne: Örümcek yürüyüşü
Yönetmen W.Friedkin’in önce çekip daha sonra filme koymaktan vazgeçtiği sahne.Regan kafasını bacaklarının ortasından geçirip evin merdivenlerinden aşağıya iner.2000 yılında yapılan kurguya bu sahneyi de ekledi.

9) FRIDAY THE 13TH
Yönetmen
: Sean S. Cunningham
Oyuncular: Betsy Palmer, Adrienne King
Yıl:1980

Yazın kamp yapan gençleri kesip biçen Jason Voorhees adlı buz hokeyi maskeli bir manyağın [ilk filmde annesinin] seri cinayetleri. Tam 10 devam filmine vesile olup teen-slasher türünün kültlerinden kabul edildi. Ot çeken, özgür seks yapan gençlerin birebir katledilmesiyle korku sinemasının muhafazakar kanadında yer aldı.

Kırmızı sahne: Ölümcül sevişme
Jason’ın hemen her filmde favori işi. İki genç, ranza ya da yatakta mercimeği fırına vermişken içeri süzülen anti-kahramanımız mızrağını hedefe yönlendirir. Pozisyonuna göre üstte olan partnerden çıkan mızrak önce alta yatana ardından yatağa saplanır. Son olarak yerdeki döşemeye dayanan mızrağın ucundan kan damladığını görürüz.

8 ) THE THING
Yönetmen: John Carpenter
Oyuncular: Kurt Russel, Keith David, Wilford brimley
Yıl: 1982

Howard Hawks’ın 1952 yapımı “The Thing From Another World” adlı kült filminin yine kült olmuş yeniden çevrimi. Bu özelliğine rağmen öncü olmasıyla dikkat çeken ‘The Thing’, vizyona girdiğinde fazla önemsenmemiş ama yıllar geçtikçe değer kazanmıştı. Kutuplarda araştırma yapan bir grup bilim adamının yakınlarına düşen bir cisimden bulaşan bir ‘şey’ grubun içine girerek güven ve huzur ortamını bozar. Carpenter’ın soğuk savaş yıllarına özgü anti-komünist tavrının doruğa çıktığı filmlerden…

Kırmızı sahne: İlkyardım dehşeti
Bilim adamlarından biri arkadaşlarından birinin duran kalbini çalıştırmak isterken göğüs açılır ve sipsivri dişler elleri bileklerinden koparır.

7) POLTERGEIST
Yönetmen
: Tobe Hooper
Oyuncular: Jobeth Williams, Craig T.Nelson

Tv yoluyla gelen yabancıların dünyayı ele geçirme arzuları. Yönetmen olarak Tobe Hooper adı geçse de neredeyse Steven Speilberg’in etkili olduğu bilinir. Hatta çevrildiği yılarda Hooper’ın setteki varlığına dair “to be or not to be” esprisi üretilmişti.

Kırmızı sahne: Fazla traş cildi bozar
Filmin kahramanlarından biri aynada yüzüne bakarken küçük bir çizik görür biraz kurcalayınca kanamaya başlar.Biraz..biraz daha…yüz yırtılır, yırtık giderek büyür.Bir anda kahramanımızın yüzünün parçalara ayrıldığını görürüz.Sonrası..neyse ki bir rüyaymış!

6) AUDITION
Yönetmen: Takeshi Miike
Oyuncular: Ryo Ishbashi, eihi shiina
Yıl: 2000

Takeshi Miike’nin en etkili filmlerinden. Bir video filmi yapımcısı arkadaşının aklına uyup gönlünü vereceği kadını bulmak için deneme çekimleri yapar. Sonuçta genç, çok güzel fakat geçmişi belirsiz gizemli bir kadınla ilişkiye girer.

Kırmızı sahne: Her kuşun eti yenmez
Erkek kahramanımız gizemli güzelin kollarında, yere bağlanmış durumdadır. Fazla acı çekmemesi için önce uyuşturulur, sonra ayaklarından başlanarak ince ince doğranır.

5) THE LAST HOUSE ON THE LEFT
Yönetmen: Wes Craven
Oyuncular: Sandra Cassel, Lucy Grantham
Yıl: 1972

Wes Craven’ın ilk filmi içerdiği ‘gerçekçi şiddet’ yüzünden ‘snuff’ dedikodularına muhatap olmuştu. Banliyöde ailelerinin yanında yaşayan iki kız arkadaş kente giderler. Her nasılsa hippi bir grup gençle yolları kesişir. Kızları kaçıran hippiler onlara tecavüz edip inanılmaz işkencelerle öldürürler ama onları da sürpriz bir son beklemektedir. Wes Craven’ın şiddeti sorguladığı son derece tartışmalı bir film.

Kırmızı sahne: Tecavüz, işkence
Filmde tecavüz ve işkence sahneleri son derece detaylı ve uzun tutulmuş. Ayrıca el kamerasıyla yapılan çekimler gerçekçilik üzerinde önemli bir etki yaratmış. Yine de ‘snuff’ söylentisi tamamen gişesine yönelik bir manevra!

Kırmızı sahne: Kısasa kısas!
İki genç kızı katleden hippiler yol bu ya kızların ailesinin evinde mola verirler. Katilleri boyunlarına taktıkları kızlarından birine ait kolyeden tanıyan anne baba hippilere korkunç bir ders verirler. Anne gençlerden birine oral seks yaparken penisini kopartır, baba ise diğerini elektrikli testere ile doğrar.

4) THE TEXAS CHAİNSAW MASSACRE
Yönetmen: Tobe Hooper
Oyuncular: Marilyn Burns, Allen Danzinger
Yıl: 1974

Listemizdeki bir başka Tobe Hooper filmi. Bu kez ‘Tobe’ bizzat kendisi iş başında. Bir grup genç karavanla tatile çıkarlar. Küçük bir kasabadaki metruk bir eve yerleşen gençler yakınlarındaki yamyam bir ailenin saldırısına uğrar.

Kırmızı sahne: Çengele asılanlar
Öldürdüğü insanların derilerinden yüzüne maske yaptığından kendisine ‘Leatherface’ denilen iri kıyım genç kızı kucakladığı gibi büyük et çengellerinden birine sırtından asar.

3) SUSPIRIA
Yönetmen: Dario Argento
Oyuncular: Jessica Harper, Stefania Casini
Yıl: 1977

İtalyan yönetmen Dario Argento’yu dünyaya tanıtan, ‘gore sineması’ nın [kan banyosu filmleri] kurallarını yazan film. Cadılık ve cadılar üzerine dehşetli deneyimlerden biri. Adını korku kültlerinin arasına yazdırmakta gecikmemişti.

Kırmızı sahne: Kız yurdu disiplin ister
Daha açılışta kan gövdeyi götürmeye başlar. Yatılı bir kız yurdunda kızlardan biri pencerenin camından dışarı bakarken bir çift göz görür. Saçını arkasından kavrayan bir el tarafından yüzü cama vurularak parçalanır.

2) ZOMBIE
Yönetmen
: Lucia Fulci
Oyuncular: Tisa Farrow, Ian McCulloch
Yıl: 1979
Bir başka İtalyan yönetmen Lucio Fulci’nin temasını George Romero’dan kibarca yürüttüğü dehşet filmi. Modern korku sinemasını başlattığı kabul edilen 1968 yapımı “The Night of the Living Dead” ne derece gerilimli ve kansızca, Fulci’nin ‘”Zombie” si o denli boyalı.

Kırmızı sahne: Gemi limana yanaşır..
Kanla başlayan filmlerden. Nereden geldiği belirsiz başıboş, kumandasız bir tekne New York Limanı’na giriş yapar. İki polis inceleme yapmak için gemiye çıkar. Karşılaştıkları manzara hiç de iç açıcı değildir. Teknenin mutfağından insan parçaları çıkar. Hemen sonra iki çürümüş ceset polislere saldırıp canlı canlı yemeye kalkışırlar.

Kırmızı sahne: Zombie Jaws’a karşı
Ne der gazeteci abiler? Köpek insan ısırırsa haber değildir ama insan köpeği ısırırsa bu “özel haber” olur. Lucio Fulci Speilberg’e nazire yaparcasına ‘yaşayan ölüsü”nü köpekbalığına saldırtmış. Zavallı hayvan fena halde hırpalanıyor.

Kırmızı sahne: Hassas bir nokta ‘göz’
Genç ve güzel bir kadını duş alırken izleriz. Kadını izleyenin yalnızca biz olmadığını az sonra öğreniriz. ‘Zombie’, kadını sürükleyerek menteşelerini söktüğü kapının önüne götürür… ve parçalanmış tahtalardan birine gözünü…

1) CANNIBAL HOLOCAUST
Yönetmen: Ruggero Duedato
Oyuncular: Robert Kerman, Francesca Ciardi
Yıl: 1980

İlk üç sırada İtalyan yönetmenler var. Ruggero Duedato’nun ‘Cannibal Holocaust’ u yamyamlık üzerine yapılmış filmlerden en dehşetlisi. Bir grup genç araştırmacı ilkeller üzerine araştırma yaparken kaybolur. Daha sonra bulunan video kasetlerden gençlerin katledildiği anlaşılır. Tamamen istismar üzerine kurulu bir film. Blair Cadısı filminin yaratıcı feykçilerine ilham kaynağı olmuştu.

Kırmızı sahne: İnfaz1
İlkellerin yaptığı bir infaz hayli mide bulandırıcı . Kazığa geçirilmiş insan vücudu gerçek mi değil mi belli değil!

Kırmızı sahne: İnfaz2
Araştırma grubunun tek kadın üyesi, ilkellerin erkekleri tarafından tecavüze uğrar. Sonra erkeklerin yerini kadınlar alır. Genç kızın bacaklarını ayırıp yerler.

Tabiî ki bu liste korku sineması okyanusundan küçük bir damla niteliği taşıyor.İşte size daha gerçekçi ve izlemenizi tavsiye ettiğim 100 filmlik bir korku listesi..

1. The Exorcist – (1973, William Friedkin)
2. Psycho – (1960, Alfred Hitchcock)
3. Jaws – (1975, Steven Spielberg)
4. The Silence of the Lambs – (1991, Jonathan Demme)
5. Nosferatu – (1922, F.W. Murnau)
6. The Shining – (1980, Stanley Kubrick)
7. The Sixth Sense – (1999, M. Night Shyamalan)
8. Bride of Frankenstein – (1935, James Whale)
9. The Cabinet of Dr. Caligari – (1920, Robert Wiene)
10. Frankenstein – (1931, James Whale)
11. Island of Lost Souls – (1933, Erle C. Kenton)
12. Rosemary’s Baby – (1968, Roman Polanski)
13. Freaks – (1932, Tod Browning)
14. A Nightmare on Elm Street – (1984, Wes Craven)
15. Halloween – (1978, John Carpenter)
16. Dawn of the Dead – (1978, George A. Romero)
17. The Thing – (1982, John Carpenter)
18. Alien – (1979, Ridley Scott)
19. The Hound of the Baskervilles – (1939, Sidney Lanfield)
20. Night of the Living Dead – (1968, George A. Romero)
21. The Hunchback of Notre Dame – (1923, Wallace Worsley)
22. The Phantom of the Opera – (1925, Rupert Julian)
23. Peeping Tom – (1960, Michael Powell)
24. Dracula – (1931, Tod Browning)
25. The Evil Dead – (1981, Sam Raimi)
26. Evil Dead 2 – (1987, Sam Raimi)
27. The Ring – (2002, Gore Verbinski)
28. The Thing – (1951, Christian Nyby)
29. Invasion of the Body Snatchers – (1956, Don Siegel)
30. London After Midnight – (1927, Tod Browning)
31. The Wolf Man – (1941, George Waggner)
32. Dracula – (1958, Terence Fisher)
33. The Omen – (1976, Richard Donner)
34. Night of the Demon – (1957, Jacques Tourneur)
35. Village of the Damned – (1960, Wolf Rilla)
36. Poltergeist – (1982, Tobe Hooper)
37. The Mummy – (1932, Karl Freund)
38. The Devil Rides Out – (1968, Terence Fisher)
39. Carrie – (1976, Brian De Palma)
40. Cape Fear – (1991, Martin Scorsese)
41. Bram Stoker’s Dracula – (1992, Francis Ford Coppolla)
42. Son of Frankenstein – (1939, Rowland V. Lee)
43. The Fly – (1986, David Cronenberg)
44. Near Dark – (1987, Kathryn Bigelow)
45. The Last Man on Earth – (1964, Sidney Salkow/Ubaldo Ragona)
46. Scream – (1996, Wes Craven)
47. House of Wax – (1953, Andre De Toth)
48. Misery – (1990, Rob Reiner)
49. The Texas Chain Saw Massacre – (1974, Tobe Hooper)
50. Re-Animator – (1985, Stuart Gordon)
51. Dr. Jekyll and Mr. Hyde – (1920, John S. Robertson)
52. Pet Sematary – (1989, Mary Lambert)
53. The Curse of Frankenstein – (1957, Terence Fisher)
54. The Brides of Dracula – (1960, Terence Fisher)
55. White Zombie – (1932, Victor Halperin)
56. The Mummy – (1959, Terence Fisher)
57. Hellraiser – (1987, Clive Barker)
58. The Wicker Man – (1973, Robin Hardy)
59. Deep Red – (1975, Dario Argento)
60. Henry: Portrait of a Serial Killer – (1986, John McNaughton)
61. Dracula: Prince of Darkness – (1966, Terence Fisher)
62. The Company of Wolves – (1984, Neil Jordan)
63. Day of the Dead – (1985, George A. Romero)
64. Tarantula – (1955, Jack Arnold)
65. Friday the 13th – (1980, Sean S. Cunningham)
66. Saw – (2004, James Wan)
67. The Plague of the Zombies – (1966, John Gilling)
68. The Howling – (1981, Joe Dante)
69. New Nightmare – (1994, Wes Craven)
70. Frankenstein Meets the Wolf Man – (1943, Roy William Neill)
71. Frankenstein Must Be Destroyed – (1969, Terence Fisher)
72. Salem’s Lot – (1979, Tobe Hooper)
73. The Stand – (1994, Mick Garris)
74. Candyman – (1992, Bernard Rose)
75. What Lies Beneath – (2000, Robert Zemeckis)
76. The Curse of the Werewolf – (1961, Terence Fisher)
77. The Vampire Lovers – (1970, Roy Ward Baker)
78. Phantasm – (1979, Don Coscarelli)
79. Suspiria – (1977, Dario Argento)
80. Arachnophobia – (1990, Frank Marshall)
81. The Birds – (1963, Alfred Hitchcock)
82. The Blob – (1958, Irvin S. Yeaworth Jr.)
83. The Phantom of the Opera – (1962, Terence Fisher)
84. Zombie – (1979, Lucio Fulci)
85. Videodrome – (1983, David Cronenberg)
86. Mary Shelley’s Frankenstein – (1994, Kenneth Branagh)
87. The Mummy’s Hand – (1940, Christy Cabanne)
88. House of Frankenstein – (1944, Erle C. Kenton)
89. Christine – (1983, John Carpenter)
90. Night of the Living Dead – (1990, Tom Savini)
91. Child’s Play – (1988, Tom Holland)
92. The Blair Witch Project – (1999, Daniel Myrick/Eduardo Sanchez)
93. Needful Things – (1993, Fraser Clarke Heston)
94. Cat People – (1942, Jacques Tourneur)
95. Black Sunday – (1960, Mario Bava)
96. Stir of Echoes – (1999, David Koepp)
97. 28 Days Later… – (2002, Danny Boyle)
98. It – (1990, Tommy Lee Wallace)
99. Black Christmas – (1974, Bob Clark)
100. The Hills Have Eyes – (1977, Wes Craven)

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Yasin Karakaya

Tüm Yazıları
9 Eylül 1977’de İstanbul’da doğdu. İlkokuldan Üniversiteye kadar ki eğitimini burada tamamladı. Korku filmlerine olan ilgisini ilk defa memleketi Aydın’da ki bir kahvehanede videodan izlediği Elm Sokağında Kabus filmi ile keşfetti. O sıralar 8 yaşındaydı. 80’lerin kanlı video kültürü ile yoğrulan beyni ilerde yapacağı bu site için ilk kıvılcımı çakmıştı bile. Bundan sonraki dönemde korku sineması ile ilgili herşeyle ilgilenmeye başladı. Geniş bir film arşivi ve korku figürleri koleksiyonu yapmaya başladı. 2003 yılında tamamen kendi çabasıyla korkucu.com sitesini kurdu. 5 yıl boyunca kendi yağı ile kavrulmaya çalışsa da pek başarılı olamadı ve bu konuda tıpkı kendisi gibi rahatsız ve inatçı olan Murat Özkan ile tanıştı. İkili 2008 yılında Murat Özkan’a ait olan Gerilimhatti.com sitesi ile korkucu.com’u birleştirme kararı aldı…

Yorumlar (2 Yorum)

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.