Kibir benim en gözde günahımdır. John Milton - The Devil’s Advocate

Don’t Look Now

Korku Film Arşivi

Korku Sinema

YasinKarakaya

25 Kasım 2008

1 Adet Yorum

1

Yönetmen: Nicolas Roeg
Senaryo: Daphne Du Maurier
Yapım: 1973 İtalya Süre: 110 Dakika
Oyuncular:Julie Christie, Donald Sutherland, Hilary Mason, Clelia Matania

Her halinden başyapıt kokan ve adını her daim en iyi korku filmi listelerine yazdırmayı başaran müthiş bir filmdir “Don’t Look Now”. Occult Korku Türünde olup dönemin Venedik’ini mükemmel anlatmıştır. Aslında şöyle desek daha doğru olur: Venedik hiç bu kadar tedirgin edici olmamıştı. Ayrıca filmin Nicolas Roeg gibi bir ustadan çıktığını ve her zamanki Roeg’in cinselliği bu filmde de kullandığını söylemeden geçemiyorum.

Film, içerisinde birçok türü barındırıyor. Başlı başına gizem ve dramı her sahnede görmek mümkün. Zaman zaman gerilim filmine dönüşse de aslında tam bir korku filmi tanımına da uyuyor. Filmin öyle bir açılışı var ki direkt olarak izleyeni ekrana bağlıyor ve filmin içerisine sokuyor. Doğal güzelliklerle çevrili evlerinde Baxter ailesiyle tanışıyoruz. John Baxter (Sutherland) kilise de çekilmiş tuhaf bir resmi incelerken, kızları da dışarıda dolaşmaktadır. Bu resmi incelerken, resmin üzeri kan olmaya başlar ve aynı zamanda kızları da dışarıdaki gölde boğulmaktadır. İşte buradan itibaren gerilim başlıyor! Oldukça sinir bozucu bir açılışla adeta tedirgin ediciliğin haberini de yolluyor yönetmen..

Bu açılış sekansından hemen sonra bir lokanta görüyoruz. Baxter çifti yemek yemektedir ve onlara oldukça tuhaf iki kadın bakmaktadırlar. Laura Baxter (Christie)’ın tuvalette bu kadınlarla tanışmasıyla masaya dönüp bayılması bir olur. Bu iki kadın kız kardeş olup, biri kör diğeri medyumdur. Her hallerinden sıra dışı oldukları bellidir. Laura’ya kızlarını lokantada aralarında otururken gördüklerini söyledikten sonra Laura masaya döner dönmez bayılmıştır. Nicolas Roeg’in sesleri müthiş kullanımı oldukça basit bir bayılma ve masanın devrilme sahnesinde bile gerilimi doruklara taşıyor. Baxter çifti kızlarının ölümünü unutmaya başlamış, Venedik’e John’un işi için gelmişlerdir. Bu iki kız kardeşle konuşmasından sonra bayılan Laura, hastanede uyandığında oldukça mutlu ve umutludur. Onda da bir gariplik olduğu ve o iki kız kardeşin onda bir etki bıraktığı bellidir. Kızının ölümünden ötürü kocasını suçlayan Laura, bu iki kadınla daha fazla görüşür, hatta medyumun girdiği transa da dahil olur. Aynı zamanda Venedik’te işlenen ve polisin çözemediği cinayetler de Baxter ailesini iyice etkilemektedir. Çiftin İngiltere’de okuyan oğullarının kaza geçirmesi sonucu Laura İngiltere’ye gider, John da birkaç gün sonra onun yanına gidecektir. Zaten Venedik’te tuhaf bir şekilde sanki kimse onu istemiyordur. John ısrarla Venedik’te kalmaya devam ederken, garip olaylar yine baş gösterir ve yönetmen izleyenlere müthiş bir final sunar..

Don’t Look Now’ın başarısında yönetmen Nicolas Roeg’in etkisi çok büyüktür. A’da Z’ye filmin hemen her sahnesinde, her detayında yönetmeni adeta hissederiz. Filmde büyük bir yönetmenlik performansı sergiliyor ve filmin kült statüsüne ulaşmasında büyük payı var. Bir de filmde akıllara zarar ünlü sevişme sahnesi yer alıyor. Sutherland ile Christie’yi “gerçekten” seviştiren Roeg, bu sahne için itinalı bir çalışma sergilemiş. Bu itinalı çalışmanın ürünü olarak da neredeyse filmden çok konuşulan unutulmaz bir sahne ortaya çıkmış.

Mekan olarak kullanılan Venedik’in tüm güzellikleri başarılı bir sinematografiyle filmde yer bulurken, karanlık sokakların ürperticiliği de bu kenti sevip sevmemiz konusunda düşündürüyor. Roeg; kasvetli planlarıyla istediği atmosferi hemen yakalayıp izleyiciye istediği zaman gerilim istediği zaman da dram yaşatıyor. Bunda müziklerin katkısı gözden kaçmayacak cinsten. Donald Sutherland ile Julie Christie’nin filmdeki uyumu ve çıkardıkları performanslar, filmin inandırıcılığını ve değerini artırıyor. Renklerin kullanımı da çok anlamlı. Kırmızı ağırlıklı tonlar, kanı hep yakınımızda hissetmemize neden oluyor.

Göz kamaştırıcı Venedik manzaraları içinde tedirgin edici bir atmosferde, gizemli ve dramatik bir gerilim Don’t Look Now…Polanski’nin “apartman” üçlemesinden hoşlananların, tahminimce beğenmeleri kaçınılmaz olan “Don’t Look Now” hiç de göz ardı edilebilecek cinsten bir film değil. 70’lerdeki başarılı film bolluğu içinde biraz gözden kaçan bir yapım olsa da popüler filmlerden sıkılmış izleyiciler için biçilmiş bir kaftan görünümünde.

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Yasin Karakaya

Tüm Yazıları
9 Eylül 1977’de İstanbul’da doğdu. İlkokuldan Üniversiteye kadar ki eğitimini burada tamamladı. Korku filmlerine olan ilgisini ilk defa memleketi Aydın’da ki bir kahvehanede videodan izlediği Elm Sokağında Kabus filmi ile keşfetti. O sıralar 8 yaşındaydı. 80’lerin kanlı video kültürü ile yoğrulan beyni ilerde yapacağı bu site için ilk kıvılcımı çakmıştı bile. Bundan sonraki dönemde korku sineması ile ilgili herşeyle ilgilenmeye başladı. Geniş bir film arşivi ve korku figürleri koleksiyonu yapmaya başladı. 2003 yılında tamamen kendi çabasıyla korkucu.com sitesini kurdu. 5 yıl boyunca kendi yağı ile kavrulmaya çalışsa da pek başarılı olamadı ve bu konuda tıpkı kendisi gibi rahatsız ve inatçı olan Murat Özkan ile tanıştı. İkili 2008 yılında Murat Özkan’a ait olan Gerilimhatti.com sitesi ile korkucu.com’u birleştirme kararı aldı…

Yorumlar (1 Yorum)

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.