Ses çıkarma... Kımıldama... Hepsinden öte... Sakın bir dilekte bulunma! Wishmaster (1997)

Alucarda (la hija de las tinieblas)

Korku Film Arşivi

wherearethevelvets

09 Temmuz 2009

9 Adet Yorum

9

alucarda-afisYönetmen: Juan López Moctezuma
Senaryo: Alexis Arroyo, Sheridan Le Fanu (Kitap)
Tür: Okült
IMDb Sayfası ve Puanı: 6.3/10
Yapım: 1978, Meksika Süre: 74 Dakika
Oyuncular: Tina Romera, Susana Kamini, Tina French, Claudio Brook, David Silva, Birgitta Segerskog, Lily Garza

Joseph Sheridan Le Fanu’nun 1872 tarihli “Carmilla” romanı; ergenlik çağındaki bir kızın aynı yaşlardaki vampir bir kız (Carmilla) tarafından baştan çıkarılmasını anlatan gotik bir vampir öyküsüdür. Kendisinden 25 yıl sonra yazılan “Dracula”nın gölgesi altında kalsa da aslında onun öncüsüdür. İşte bahsedeceğim film, Carmilla’nın serbest bir uyarlaması.

Eski bir tapınağın yıkıntıları içinde (muhtemelen satanistlerin tapınağıdır) Lucy Westenraa adlı genç bir kadın, bir çingene ebe yardımıyla bir kız çocuk dünyaya getirir. Fakat Lucy’nin tek bir isteği vardır; kızı Alucarda’nın yakındaki manastırda büyütülmesi ve O’ndan (muhtemelen Şeytan) korunması…

alucarda01

15 yıl sonra aynı manastıra anne ve babası ölmüş bir kız getirilir, Justine. Bu masum kızcağızı çok seven rahibe Angélica, onu Alucarda’nın odasındaki boş yatağa yerleştirir. Alucarda gizemli ve gergin bir yapıya sahiptir ve görür görmez Justine’e aşık olur. Bu lezbiyen aşk her ne kadar fiziksel yakınlaşmaya dönüşmese de konuşmaları ve tavırlarıyla aşık olduklarını belli etmektedirler. Bir gün kırda gezinirken kambur bir çingene adama rastlarlar. Adam onları satanist çingene kampına götürür. Çok etkilenen ama korkudan kaçan iki kız, filmin başındaki eski tapınağa girer. Alucarda gördüğü rüyalarda, devamlı olarak çağırıldığı hissini duymaktadır. Tapınak içindeki bir tabutu, Justine’in karşı çıkmasına rağmen açar ve içindeki cesetten (muhtemelen annesi) yayılan kötü enerjiyi vücudunda toplar. Tavırları değişen iki kız manastırdaki ayinleri sabote edince cezalandırılırlar. Yavaş yavaş tüm manastıra yayacakları lanet neticesinde, bu iki aşık kızın sonu cehennemden farksız olacaktır.

alucarda02

Bu film keşfedilmeyi bekleyen bir maden yatağı. Sadece atmosferi bile ürkütücü. Rahibelerin kıyafetleri bildiğimizin çok dışında, kanlı paçavralardan oluşmuş (Tanrı’ya yakarırken kendilerini kırbaçlıyorlar). Manastır bir kayalığın içine oyulmuş gibi; sanki dışavurumcu bir filmin dekorunu devralmışlar. Yine köhne ve döküntü hissi veren dini objeler, Michelangelo’nun Pieta’sını andıran sahneler veya ölen bir rahibenin çarmıhtaki İsa pozisyonunda taşınması gibi tahrik edici göstergelerle desteklenen atmosfer oyuncuların abartılı ama böyle filmlere uygun taşkınlığıyla katmerleniyor. Filmde fütursuz bir çıplaklık ve oldukça cömertçe saçılan kan da var.

alucarda03

Oyunculuk demişken Alucarda’yı canlandıran Tina Romera’ya özellikle dikkat çekmek istiyorum. Film boyunca siyah elbisesiyle dolaşan bu siyah saçlı delici bakışlı kız, şeytani kız rolleri için biçilmiş kaftan. Maalesef Meksika pembe dizileriyle devam eden bir kariyeri olmuş. Büyük kayıp!

Bütçesi çok düşük olduğu halde inandırıcı efektlere sahip filmin özellikle son 10-15 dakikası, korku film tarihine geçecek görüntülerden oluşuyor. Fazla bilinmeyen ama izleyeni tatmin edecek gizli bir kült… Gerçekten garip ve bir o kadar ilginç bu filmi korku severim diyen herkese tavsiye ediyorum.

korkumetre-6 kan_ve_siddet-8 gerilim_dozu-7 puan-6-5

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: wherearethevelvets

Tüm Yazıları
17 Ocak 1978 yılında Edirne’nin Keşan ilçesinde dünyaya gözlerini açan Ali Murat Akçıl, korku ile küçük yaşlarda tanıştı. İzlediği ilk korku filmi (ki ilkokuldaydı) The Evil Dead idi. İlkokuldayken, şimdilerde çokça yararlanacağı korku filmleri ve istismar sineması örnekleri izledi. Hatta Cumartesi geceleri Yunan kanallarında yayınlanan sakıncalı ve dehşetengiz filmlere de göz atma şansı oluyordu. Ortaokul ve liseyi daha çok erotik materyallerle geçiren Wherearethevelvets nihayet üniversitede İstanbul’a yerleşti ve büyük şehrin tüm imkanlarını kullandı. Kendi gibi sinemasever sınıf arkadaşları vardı ve en sevdiği şey bir filmi başından sonuna dek saatlerce anlatmaktı. Bu nedenle beyni düzülen bir arkadaşı “neden izlediğin filmleri yazmıyorsun” dedi ve Wherearethevelvets hiç aşina olmadığı internet diyarında film anlatır oldu. Bu sayede tanıştığı Korkucu.com'da 2008’den beri yazı yazmaktadır.

Yorumlar (9 Yorum)

YORUM YAZ