Duymak istemediğimiz tek şey kabul etmediğimiz şeylerdir. Prof. Howard Birack - Prince of Darkness (1987)

After Midnight

Korku Film Arşivi

wherearethevelvets

04 Ocak 2010

9 Adet Yorum

9

after-midnight-afisYönetmen: Jim ve Ken Wheat
Senaryo: Jim ve Ken Wheat
Tür: Gerilim, Slasher
IMDb Sayfası ve Puanı:  5,6/10
Yapım: 1989, ABD Süre: 90 Dakika
Oyuncular: Jillian McWhirter, Ramy Zada, Marg Helgenberger, Marc McClure, Ed Monaghan, Alan Rosenberg, Monique Salcido, Pamela Segall

Üniversitenin ilk günüdür ve Alisson’da bir gerginlik vardır. Bu durum ilk gün heyecanından değil, kötü bir şeylerin gerçekleşeceği hissinden kaynaklanmaktadır. Psikoloji dersleri veren karizmatik hoca Edward Derek, korkunun natürü hakkında verdiği bilgileri aktarmada değişik bir yöntem kullanmaktadır. Bu nedenle dersi öğrenciler arasında popülerdir. Korku anatomisine bu kadar kafayı takan bir adamın dersinde öğrencilerin altına işemesini sağlayan bir olaya sebebiyet vermesi, durumun ciddiyeti karşısında Alisson’la aynı fikirde olmamızı sağlar. Prof Edward, Alisson dahil birkaç öğrencisini gece evine davet eder. Yağmurlu o gecede şömine başında oturan öğretmen ve öğrenciler birbirlerine bildikleri en korkunç hikayeleri anlatırlar.

“After Midnight”, yukarıda anlattığım asıl öykü olan “Alisson’un Hikayesi” içinde üç korkunç öyküyü barındıran bir antolojik gerilim. Anlatılan ilk öykü “Eski Karanlık Ev”de, doğum gününü kutlayan bir adam ve eşi, arabalarının bozulması üzerine eski uğursuz bir eve sığınmak zorunda kalıyor. Sonraki “Şehirde Bir Gece”, gece yarısı parti peşinde koşan 4 kız arkadaşın, ete düşkün köpekler besleyen bir sapığın eline geçmesini anlatıyor. Son öykünün adı “Tüm Gece Operatörü”. Tüm Gece adlı, müşterilerine telesekreter görevi görerek gelen mesajları kaydeden bir şubede nöbet tutan bir kadın memur, hasta ruhlu bir adamın telefonlarıyla terörize ediliyor.

after-midnight-1

Antolojik filmlerin şöyle bir handikapı vardır; öyküler kısa olduğu için tam atmosfere girip gerilmeye başladığınız anda bitiverirler. Olaylar hızlı gelişir ve genellikle sizden daha çok öyküyü anlatan kişi korkmuş görünür. “After Midnight” bu olumsuzlukların bir örneği sanki. Korkutmuyor, korkutamıyor. Kısa hikayelerin konusunu bilmek, onları izlemekle eşdeğer vazife görüyor çünkü anlatım yöntemleri görüntü olarak yeni bir şey sunmuyor. Yani sizin elinizde bu konu olsa, amacınız da bu konuyu en basit şekilde aktarmak olsa, siz de aynen böyle bir film yapardınız. İşte kızlar kaçıyor, sonra onları köpekler kovalıyor, sonra, efendime söyliim, adamın arabası bozuluyor, karısı “gel şu eve girelim” diyor… Ben bunları söylerken ne hissettiyseniz, filmi izlerken de (ne eksik ne fazla) aynı hissiyatı duyacağınızı söylüyorum. Filmin eli yüzü düzgün, peki bu bir başarı mıdır?

after-midnight-2

Konuda teğet geçilen bir çok olgu mevcut. Mesela Alisson’un gerginliği üzerine fazla düşülmemiş. Halbuki, filmin bas bas bağırarak bizi hazırladığı “sürpriz” finalin kilit noktasını oluşturmaktadır kendisi. Ne bileyim, sahnelerini uzat, bazı şeyleri neden önceden bildiğiyle ilgili bazı kafa karıştırıcı ve gerilimli sahne koy. Garip olaylar geliştikçe kızın sinirleri bozulsun, biz de onunla beraber gerilelim. Ki “Elm Sokağı Kabusu” benzeri bir kısır döngüye ulaştığımızda kıstırılmışlık duygusunu en derinden kavrayalım. Uğraş biraz yönetmen!

after-midnight-3

Neticede en güzel hikaye olan “Tüm Gece Operatörü”, süresinin kısa olması nedeniyle hedefi tam olarak vuramıyor. Profesörü canlandıran Ramy Zada dışında hiç bir aktör işin ehemmiyetinde değil. Kanlı kemikli sahneler eeeh işte kıvamında. Sadece korku filmi meraklılarına önerilir. Onlar da hızla unutacaktır zaten.

korkumetre-3 kan_ve_siddet-4 gerilim_dozu-3 puan-3

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: wherearethevelvets

Tüm Yazıları
17 Ocak 1978 yılında Edirne’nin Keşan ilçesinde dünyaya gözlerini açan Ali Murat Akçıl, korku ile küçük yaşlarda tanıştı. İzlediği ilk korku filmi (ki ilkokuldaydı) The Evil Dead idi. İlkokuldayken, şimdilerde çokça yararlanacağı korku filmleri ve istismar sineması örnekleri izledi. Hatta Cumartesi geceleri Yunan kanallarında yayınlanan sakıncalı ve dehşetengiz filmlere de göz atma şansı oluyordu. Ortaokul ve liseyi daha çok erotik materyallerle geçiren Wherearethevelvets nihayet üniversitede İstanbul’a yerleşti ve büyük şehrin tüm imkanlarını kullandı. Kendi gibi sinemasever sınıf arkadaşları vardı ve en sevdiği şey bir filmi başından sonuna dek saatlerce anlatmaktı. Bu nedenle beyni düzülen bir arkadaşı “neden izlediğin filmleri yazmıyorsun” dedi ve Wherearethevelvets hiç aşina olmadığı internet diyarında film anlatır oldu. Bu sayede tanıştığı Korkucu.com'da 2008’den beri yazı yazmaktadır.

Yorumlar (9 Yorum)

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.