Ölüm kasabanıza geldi Şerif! Sam Loomis - Halloween (1978)

90’lar Çözümlemeci Korku Sineması

Korku Sözlüğü

YasinKarakaya

17 Aralık 2008

1 Adet Yorum

1

1990’lı yıllarda Kevin Williamson’ın “Scream” serisi ile başlattığı ve neredeyse tamamen 80’li yıllar “teen slasher” türü korku sinemasının hoşsohbet bir çözümlemesi üzerine kurulu olan akımdır. Scream” serisinin ilginçliği, serinin bölümlerinin hem birer korku filmi, hem de birer parodi olarak işlemesidir.

“Kevin Williamson’ın senaryosundan çekilen I Know What You Did Last Summer’da, korku edebiyatının ve sinemasının doğal refakatçisi olan “kamp ateşi başında anlatılan korkutucu hikâyeler”e uğranmış ve bir kez daha bütün bu geleneğin gençleri seksten uzak tutmak için oluştuğu sonucuna varılmıştır. 90’ların çözümlemeci korku sineması “Scream”in itici gücüyle bir ara sık ürün verse de hızı çabuk kesilmiştir. “Urban Legend’, ‘Valentine’ ve yine Kevin Williamson’ın senaryosundan Robert Rodriguez’in çektiği “The Faculty” bu akımın diğer önemli örnekleridir.

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Yasin Karakaya

Tüm Yazıları
9 Eylül 1977’de İstanbul’da doğdu. İlkokuldan Üniversiteye kadar ki eğitimini burada tamamladı. Korku filmlerine olan ilgisini ilk defa memleketi Aydın’da ki bir kahvehanede videodan izlediği Elm Sokağında Kabus filmi ile keşfetti. O sıralar 8 yaşındaydı. 80’lerin kanlı video kültürü ile yoğrulan beyni ilerde yapacağı bu site için ilk kıvılcımı çakmıştı bile. Bundan sonraki dönemde korku sineması ile ilgili herşeyle ilgilenmeye başladı. Geniş bir film arşivi ve korku figürleri koleksiyonu yapmaya başladı. 2003 yılında tamamen kendi çabasıyla korkucu.com sitesini kurdu. 5 yıl boyunca kendi yağı ile kavrulmaya çalışsa da pek başarılı olamadı ve bu konuda tıpkı kendisi gibi rahatsız ve inatçı olan Murat Özkan ile tanıştı. İkili 2008 yılında Murat Özkan’a ait olan Gerilimhatti.com sitesi ile korkucu.com’u birleştirme kararı aldı…

Yorumlar (1 Yorum)

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.