Hepimiz ara sıra deliririz! Norman Bates - Psycho (1960)

Beyazperde İçin Bekleyen 5 Stephen King Romanı

Korku Listeleri

GülşahYeğenoğlu

17 Kasım 2011

4 Adet Yorum

4

stephen-king

Bu hafta iki adet Stephen King romanı daha beyaz perde yolculuğunda ilerleme kaydetti.

Under the Dome (Kubbenin Altında)” bir senaryo yazarı yakaladı ve “Rose Madder (Çılgınlığın Ötesi)” hazırlık aşamasında. Aralık ayına gelince, Bag of Bones (Kemik Torbası) iki bölümlük mini dizi olarak televizyonda gösterilecek. Tabii sürekli iptal edilip yeniden başlatılan “Kara Kule” serisinin adaptasyonunu da unutmayalım.

King’in tüm eserlerinden henüz adapte edilmemiş eserlerin olduğuna inanmak çok zor çünkü daha romanları basılmadan önce Hollywood yazarın kapısını aşındırmaya başlıyor. Jonathan Demme aylar önce “11/22/63“ü ayırttı …ve daha kitap bu hafta piyasaya çıkıyor (ancak kariyerinin başlangıcında bile King romanlarında hep böyle oluyordu).

Beyaz perdeye aktarılmayı hak eden fakat henüz değerlendirilmemiş bazı romanlar da var – hatta belki de filme çekilmeyi Rose Madder’dan daha çok hak ediyorlar (Dürüst olmak gerekirse filmi çekilmeden kalan eserleri bulmak zor oldu!). Aşağıda King’e ait beş adet roman var ve bunlar kısa hikaye filan değil. Henüz hiçbir şekilde adapte edilmemiş durumdalar ve beyaz perdede büyük şeyler vaat ediyorlar.

(Carrie’yi yeniden çekmek mi? Onun yerine bu 5 Stephen King filmini yapın!)


The Talisman / Tılsım (Yayın tarihi: 1984)

king-talismanÖlen annesini kurtarmak ve kitaba adını veren kristali bulmak için bu dünya ve “Diyar” adı verilen paralel bir evren arasında seyahat eden genç bir çocuk olan Jack Sawyer’ın hikayesi anlatılmaktadır.

Bu kesinlikle henüz çekilmediği için “yapma be” dedirten bir eser. “Hala yapılmadığına inanamıyorum” dedirten kitap. Ama Hollywood denemedi değil.

Hazırlık cehenneminde sıkışıp kalmış bir kitap. Steven Spielberg hikayeden hoşlandı. Michael Jackson da öyle. 2006’da, TNT’de “The Talisman (Tılsım)” adıyla yayınlanmak üzere çekilecek dizi gerçekleşmeye çok yaklaşmıştı ama heyhat kanal geri çekildi. O zamandan bu yana bu kitabın film bakımından taşıdığı potansiyeli fark eden Del Rey bir çizgi roman adaptasyonunu yayınladı.

Harry Potter’ın sinemayla işi bittiğine göre bu hikaye aslında seri filmlerden para kazanmak isteyen her stüdyonun önünde sallanan bir havuç. “The Talisman“ın ille de bir televizyon dizisi olması gerekmez. İki ya da üç bölümlük bir film olabilir. Buna biraz para yatırın. Daha önce görmediğimiz bir dünya ve tanışmak istediğimiz karakterleri yaratın (Wolf!).

“The Talisman” karmaşık bir iş değil.


The Eyes of the Dragon / Ejderhanın Gözleri (Yayın tarihi: 1987)

king-eyes-dragonİki kardeşin öyküsü üzerine odaklanan fantastik bir kurgu: Ülkenin kralı olan babasını öldürmekle suçlanan ve hapse atılan Peter, ve tahta geçmesi çok uzak ihtimal olan 12 yaşındaki Thomas. Perde arkasındaki düzenbazlıklardan sorumlu ve genç kralın başa geçmesinden karlı çıkacak olan bir büyücü Flagg (King’in öykülerinde tekrar eden bir karakter).

İşte size televizyon için bir adaptasyon. Game of Thrones’u izleyen kalabalığı düşünürseniz daha genç bir izleyici kitlesi için potansiyel bir yayın. Ben bu kitabı ilk kez 12 yaşımda okuduğumda kendimi hikayeye kaptırmıştım.

Ejderhanın Gözleri’nin yıllar yıllar önce animasyon filminin çekileceğine dair söylentiler vardı ama olmadı.


The Regulators / Düzenleyiciler (Yayın tarihi: 1996)

king-regulatorsTamam, evet King’in takma adı olan Richard Bachman ismiyle yayınlandı, ama bunu burada bırakalım.

Desperation”a yoldaş bir roman olan ve aynı karakterleri ele alan “Regulators” şehir dışındaki küçük bir kasabayı gerçek dışı, vahşi, Western ilhamlı bir cehennem deliğine çeviriyor. “Desperation”da anlatılan kötü varlık Tak, burada da var ve otistik bir çocuğun hayal gücünü kullanarak ölümcül yaratıklara hayat veriyor.

Görsel olarak konuşursak “Regulators” tutmayabilir nedeni de bir bilim kurgu çizgi romanından fırlayan ve bir hayli zarar veren MotoKops 2200. Ama romanı adapte eden bir yazar yaratıcılık özgürlüğünü kullanarak, belki hikayenin bu tehlikeli basmakalıp yanını düzeltebilir.


From a Buick 8 / Buick 8 (Yayın tarihi: 2002)

stephen-king-buick8Sarhoş bir sürücü tarafından öldürülen bir polis memurunun oğlu Pennsylvania polis departmanının arkasındaki garajda kendi kendini tamir edebilen, garip bir Buick Roadmaster olduğunu duyar. Sonradan anlaşılır ki bu Buick küçük kötü yaratıklar saçan, geçit gibi bir şeydir.

Hazırlık cehennemine sıkışmış bir başka eser. Johnathon Schaech ve Richard Chizmar’ın yazdığı adaptasyonu bir aralar Tobe Hooper yönetecekti.

Bunu listeye koymak konusunda endişeliydim çünkü kitap umurumda bile değildi. King (yine) kitabın sonunun içine etmişti, hikaye anlatımı sayfa sayısını arttırmak için çok dolambaçlı hale getirilmişti ve baş karakter Ned’i sevmemiştim. Belki flashbacklerden vazgeçilebilir ve sadece Ned’in babası, Curtis ve onun Buick ile olan deneyimine odaklanılabilir ya da Curtis ve Ned arasında dikkatli bir şekilde paralel hikayeler kurulabilir böylece hikayenin sahip olmadığını düşündüğüm gizem ve tehlike hissi yaratılabilir.


Cell / Cep Telefonu (Yayın tarihi: 2006)

stephen-king-cellBir cep telefonu sinyali tüm dünyanın içine eder, bir çok insanı, sonradan çeteler halinde gezen ve psişik yetenekler kazanan, katil manyaklara dönüştürür. Gizemli cep telefonu “sinyalinden” etkilenmeyen bir adam olan Clay, Maine’deki oğlunu bulmak üzere yürüyerek yola çıkar. Yolda kendisi gibi kurtulanlarla karşılaşır, “telefoncu” sürülerini defeder ve büyük kötü adamla karşılaşır: Kapüşonlu bir Harvard eşofmanı giyen ve Raggedy Man olarak bilinen adam.

Dizi potansiyeli olan başka bir roman. Heyecanlı yerlerde kesilen bölümlerle hikaye genişletilmiş ve bir filme çevrilebilecek büyüyen bir epik duygu var (roman 350 sayfa olsa bile) ancak bir mini dizi olarak daha iyi iş görebilir. “Cell” bir sürü acayiplik içeriyor olabilir ama ben okurken keyif aldım.

Yayınlandıktan hemen sonra Weinstein kardeşler romanın hakkını satın aldılar. Eli Roth yönetmenlik yapacaktı ama adaptasyon sürecinde dondu kaldı.

Tamam işte bu noktada ağırlığınızı koymanız gerekiyor. Sizce de yukarıdaki romanlar filme uyarlanmalı mıdır? Cevabınız hayırsa neden? Ve siz hangi King romanını beyaz perdede görmek istiyorsunuz? Yorum kısmında sesinizi duyurun!

Kaynak: http://www.shocktillyoudrop.com/

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Gülşah Yeğenoğlu

Tüm Yazıları
6 Nisan 1978’de dünyaya geldi. Doğma büyüme İzmirlidir. Aydın Adnan Menderes Veteriner Fakültesi mezunudur. Hatırladığı kadarıyla korku filmleriyle ilk tanışıklığı ilkokul çağlarında sinemada izlediği Terminator filmi ile gerçekleşmiştir. Ancak aktif olarak ciddi bir birikim elde edeceği zamanlar orta okul çağlarıdır. Dean R. Koontz’un Kara Büyü isimli kitabıyla başlayan ve çok geniş bir Stephen King + Dean Koontz kitaplığı ile sona eren uzun soluklu ve tek yönlü okuma macerasının yanında İzmir’de evinin hemen dibindeki açık hava sinemasının yardımıyla korku filmlerine adeta doymuştur. Korkucu'ya tesadüfen internette rastlayan, Gülşah’ın korku dünyasıyla bağı tazelenmiştir. İşinden ve “Guççük Leprekon’um ya da Donlu Demon’um” diyerek sevdiği 2 yaşındaki oğlundan arta kalan vakitlerinde müdavimi olduğu siteye yazı ve çevirilerle katkıda bulunmaktadır.

Yorumlar (4 Yorum)

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.