Işıkta Kal! Darkness Falls (2003)

Barbara Crampton

Çığlık Kraliçeleri

wherearethevelvets

19 Eylül 2009

2 Adet Yorum

2

barbara-cramptonTam Adı: Barbara Crampton
Doğum: 27 Aralık 1958 Doğum Yeri: Levittown, NY – ABD
Eşleri: David Boyd (1988-1990) – Robert Bleckman (2000 – …)
IMDb Sayfası

“Her başarılı canavarın ardında bir kadın vardır.”

Playboy’un 1986 tarihli sayısında verdiği erotik pozları bu başlık altındaydı, Barbara Crampton‘ın. Çığlık kraliçeliğine yakışacak film kariyeri, her korku severin en iyi filmler listesinde mutlaka bulunan belli başlı kült filmleri içeriyor.

barbara-crampton1

Küçük yaşlarda başladığı oyunculuk kariyeri görünenin aksine kaliteli bir eğitimden geçiyor. Güzel aktrist aslında tiyatro kökenli. Fakat belki de dönem şartlarından, doğduğu yer olan New York’tan Los Angeles’a taşındığında ilk olarak (daha sonra da kariyerinde önemli yer edinen) pembe dizilerde oynamaya başlıyor. “Yaşadığımız Günler” ve “Santa Barbara” gibi uzun soluklu bu dizilerden sinemaya atlamak için bazı şeyleri göze almalısınız. Gerçi ilk filminde Brian De Palma (Body Double) ile çalışmak herkese nasip olmaz. Ama kendisi daha önemli bir işe koyuldu; Stuart Gordon‘un Re-Animator‘ünde hem esas kız hem de filmin cinsel objesi oluverdi. Aynı yönetmenin, neredeyse aynı kadroyla çektiği “From Beyond” filmi ile artık çığlık kraliçeliği mertebesine erişmişti.

barbara-crampton2

Bu kadar iyi iki korku filmi bile yeterken yine kült bir serinin başlangıç filmi olan “Puppetmaster”da oynadı. Kariyeri sadece korku filmlerinden ibaret değildi. Video dönemi hastalarının yakından bildiği birçok bilim-kurgu ve aksiyon filminde “kurtarılan kız”ı canlandırdı. Underground sinemanın kraliçesi olmaktan sıkılmış olacak ki tekrar pembe dizilere döndü. Fakat kendisini unutmayan Stuart Gordon, onu yine başrole çağırdı: “Castle Freak

barbara-crampton3

Onu “Yalan Rüzgarı” ve “Cesur ve Güzel” dizilerinin gediklisi çatlak sarışın rolüyle tanıyan annelerimiz acaba aşağıdaki filmografiden haberdar mıdır?

Body Double (1984)
Re-Animatör (1985)
Kidnapped (1986)
Chopping Mall (Killbots, 1986)
From Beyond (1986)
Puppetmaster (1989)
Castle Freak (1995)
Poison (Thy Neighbor’s Wife, 2001)
The Sisterhood (2004)

barbara-crampton4
barbara-crampton5
barbara-crampton6

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: wherearethevelvets

Tüm Yazıları
17 Ocak 1978 yılında Edirne’nin Keşan ilçesinde dünyaya gözlerini açan Ali Murat Akçıl, korku ile küçük yaşlarda tanıştı. İzlediği ilk korku filmi (ki ilkokuldaydı) The Evil Dead idi. İlkokuldayken, şimdilerde çokça yararlanacağı korku filmleri ve istismar sineması örnekleri izledi. Hatta Cumartesi geceleri Yunan kanallarında yayınlanan sakıncalı ve dehşetengiz filmlere de göz atma şansı oluyordu. Ortaokul ve liseyi daha çok erotik materyallerle geçiren Wherearethevelvets nihayet üniversitede İstanbul’a yerleşti ve büyük şehrin tüm imkanlarını kullandı. Kendi gibi sinemasever sınıf arkadaşları vardı ve en sevdiği şey bir filmi başından sonuna dek saatlerce anlatmaktı. Bu nedenle beyni düzülen bir arkadaşı “neden izlediğin filmleri yazmıyorsun” dedi ve Wherearethevelvets hiç aşina olmadığı internet diyarında film anlatır oldu. Bu sayede tanıştığı Korkucu.com'da 2008’den beri yazı yazmaktadır.

Yorumlar (2 Yorum)

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.