Bir erkeğin en iyi arkadaşı annesidir... Norman Bates - Psycho (1960)

Action Figür Koleksiyonculuğu

Korku Genel

Korku Koleksiyon

YasinKarakaya

28 Mayıs 2008

5 Adet Yorum

5

Bir gece aniden uyandığınızda elinde bıçağıyla katil bebek Chucky’yi yanı başınızda gördüğünüzü bir düşünün. Ya da elektrikli testeresiyle Leatherface evinizin içinde dolaşsa? Peki dünyanın en iri gorili King Kong siz muz yerken gözlerini üzerinize dikip izlese ne hissederdiniz?

Hemen huzursuzlanmayın!..Yurtdışında “action figure” adıyla bilinen, kült sinema karakterlerinin değişik malzemelerden yapılmış farklı ebatlardaki figürlerinden söz ediyorum. Freddy’den Alien’a, Yıldız Savaşları’ndan Yüzüklerin Efendisi’ne yüzlerce kült sinema karakterinin figürleri olan bu ürünleri toplamak, Ülkemizde henüz tam olarak yaygınlaşmasa da özellikle yurtdışında sinema tutkunları tarafından çok ciddiye alınan bir hobi.

Orijinalini aratmayacak kadar gerçekçi yapılan action figure’ler yaygın olarak ‘polystone’ denen sert bir polyester malzemesinden üretiliyor. ‘Polystone’ malzemesinden üretilen figürler genellikle el yapısı olduklarından sınırlı sayıda üretiliyorlar ve daha değerli oluyorlar. Bunun yanında plastik, metal, bronz gibi farklı malzemeler de kullanılıyor. Bazıları aslına uygun şekilde bire bir ölçüde tasarlanan ürünlerin yanında üçte bir oranında küçültülerek yapılmış olanlar ve daha küçük boydakiler de bulunuyor. Bazı karakterler tasarımcılarının ya da o karaktere can veren oyuncunun imzasını da üzerinde barındırabiliyor. Bu tür figürler de benzerlerinden daha değerli oluyor tabii ki..

Artık Türkiye’deki sinema tutkunları da hayranı oldukları film karakterlerini (ki bizim ilgilendiğimiz kategori korku figürleri) kendilerine kolayca ev arkadaşı yapabilir. Çünkü önceden sadece internetten ve bazı oyuncakçılardan sınırlı çeşitte satın alınabilen bu ürünleri Nişantaşı’nda Gerekli Şeyler mağazasından ve adeta bir sergiye benzeyen Kadıköy’de ki Cine Figür isimli mağazadan ve Ankara’da ki Jedbang isimli ithalatçı firmadan temin etmek mümkün.

Bu figürleri toplamak pahalı bir hobi gibi görünse de aslında değil. 40 ytl ile 4000 ytl arasında değişen fiyatlara sahip olan ürünler fiyat itibarıyla her kesimden alıcıya hitap ediyor. Yıllardır bu hobiyi yapan biri olarak şunu gayet rahatlıkla söyleyebilirim ki, bu hobiden kesinlikle sıkılmayacaksınız, çok zevk alacaksınız ve değerlerini hiçbir zaman yitirmeyecek ürünlere sahip olacaksınız…

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Yasin Karakaya

Tüm Yazıları
9 Eylül 1977’de İstanbul’da doğdu. İlkokuldan Üniversiteye kadar ki eğitimini burada tamamladı. Korku filmlerine olan ilgisini ilk defa memleketi Aydın’da ki bir kahvehanede videodan izlediği Elm Sokağında Kabus filmi ile keşfetti. O sıralar 8 yaşındaydı. 80’lerin kanlı video kültürü ile yoğrulan beyni ilerde yapacağı bu site için ilk kıvılcımı çakmıştı bile. Bundan sonraki dönemde korku sineması ile ilgili herşeyle ilgilenmeye başladı. Geniş bir film arşivi ve korku figürleri koleksiyonu yapmaya başladı. 2003 yılında tamamen kendi çabasıyla korkucu.com sitesini kurdu. 5 yıl boyunca kendi yağı ile kavrulmaya çalışsa da pek başarılı olamadı ve bu konuda tıpkı kendisi gibi rahatsız ve inatçı olan Murat Özkan ile tanıştı. İkili 2008 yılında Murat Özkan’a ait olan Gerilimhatti.com sitesi ile korkucu.com’u birleştirme kararı aldı…

Yorumlar (5 Yorum)

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.