Seni yakalayacaklar Barbara! Night of the Living Dead (1968)

Bilimkurgu / Korku

Korku Sözlüğü

YasinKarakaya

15 Aralık 2008

7 Adet Yorum

7

Korkunun muhtemelen en çok içice geçtiği tür, bilimkurgudur. Sonuçta bilimsel gelişme sürekli yeni ufuklar sunduğu için, korkuya her zaman yeni alacakaranlık alanları, yeni tahminlerde bulunmak için fırsatlar verir. Radyasyondan dolayı devleşen karıncalardan atom bombasının etkisiyle uyanan esrarengiz kadim varlıklara kadar birçok yaratık ve canavar, uzaydan gelen istilacılar, yeni ve kontrol edilemeyen virüsler, muhteşem ama bir o kadar da tehlikeli buluşlar yapan çılgın bilimadamları, uzayda yapılan tekinsiz keşifler, bilimkurguyla korkunun kesişmesinde en çok takip edilen yollardır. “Frankenstein” ve “Dr. Jekyll and Mr Hyde” bu karma türün klasik bilimadamlarıdır; “Godzilla” nükleer gücün dünyaya getirdiği dehşetin bir ifadesi; “Invasion of the Body Snatchers” ve “The Thing” büyük ölçüde Soğuk Savaş ile Amerika’da baş gösteren paranoyasının “içimizdeki uzaylılar” olarak metaforlaştırılmasının örnekleri; “Event Horizon” ve “Titan Find” gibi filmler ise insanlığı uzayda bekleyen tehlikeleri konu alan öykülerdir.

Önemli bilimsel sıçramaların yaşandığı dönemlerde (mesela nükleer gücün kullanılmaya başlanmasından sonraki 10 – 15 yıl) bilimsel korku filmlerinde genellikle bir artış görülür. Özellikle de bilimkurgu/korku türünde hatırı sayılır yere sahip olan yaratık filmlerinde (ayrıca bakınız: Yaratık filmleri).

10 BİLİMKURGU KORKU FİLMİ
Dr Jekyll and Mr Hyde (1931)
Them (1954)
Invasion of the Body Snatchers (1956)
The Andromeda Strain (1971)
Alien (1979)
The Thing (1982)
The Fly (1986)
Jurassic Park (1993)
Event Horizon (1997)
The Faculty (1998)

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Yasin Karakaya

Tüm Yazıları
9 Eylül 1977’de İstanbul’da doğdu. İlkokuldan Üniversiteye kadar ki eğitimini burada tamamladı. Korku filmlerine olan ilgisini ilk defa memleketi Aydın’da ki bir kahvehanede videodan izlediği Elm Sokağında Kabus filmi ile keşfetti. O sıralar 8 yaşındaydı. 80’lerin kanlı video kültürü ile yoğrulan beyni ilerde yapacağı bu site için ilk kıvılcımı çakmıştı bile. Bundan sonraki dönemde korku sineması ile ilgili herşeyle ilgilenmeye başladı. Geniş bir film arşivi ve korku figürleri koleksiyonu yapmaya başladı. 2003 yılında tamamen kendi çabasıyla korkucu.com sitesini kurdu. 5 yıl boyunca kendi yağı ile kavrulmaya çalışsa da pek başarılı olamadı ve bu konuda tıpkı kendisi gibi rahatsız ve inatçı olan Murat Özkan ile tanıştı. İkili 2008 yılında Murat Özkan’a ait olan Gerilimhatti.com sitesi ile korkucu.com’u birleştirme kararı aldı…

Yorumlar (7 Yorum)

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.