Kibir benim en gözde günahımdır. John Milton - The Devil’s Advocate

A Nightmare On Elm Street 5: The Dream Child

Korku Film Arşivi

YasinKarakaya

08 Şubat 2017

0 Adet Yorum

0

anoes5-afisYönetmen: Stephen Hopkins
Senaryo: Wes Craven (Karakterler), Leslie Bohem & Craig Spector (Hikaye)
Tür: Slasher
Yapım: 1989 ABD Süre: 89 Dakika
IMDb Sayfası ve Puanı: 5,1/10
Oyuncular: Robert Englund, Lisa Wilcox, Kelly Jo Minter, Erika Anderson, Danny Hassel, Joe Seely

Alice, önceki Nightmare filmlerinde hayatta kaldıktan sonra yeniden Freddy Krueger ile ilgili düşler görmeye başlar. Bu sefer alaycı katil, Alice’in henüz doğmamış çocuğunun uyuyan zihni üzerinden saldırmaktadır. Niyeti, gerçek dünyaya “yeniden doğmaktır”. Onu durdurabilecek tek kişi ölmüş annesidir ancak acaba Alice, Freddy’nin annesinin ruhunu kendi oğlunu kurtarabilmek için zamanda serbest bırakabilecek midir?

“It’s a boy! / Bir oğlan!” – Freddy Kruger

Bu film, aslında çekilmek istenen filmin bir taslağı gibi duruyor ve bu düşünceye kapılmamın doğrudan sebebi ise filmde hissettiğim acelecilik ve baştan savmalık. Önceki filmin üzerinden bir yıl bile geçmeden yazılmış, çekilmiş ve gösterime sokulmuş. Film, çok karanlık ve Freddy’i (görsel olarak) ilk 3 film gibi gölgelerde tutuyor. Ancak gereksiz tek kelimelik replikleri bu filmde şişmiş ve çarpıtılmış. Bu filmde işe yaramamışlar çünkü, filmin güçlü bir gotik stili var. Şakalara fazla yer yok… bu yüzden, filmin karanlık havasına girmeye başladığınızda, Freddy saçma bir şey söyleyip bu havayı kırıyor. Bu filmde, kendi kendisinin düşmanı olduğu fikri yetersiz işlenmiş, yine de özellikle benim gibi A Nightmare on Elm Street fanatikleri açısından eğlenceli bir fikir. Hikaye bakımından çok ilginç ancak kaçırılmış bir çok fırsat var, yine filmin aceleye gelmiş doğasından kaynaklanıyor. Kalite açısından az, miktar açısından çok şey var. Burada yeniden tuhaf ve tehditkar bir Freddy imajı yaratmak için büyük bir fırsat vardı; çünkü doğmamış bir çocuğun rüyalarında avlanıyor ve bunları kendi avantajı için istismar ediyordu. Bunun, onu gençleri rüyalarında öldürdüğü orijinal konseptten daha karanlık bir düzeye taşıması lazım… ama ne yazık ki öyle olmuyor. Bu filmde, fazla tehditkar değil ve daha çok bir çizgi roman kötü adamına benziyor. Hatta filmin sonuna doğru “goochy goochy goo”(gıdı gıdı gıdı) diyor ki bu da beni utandırıyor ve eminim Wes Craven da buna mutlu olmazdı.

anoes5-5

Film boyunca, özellikle gece çekimleri için mavi filtre kullanılmış gibi duruyor; böylece filmin çocuksu yönünü izleyiciye akıllıca hissettiriyor. Çünkü, mavi erkek çocuğunu temsil eden bir renktir. Freddy, çoğunlukla karanlık ve gölgelerde gösteriliyor ve burada güçlü bir gotik imaj var. Gargoyl’lar, kiliseler, kilise sanatı ve gece çekilen bir çok sahne. Burada, Freddy biraz hafifletildiği için diğer karakterleri beğenmemin çok yardımı oldu. Hepsi de bir izleyici olarak benimle gerekli olan bağı kuracak kadar yeterli bir sürede ekranda yer aldı. Her karakterin ölümüyle ilgili, akıllıca ipuçları vardı; örneğin Greta, annesi tarafından bir oyuncak bebek gibi muamele görüyordu ve kendisinin de oyuncak bebek koleksiyonu vardı; böylece Freddy tarafından bir bebek gibi parçalandı.

anoes5-1

Bu film, biraz Hristiyan mitolojisine de dalıyor. Film, (başlangıç filmi gibi) tüyler ürpertici bir korku filmi olacak kadar karanlık değil ama tarz sahibi komedi unsurları içeren aydınlık bir renge de sahip değil… eğer film bu kadar aceleye getirilmeseydi kim bilir belki çok iyi bir film olabilirdi. Filmin tepe noktası çok zayıf, bu yüzden, hayranı olanlara bile kendisini izlettirebilen bir film olmadığı gibi, serinin zayıf filmlerinden biri olma özelliği de taşıyor. Alice, her zamanki gibi harika… bazı görseller iyi ve 80’lerin sonu 90’ların başına ait güzel nostaljik bir görünümü var. Yvonne’un zamanı pek iyi yansıttığını düşünmüyorum. “Siyahi kökenlere sahip trendy kız” olarak, her cümlesini “kızım” diye bitirdiğinden dolayı daha çok bir müzik videosuna aitmiş gibi duruyor. Alice’e akıl veren, hoş bir yardımcı karakter. Dürüst olmak gerekirse Greta, Marc, Alice ve Dan ile arkadaş olabilecek bir tipe benzemiyor bu yüzden yerine pek oturmuş bir karakter değil. Bazı ilginç efekt çalışmaları ve yaratıcı ölüm sahneleri var. Ama film boyunca Freddy her zaman pozitif düşünceleri kırmak için varlığını bir adım öteye götürüyor. Eğlenceli, karanlık ama kusurlu. Tarzı var ama üstün bir korku filmi beklemeyin.

anoes5-3

Bunları Biliyor musunuz?

– Film bitip yazılar çıktığında duyulan korkunç kahkaha Michael Jackson’ın 1982 yapımı pop klasiği “Thriller” şarkısında, Vincent Price’ın performansından alınmıştır.
– Korku yazarı Stephen King ve çizgi roman yazarı Frank Miller’a bu filmin senaryo yazımı ve yönetimi teklif edilmiş.
– Filmin bir kısmı 3D olarak çekilmiş.
– Alice, akıl hastanesinde kabusundan uyandığında ve Robert Englund yatağının baş ucunda belirip onu yatağa sıkıştırdığında, ilk olarak “Güvenli seks diye bir şey yoktur” demiş. Ama bu replik sonradan filmden çıkarılmış.

anoes5-4

– Mezuniyet sahnesi, özellikle filmin temposu yavaşlamasın diye kesilmiş. Sonuç olarak bazı devamlılık hataları var. Kesilen sahneler arasında Dan’in mezuniyet konuşması, Greta ve Racine arasındaki diyalog, Yvonne, Alice ve Greta arasındaki bir tartışma, ebeveynler ve gelecek planları hakkında ilave bir diyalog, Alice’in mezuniyet hediyesi olarak almak için para biriktirdiği fotoğraf makinesini babasının Paris’e gitmeden önce ona hediye ettiği sahne (dikkatlice izlerseniz grup fotoğrafı çektirmeden önce Alice babasına fotoğraf makinesi uzatıyor).
Lisa Wilcox‘un adı filmin giriş yazılarında var ama film bittikten sonraki yazılarda yok.
– Hopkins’e filmin çekimi için 4 hafta, düzenleme için de 4 hafta verilmiş. Yani bir sahne çekilirken diğeri düzenlenmiş ve neredeyse sürekli bir çekim yapmak zorunda kalmışlar. Bunu yaptıktan sonra stüdyo etkilenmiş ve Hopkins’e ‘Predator 2′ filmini vermişler.
– Dan’a saldıran bisikletin markası: Yamaha V-Max 1200.

anoes5-2

– Yaşı tutmayan bir oyuncunun “Fuck you, Krueger” diye küfretmesi yasak olduğundan bu repliğin yerine “School’s out, Krueger (Okul bitti, Krueger)” repliği konmuş.
– Filmin bir özelliği de film yapımcılarının çok fazla ölüm olmamasına üzülmesi. Film gösterime sokulduktan sonra, bu seriyi popüler yapanın ölü sayısı olduğunu fark etmişler.
– Son sahneyi çekerken Kaliforniya’da bir sıcak dalgası varmış ve hava sıcaklığı neredeyse 41 dereceye çıkmış. Pencereler için film ekibinin kullandığı şekerden yapılmış camlar erimiş ve tüm zemine yayılmış. Özellikle o gün 21 saat boyunca şekerden yapılmış camla sahne çekimi yapmışlar. Bitirmek üzereyken eriyen şekerin yüksekliği 30 santimi bulmuş. Film ekibi ortalığın panayır gibi koktuğunu söylemiş.
– Dan’in motorsikletindeki plakada FREDDY yazıyor.

korkumetre-6 kan_ve_siddet-6 gerilim_dozu-4 puan-6

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Yasin Karakaya

Tüm Yazıları
9 Eylül 1977’de İstanbul’da doğdu. İlkokuldan Üniversiteye kadar ki eğitimini burada tamamladı. Korku filmlerine olan ilgisini ilk defa memleketi Aydın’da ki bir kahvehanede videodan izlediği Elm Sokağında Kabus filmi ile keşfetti. O sıralar 8 yaşındaydı. 80’lerin kanlı video kültürü ile yoğrulan beyni ilerde yapacağı bu site için ilk kıvılcımı çakmıştı bile. Bundan sonraki dönemde korku sineması ile ilgili herşeyle ilgilenmeye başladı. Geniş bir film arşivi ve korku figürleri koleksiyonu yapmaya başladı. 2003 yılında tamamen kendi çabasıyla korkucu.com sitesini kurdu. 5 yıl boyunca kendi yağı ile kavrulmaya çalışsa da pek başarılı olamadı ve bu konuda tıpkı kendisi gibi rahatsız ve inatçı olan Murat Özkan ile tanıştı. İkili 2008 yılında Murat Özkan’a ait olan Gerilimhatti.com sitesi ile korkucu.com’u birleştirme kararı aldı…

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.