Önce sahiplenecek, sonra yok edecek! Çünkü ölümü tekerleklerinde taşıyor. Christine (1983)

Benny’s Video

Korku Film Arşivi

Korku Sinema

MelisaAydın

11 Mayıs 2009

51 Adet Yorum

51

Yönetmen: Michael Haneke
Senaryo: Michael Haneke
Yapım: 1992, Avusturya, İsviçre Süre: 105 Dakika
Oyuncular: Arno Frisch, Ulrich Mühe, Angela Winkler, Ingred Stassner

Michael Haneke sineması’nın rahatsız edici özellikleri olduğunu hepimiz biliriz. Haneke’nin rahatsız edici sineması, hergün Tv haberlerinde gördüğümüz, artık kanıksamaya başlanan, dünyada bir salgın gibi yayılan şiddete duyduğumuz rahatsızlıktan daha yoğun olabilir mi? Peki nasıl başarıyor Haneke bu kadar gerçeğin içinde bizi sinema filmleriyle tedirgin etmeyi?

Benny’s video, bu sorunun cevabını rahatlıkla verebilen bir yapım özgün sinemacıdan.Aile içi iletişimsizliğin diz boyu olduğu bir evde, metal müziği, video kasetleri , Tvde sürekli yayın geçen savaş ve şiddet haberleri, ailesinin kendisine olan sevgi boşluğunu elinden düşürmediği kamerası ile doldurmaya çalışan genç Benny. Bir gün bir kız ile tanışır, sürekli uğradığı bir video-kasetçi dükkanının önünde. İzleyici Haneke’yi tanıyorsa ve filmde bir iletişimsizlik, bireyse çöküş gözlemliyorsa, bu tanışmanın duygusal ilişkiyle ilgisi olmayacağını çok iyi bilir. Çünkü, Haneke izleyicisine her zaman ” Huzursuz seyirler” diler:)

Kızı odasında ağırlayan genç Benny, o kadar enteresan bir sebepten dolayı kızı öldürür ki, neden-sonuç ilişkisine olan yaklaşımlarınızla birlikte bir anda mantığınız buz dağına çarpar gibi dağılır. Bu dağılma sürecinden itibaren en tedirgin olduğunuz an, Benny’nin suçluluk yada vicdan gibi kavramlara sahip olmadığını anladığınız andır. Cinayeti öğrenen anne ve babanın aralarında geçen konuşma o kadar ürkütücüdür ki, planlanmamış cinayete, planlı bir örtbas etme süreci karıştıran aile reisi, kutsal aile kavramını Benny’den daha çok darmadağın etmiştir.Aile, toplumun küçük bir özetidir. Benny’nin ailesi, katil olan çocuklarını adalete teslim etmek yerine, cesedi ve tüm olası kanıtları yok etme sürecine girmekle birlikte, aslında tüm değerleri yıkıma götüren bir kararı seçmiş olurlar. Anne-babanın arasında , midesi en sağlam olanın cesedi parçalara ayırıp yoketmesi gerekmektedir seçimleri sonucunda. Peki bu aile sizce çocuğunu koruma içgüdüsünden dolayı mı böyle davranmaktadır? Cinayetten önce ailesi ile arasında görünmez bir duvar olan Benny için, bu koruma içgüdüsü olsa bile, bunu algılamak imkansızdır. Zaten koruma içgüdüsü daha önce de olmamıştır. Kaldı ki izleyici şüphelidir, aile kendi itibarının zedelenmemesi, dış dünyaya olan rollerinde hasar almaması için bunu yapıyor olabilirler.Kızın ailesi yada arayanları olduğu konusunda, Benny’nin babasını düşündüren tek şey, başka bilenler olması endişesidir. Oğluna tekrar tekrar sorar ve bir türlü doğru cevap aldığından emin olamaz.Burda bir güvensizlik, iletişimsizlik sembolüdür sorular.

Toplumların ahlaki çöküşü, en küçük birim olan aileden başlar ve domino taşları gibi yayılır, bu yayılma sonucunda ortaya çıkan görüntüler, hergün Tv ekranlarında yayınlanan şiddet ve ölüm sahneleri değil midir zaten. Benny için ölüm kendi kamerasından göründüğünde nasıl olacak içgüdüsü ile gelmiştir, her gün başkalarının kameralarından izlediği ölüme yakın olunca nasıl hissedeceğini merak etmiş olabilir, yada belki merak da değildir. Kendisine sorulan ” neden” sorusuna” çünkü” deyip nokta koyacak kadar izleyiciyi çıldırtan başka karakterler için bakınız: diğer Haneke filmlerinden Funny Games ve 7.Continent. Benim için Haneke’nin “en Haneke” olduğu 3 filmdir Benny’s video ile birlikte bahsettiğim bu 2 film. Onun özgün ve özel sinemacı kimliğini tanımak isteyenlere başlangıç için ısrarla öneriyorum Benny’s Video’yu.

Melisa Aydın

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Melisa Aydın

Tüm Yazıları

Yorumlar (51 Yorum)

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.