Prime Time'a hoş geldin, sürtük! Freddy Krueger - A Nightmare On Elm Street 3: Dream Warriors (1987)

Alacakaranlık’ın 7.sayısı Raflarda!

Haberler

YasinKarakaya

17 Ekim 2017

0 Adet Yorum

0

Testere sesleri!

Ağustos ayının sonlarında hayatını kaybeden Amerikan korku sinemasının unutulmaz yönetmenlerinden Tobe Hooper’ın muhteşem mirası The Texas Chain Saw Massacre serisinin yeni filmi vizyona girmeden önce, bu modern şiddet anlatısını Anıl Koç HİÇ BİTMEYEN KATLİAM adlı yazısında detaylı bir şekilde incelerken, ön kapakta ressam Fatih Matto ve arka kapakta old school dövme sanatçısı Tuğçe Türksoy, Leatherface’e hayat veriyor. Yazı ve çizimlere ek olarak Aaron Williams’ın Tobe Hooper röportajı, BİR FİLMİ YENİDEN DENEYİMLEMEK: TOBE HOOPER, Deniz Cansever’in çevirisiyle Alacakaranlık okurlarıyla buluşuyor.

Klasik Döneme Bakış, Giovanni Scognamillo‘nun ilk izlediği filmlerden biri olan Island of Lost Souls üzerine farklı bir bakış açısı sunan BAKMADAN İTAAT: ADADAKİ KAYIP ÖZNELLİK adlı makalesiyle Burak Bayülgen, klasik dönemden önemli bir yapımı inceliyor. Yine Klasik dönemden iki unutulmaz yapım olan Black Moon ve White Zombie üzerinden Gökay Aktan, klasik dönem korku sinemasında sömürgecilik tasvirlerini incelediği makalesiyle emperyalizm ve sömürgecilik ilişkisini inceliyor.

Son Gulyabani Mehmet Berk Yaltırık, bu kez de Yeşilçam’dan unutulmuş bir korku komedi filmi olan 1975 yapımı Sevimli Frankenştayn’ı Alacakaranlık okurlarıyla paylaşıyor. Sevimli Frankenştayn, Alacakaranlık çizerlerinden Merve Vural’ın çizgileriyle buluşuyor.

Karanlığın kadınlarında ise Semra Doll, ASLINDA İYİ BİR CADI: FAIRUZA BALK yazısıyla Fairuza Balk’ın rol icabı cadılıktan vikanlığa olan macerasını anlatırken; Kaya Özkaracalar, Dracula ve Oğlanlar adlı araştırmasında kayıp gay vampir filmlerinin izlerini sürüyor.

Beril Köroğlu, bu ay da sıra dışı bir makaleyle korku sinemasına farklı bakış açıları getirmeye devam ediyor ve 80’li yıllarda endüstriyelleşen fitness ve zayıflama sektörünün korku sinemasına yansımalarını, ÖLDÜREN SPOR: KORKU SİNEMASINDA FITNESS adlı yazısıyla değerlendiriyor.

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Yasin Karakaya

Tüm Yazıları
9 Eylül 1977’de İstanbul’da doğdu. İlkokuldan Üniversiteye kadar ki eğitimini burada tamamladı. Korku filmlerine olan ilgisini ilk defa memleketi Aydın’da ki bir kahvehanede videodan izlediği Elm Sokağında Kabus filmi ile keşfetti. O sıralar 8 yaşındaydı. 80’lerin kanlı video kültürü ile yoğrulan beyni ilerde yapacağı bu site için ilk kıvılcımı çakmıştı bile. Bundan sonraki dönemde korku sineması ile ilgili herşeyle ilgilenmeye başladı. Geniş bir film arşivi ve korku figürleri koleksiyonu yapmaya başladı. 2003 yılında tamamen kendi çabasıyla korkucu.com sitesini kurdu. 5 yıl boyunca kendi yağı ile kavrulmaya çalışsa da pek başarılı olamadı ve bu konuda tıpkı kendisi gibi rahatsız ve inatçı olan Murat Özkan ile tanıştı. İkili 2008 yılında Murat Özkan’a ait olan Gerilimhatti.com sitesi ile korkucu.com’u birleştirme kararı aldı…

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.