İnanmadığın şeyler seni öldürebilir Urban Legend (1998)

Backcountry

Korku Film Arşivi

YasinKarakaya

28 Aralık 2016

0 Adet Yorum

0

backcountry-afisYönetmen: Adam MacDonald
Senaryo: Adam MacDonald
Tür: Gerilim
Yapım: 2014, Kanada Süre: 92 Dakika
IMDb Sayfası ve Puanı: 6.0 / 10
Oynayanlar: Missy Peregrym, Jeff RoopEric Balfour, Nicholas Campbell

Jaws‘ın okyanustan fırlayıp herkesi dişlediği zamandan bu yana korku filmlerinde işlenilen bir konuya değineceğim. Jaws okyanus için ne anlam ifade ediyorsa Adam MacDonald’ın Backcountry filmi de ormanlar için o anlama geliyor. Blair Witch, Evil Dead ve The Cabin In The Woods’u şimdilik bir kenara bırakın çünkü bu film gerçek bir hikayeye dayandırıldığı için sizi uzun süre ormanlardan uzak tutabilecek bir öykü anlatıyor.

Filmin konusu çok basit: mutlu gözüken bir çift Kanada’nın yabani kısımlarına doğru bir yolculuk yapmaya karar verirler, açık hava sporlarında “yetenekli” olan Alex (Jeff Roop) doğa yürüyüşlerindeki bu yetenekleri konusunda böbürlenip durmaktadır. Alex’in kız arkadaşı Jenn (Missy Peregrym) ise mahkemelerden çıkmayan bir şirket avukatıdır ve erkek arkadaşının aksine orman konusunda pek hevesli değildir. İlişkileri dört dörtlük değildir ve birbirlerine sırılsıklam aşık gözükmemektedirler buna rağmen bulundukları ortamın keyfini çıkarmaya çalışmaktadırlar. Ancak en çok baş başa kalmaları gereken zamanda gizemli bir yabancı (İrlanda aksanıyla konuşan Eric Balfour) kamp alanlarına gelir ve Jenn hemen bu adamı akşam yemeğine davet eder. Alex, Jenn’in bu davetinden hoşlanmaz ancak yabancının akşam yemeğine katılmasına izin verir. Yemekten sonra Alex’in daha önce söylemiş olduğu bir şey yürüyüşçüyü rahatsız eder ve ikisi arasındaki tansiyon yükselir. Kısa ve sert bir atışmadan sonra adam sinirlenip ormanın içine doğru gözden kaybolur.

backcountry-1

Film ilerledikçe Alex’in başta gözüktüğü kadar profesyonel bir doğa yürüyüşçüsü olmadığını anlarız çünkü aldığı kararlarda ciddi sonuçlar doğuracak hatalar yapar. Ve bu hatalar profesyonel kampçıların yapmayacağı (ya da yapmaması gereken) türde hatalardır: ağaç dalına kanlı bir çorap asmak ve GPS özelliği olan bir cep telefonunu salakça arabada bırakmak gibi. Yukarıdaki hatalar ile gece çiftin çadırının etrafından gelen sesler bizim bu çiftin birisi ya da bir şey tarafından avlandığına inanmamızı sağlıyor. Bundan sonra gerilim iyice tırmanıyor, yeniden söyleyeyim bu filmden sonra kesinlikle bilinmeyen bir bölgede kamp yapmaya gitmem.

backcountry-2

Kana susamış bir şey ormanda serbestçe dolanmaktadır ve en korkutucu yanı bu düşmanın canlı olması, nefes alması ve yaşamak için kan ve ete ihtiyaç duymasıdır. Yönetmen MacDonald bu film için sırtının sıvazlanmasını hak ediyor. Bir film özellikle korkutma anlamında geleneksel olmayan bir yola saparsa o zaman seyirci bunu şaşkınlık ve hayretle karşılar yine de bu filmin esas şok edici özelliği ham şiddet içeren güçlü sahneleridir.

Film bitip yazılar çıktığında bir şaşkınlık yaşadım ve bunun nedeni sadece oyuncuların en iyi haliyle standart sayılabilecek performansı, uzun duraklar (çok fazla vardı) veya muhteşem orman manzarası değildi. Beni şaşırtan esas öğe böyle bir macerada masum bir çiftin başına gelebilecek olayların gerçekçiliğiydi. Bazen sizi korkutan filmlerin çok basit senaryoları olur ve Backcountry tam da böyle bir film.

backcountry-3

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Yasin Karakaya

Tüm Yazıları
9 Eylül 1977’de İstanbul’da doğdu. İlkokuldan Üniversiteye kadar ki eğitimini burada tamamladı. Korku filmlerine olan ilgisini ilk defa memleketi Aydın’da ki bir kahvehanede videodan izlediği Elm Sokağında Kabus filmi ile keşfetti. O sıralar 8 yaşındaydı. 80’lerin kanlı video kültürü ile yoğrulan beyni ilerde yapacağı bu site için ilk kıvılcımı çakmıştı bile. Bundan sonraki dönemde korku sineması ile ilgili herşeyle ilgilenmeye başladı. Geniş bir film arşivi ve korku figürleri koleksiyonu yapmaya başladı. 2003 yılında tamamen kendi çabasıyla korkucu.com sitesini kurdu. 5 yıl boyunca kendi yağı ile kavrulmaya çalışsa da pek başarılı olamadı ve bu konuda tıpkı kendisi gibi rahatsız ve inatçı olan Murat Özkan ile tanıştı. İkili 2008 yılında Murat Özkan’a ait olan Gerilimhatti.com sitesi ile korkucu.com’u birleştirme kararı aldı…

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.