Nefes alamadığınızda, çığlık atamazsınız! Anaconda (1997)

Cam ile İşlenen En İyi Beş Cinayet!

Korku Listeleri

GülşahYeğenoğlu

08 Şubat 2013

9 Adet Yorum

9

Cam her yerdedir. Günlük hayatımızın bir parçasıdır. Camı; pencere, gözlük, şarap kadehi, araba camı ve daha pek çok şeyi üretmek için kullanıyoruz. Normal şartlar altında cam malzemeler son derece zararsızdır. Fakat aşağıdaki filmler hiç öyle demiyor!

5. Final Destination 2 (2003)cam-ile-islenen-5

Eğer öyküyü, senaryo ve karakter gelişimini bir kenara bırakırsak ve sadece cinayetlere odaklanırsak ‘Son Durak’ filmlerini izlemek bir şekilde keyif veriyor. Korkunç bir araba kazasından kurtulanlardan biri olan Tim, aslında öteki tarafa biletini çoktan kestirmiştir. Yolda yürürken önündeki güvercinleri kovalayınca kuşlar havalanıp bir vincin kontrol kabinine doluşuyor. Panikleyen vinç operatörü de kazara büyük bir cam parçasını düşürüyor ve Tim’i resmen öğütüyor. Çok katastrofik ve iyi bir sahne, bu yüzden birkaç kez başa alıp izlenmeyi hak ediyor.

4. Christine (1983)cam-ile-islenen-4

O çok kötü bir kadın. Arnie bile onun şeytani ağından kaçamıyor. Darnell’in Garajındaki son sahnede, Christine, yem rolünü üstlenen Leigh’i öldürmeye çalışıyor. Christine, Darnell’in ofisine duvardan dalıyor ve Arnie’yi ön camdan fırlatıyor. Anlaşılan bu eski Plymouth güvenlik camı icat edilmeden önce yapılmış. Arnie *çok yavaş* bir şekilde göğsüne saplanan upuzun bir cam parçasını çıkarıyor, Christine’in V8 amblemini okşuyor ve sessizce ölüyor.

3. Rob Zombie’s Halloween 2 (2009)cam-ile-islenen-3

Bir filmi yeniden çekip devam filmi de eklerseniz bunun adına ne denir? Bu sahneyi izlemek çok acı verici. Ambulans şoförü (kendisi “Sons of Anarchy” TV Dizisindeki Wayne Unser oluyor.) bir ineğe çarpıp ölür. Ortağı onun kadar şanslı değildir. Michael, ambulansın arka kapısını açıp dışarı çıktığında zaten çok acı çekmektedir ve ölüyordur. Fakat görünüşe göre Mike, başkalarının düşündüğü kadar ölü değildir. Yoldan bir cam parçası alır ve ambulansın penceresini açmak için yavaş yavaş yürür. İçeri uzanır ve adamın kafasını keser. Aslında burada çıkan sesler gördüklerimizden daha korkunçtur -ıslak bir şeyin kesilmesine ve lıkır lıkır akan kana ait sesler işi iğrençleştirmektedir.

2. Thir13en Ghosts (2001)cam-ile-islenen-2

Bana göre bu film hafife alınmış bir film. Ayrıca, F. Murray Abraham’ı severim. “Scarface”de bir helikopterden sarkmadığı zamanlarda çılgın bir malikanede hayaletleri kovalıyor. Emlak avukatı Ben Moss, çıplak ve pataklanmış bir kadın hayalet tarafından korkutuluyor; geri geri yürürken aniden iki cam kapı kapanıveriyor. Kapılar adamı düzgün bir şekilde ikiye bölüveriyor. Vücudunun her iki yarısı da bir tarafa düşmeden ve iğrenç bir görünüm sergilemeden önce (ikiye ayrılmış beyne bir bakın!), adam birkaç saniye inanmaz gözlerle bakıyor. Bir avukatın daha eksilmesi iyi bir şeydir değil mi?!

1. The Omen (1976)cam-ile-islenen-1

Burada fotoğrafçı Keith’in kafası muhteşem bir şekilde uçurulur. Gizemli bir şekilde büyük bir cam parçası taşıyan bir kamyonet geri geri gider. Bir grup oduna çarpınca durur ama hareketin yarattığı ivme nedeniyle cam dışarı fırlar ve Keith’in kafasını keser. Sahneye yerleştirilen birden fazla kamera, bu hareketi çeşitli açılardan çeker ve hatta kafanın yere çarpmadan önce biraz dans ettiğini bile görürüz.

Bonus Cinayet: Bride of Chucky (1998)cam-ile-islenen-6

Chucky filmleri… onları ya seversiniz ya da nefret edersiniz. Ne kadar acayip ve saçma olurlarsa olsunlar biz bu filmleri seviyoruz. Bu filmde “Chucky kısmetleniyor.” Aşık olduğu, Tiffany, özellikle muhteşem bir tarzda bir grup dolandırıcıyı öldürür. Aynalı tavana bir şampanya şişesi fırlatır ve bol miktarda cam şarapnel fahişelerin üzerine düşer. (havayastığı/çivi tuzağıyla ölüm sahnesi sebebiyle John Ritter burada saygıyla selamlanmayı hak ediyor.)

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Gülşah Yeğenoğlu

Tüm Yazıları
6 Nisan 1978’de dünyaya geldi. Doğma büyüme İzmirlidir. Aydın Adnan Menderes Veteriner Fakültesi mezunudur. Hatırladığı kadarıyla korku filmleriyle ilk tanışıklığı ilkokul çağlarında sinemada izlediği Terminator filmi ile gerçekleşmiştir. Ancak aktif olarak ciddi bir birikim elde edeceği zamanlar orta okul çağlarıdır. Dean R. Koontz’un Kara Büyü isimli kitabıyla başlayan ve çok geniş bir Stephen King + Dean Koontz kitaplığı ile sona eren uzun soluklu ve tek yönlü okuma macerasının yanında İzmir’de evinin hemen dibindeki açık hava sinemasının yardımıyla korku filmlerine adeta doymuştur. Korkucu'ya tesadüfen internette rastlayan, Gülşah’ın korku dünyasıyla bağı tazelenmiştir. İşinden ve “Guççük Leprekon’um ya da Donlu Demon’um” diyerek sevdiği 2 yaşındaki oğlundan arta kalan vakitlerinde müdavimi olduğu siteye yazı ve çevirilerle katkıda bulunmaktadır.

Yorumlar (9 Yorum)

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.