Hepimiz ara sıra deliririz! Norman Bates - Psycho (1960)

Angela Bettis

Çığlık Kraliçeleri

YasinKarakaya

16 Temmuz 2009

8 Adet Yorum

8

angela-bettis
Tam Adı: Angela Marie Bettis  Takma Adı: Angie
Doğum: 9 Ocak 1973 Doğum Yeri: Austin, Teksas – ABD
Eşi: Kevin Ford (Boşandı)
IMDb Sayfası

Angela Bettis‘in sinemadaki ilk rolü kendisi için büyük bir şanstı. Genelde amatör oyuncularla çalışmayı seven ve masum güzellikleri keşfetmesiyle ünlü olan usta yönetmen Franco Zeffirelli, “Sparrow (Serçe, 1993)” adlı dramında, bu kalp yüzlü koca gözlü, 18 yaşındaki kıza başrol verdi. Bu şansı akıllıca kullanan Bettis, bu ilk filmiyle (hem de başrolüyle) dikkatleri üzerine çekti ve Amerikan Müzik ve Drama Akademisine kabul edildi. Oyunculuğunu daha rafine hale getirmek için bu öğrenciliği sırasında bir müddet sinemadan uzak kaldı. Ama dönüşü yine tartışmalı bir filmle oldu: “Girl, Interrupted (1999)”.

bettis4

Psikiyatrik rehabilitasyon merkezindeki anoreksik bir kızı canlandırması aktristin arıza rollere uygunluğunu gözler önüne serdi. Böylece ilk korku filminde uyuşturucu bağımlısı, genç bir anneyi canlandırdı: Bless the Child (2000) adlı filmde Kim Bessinger’ın karşısında, onun kızkardeşini oynuyordu. Ama korku sinemasında asıl yerini yönetmen Lucky McKee ile kurduğu dostluk neticesinde kazandı. İlk filmleri May (2002), o kadar beğenildi ki kült mertebesine yükseliverdi. Bu rolüyle ödüllere boğulan Angela Bettis, öldürdüğü kişilerin vücut parçalarından kendine yeni bir arkadaş yapan içine kapanık bir kızı canlandırıyordu.

bettis1

Oyunculukla yetinmeyen aktrist yapımcılığa da el attı ve TV için bir proje gerçekleştirdi. Brian De Palma‘nın klasik korku filmi Carrie (2002)‘nin yeniden yapımında aynı zamanda başrolde de oynadı. Hemen akabinde kült yönetmen Tobe Hooper‘ın başarısız yeniden yapımı Toolbox Murders (2003)‘da bahtsız bir kiracıyı canlandırdı. Kısa filmlerde yapımcılığa devam eden ve bazı korku-dışı projelerde de yer alan aktrist maalesef hiçbirinde May‘de yakaladığı başarıya erişemedi.

bettis2

Lucky McKee ile yaptığı projeleri nispeten daha iyiydi. Masters of Horror dizisinin ilk sezonundaki “Sick Girl” adlı korku komedide yine başrolü alacaktı. Garip aksanlı, sakar ve lezbiyen böcekbilimcisi karakteri aslında onun arıza oyunculuğuna çok uygundu. Yine aynı yönetmenin “The Woods (2006)” adlı korku filminde ormandan gelen seslerden biri Angela Bettis’e aitti. Aktrist, Lucky McKee‘nin yazdığı bir öyküyü sinemaya uyarladı ve bu yönetmenlik denemesinde başrolü McKee‘ye verdi (Roman, 2006). Son dönemde oynadığı üç boyutlu “Scar” filmiyle sitede de daha önceden bahsi geçen aktristin yer aldığı belli başlı korku filmleri şunlardır:

Bless the Child (2000)
May (2002)
Carrie (2002)
Toolbox Murders (2003)
The Circle (2005)
Masters of Horror: Sick Girl (2005)
Scar (2007)
Wicked Lake (2008)

bettis3

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Yasin Karakaya

Tüm Yazıları
9 Eylül 1977’de İstanbul’da doğdu. İlkokuldan Üniversiteye kadar ki eğitimini burada tamamladı. Korku filmlerine olan ilgisini ilk defa memleketi Aydın’da ki bir kahvehanede videodan izlediği Elm Sokağında Kabus filmi ile keşfetti. O sıralar 8 yaşındaydı. 80’lerin kanlı video kültürü ile yoğrulan beyni ilerde yapacağı bu site için ilk kıvılcımı çakmıştı bile. Bundan sonraki dönemde korku sineması ile ilgili herşeyle ilgilenmeye başladı. Geniş bir film arşivi ve korku figürleri koleksiyonu yapmaya başladı. 2003 yılında tamamen kendi çabasıyla korkucu.com sitesini kurdu. 5 yıl boyunca kendi yağı ile kavrulmaya çalışsa da pek başarılı olamadı ve bu konuda tıpkı kendisi gibi rahatsız ve inatçı olan Murat Özkan ile tanıştı. İkili 2008 yılında Murat Özkan’a ait olan Gerilimhatti.com sitesi ile korkucu.com’u birleştirme kararı aldı…

Yorumlar (8 Yorum)

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.