Bir erkeğin en iyi arkadaşı annesidir... Norman Bates - Psycho (1960)

Anadolu Korku Öyküleri

Korku Kitap

MuratÖzkan

18 Eylül 2009

11 Adet Yorum

11

Büyük kent korkuları başka, kırsal alan korkuları bambaşkadır; doğa ile, doğanın gücü ile, batıl inançlarla iç içedir ve çarpıcılıklarını da onlardan alır, ola ki inandırıcılıklarını da…

Öykülerin tümü, özgünlüklerinden bir şey kaybetmeksizin, anlattıkları ortamların -köyler, ormanlar, tepeler, mağaralar- özelliklerini koruyarak, dayandıkları malzemelerin -batıl inançlar, hayaletler, büyüler, büyücüler- yerinde kullanılışı ile gerçekten kimi Anadolu korkularını, okurları etkileyecek -ve düşündürecek- şekilde canlandırıyorlar. Kaldı ki ücra köylerin, kuytu ormanların, bir görünen bir kaybolan mağaraların ve nerelere kadar uzandığı bilinmeyen kuyuların gizleri ve dağıttığı, dağıtabildikleri heyecanlar, korkular ve kabuslar bunlarla bitmiyor, ola ki başlıyor…

Giovanni Scognamillo

Anadolu Korku Öyküleri, içinde, tamamıyla özgün öğeler kullanılarak yaratılmış altı öyküyü barındıran bir “ilk eser”. Kimliğini dışarıda arayan alt türlere ve sanatın farklı dallarında bu türlerin takipçisi olan insanlara yeni, orijinal ve bu topraklara has bir “şeyler” verebilme niyetiyle hazırlanmış bir derleme.

Altı genç ve kuvvetli kalemin bir araya gelerek başlattığı bu proje, Türk edebiyatında “buralı” öykülerin varolması amacıyla yaratıldığı için, bir ilk. Aynı zamanda bu proje, türe gönlünü vermiş diğer yazarların da yolunu açan ve korku serilerinin devamının geleceğini müjdeleyen önemli bir eser.

Yıllarca insanların yakındığı batılı kopyacılığına dur diyecek bu öyküler, ülkemizde yatan mirasların ve topraklarımıza ait olan korkuların farkına varmamızı sağlayacak. Tamamen Anadolu kültürüne sadık, özentilikten uzak, ülkemize ait folklorik özelliklerden ve anlatılardan beslenmiş bir yapıt.

Kitap Adı: Anadolu Korku Öyküleri
Yazarlar: Koray Günyaşar, Işın Beril Tetik, Demokan Atasoy, Ayşegül Nergis, Kayra “Keri” Küpçü, Galip Dursun
Yayınevi: Laika Yayıncılık
Sayfa Sayısı: 232
Önsöz: Giovanni Scognamillo

Kaynak: www.frpnet.net

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Murat Özkan

Tüm Yazıları
Korku ile 7 yaşında yanlışlıkla seyrettiği Cannibal Holocaust ve Evil Dead filmleri ile tanışan Murat Özkan 1982 yılında İstanbul’da doğdu. O yaşından beri iflah olmaz bir korku fanatiği olan Murat Özkan, resime ve çizime olan düşkünlüğünü her korku ile birleştirmesinde “psikolojisi bozuk çocuk” muamelesi gördü ama yılmadı. Bu alanda bir çok başarısız site açma girişiminde bulundu. Başarısız oldu çünkü o zamanlarda bu işe her elini attığında “Korku”yu bir öcü ve yasak gibi gören zihniyetle karşılaştı. Yine yılmadı! Bir gün, kendisi gibi çocukluğunda psikopat muamelesi görmüş Yasin Karakaya ile tanıştı ve Korkucu.com sitesinin temelleri o anda atıldı.

Yorumlar (11 Yorum)

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.