Kanımdan iç ve sonsuza kadar yaşa... Interview with the Vampire (1994)

2013’te En Sevdiğim 5 Korku Filmi!

Korku Listeleri

CanEvrenol

31 Aralık 2013

10 Adet Yorum

10

2013’ün korku sineması açısından verimli bir yıl olduğunu düşünen Yazar ve Yönetmen Can Evrenol bu yıl içinde izlediği en iyi korku filmlerini sitemiz için derledi.

Only God Forgives

Bir Danimarka Fransız ortak yapımı olan film, yönetmen Nicolas Winding Refn’in Ryan Gosling’le Drive’dan (2011) sonra ikinci filmi. Tayland’da öldürülen ağabeyinin izinde bir adam, manyak anneleri ve acımasız bir suç dünyası… Tam bir kabus… Sırf atmosferi ve müzikleri (Cliff Martinez) yeter. Şehirlerarası yolda arabada tek başına dinlemek lazım.

Enemy

Denis Villeneuve’ın bu yıl Prisoners‘dan (2013) sonra ikinci filmi Enemy, David Lynch ve Cronenberg’in 90′lardaki işlerini anımsatan müthiş bir mindfuck! Çok güzel, sakin ve açıklaması zor bir film. Anlamaya çalışmaktansa kendinizi akışına bırakmanız gereken filmlerden. Lost Highway (1997) gibi… Jake Gyllenhall’ın tesadüfen farkettiği, kendinin aynısı başka bir insanın gizemini çözmeye çalışmasını anlatan film, araya serpiştirdiği sürreal, erotik ve böceksel pencerelerle çok garip bir dünyaya açılıyor. Benim için bu yılın en iyi filmi! Sitges’de festival kapsamında izlediğim filmi bir daha izlemek için can atıyorum.

Evil Dead

Tıpkı geçen seneki muhteşem Maniac (2012) gibi, Evil Dead de remake nasıl yapılırın dersi olabilecek filmlerden. Tam bir heavy metal ruhu! Tam bir kan banyosu. Hem orjinalinin ruhuna sadık kalan, hem de günümüzün enerjisini ve esprisini yakalamayı başaran saf bir gençlik korku filmi. Herkese hitap edecek bir film değil. Gerçek bir gençlik filmi.

Cheap Thrills

Millet hala Hangover’a güledursun, uzun süredir izlediğim en ‘piç’ komedi filmi Cheap Thrills. Ufak ama harika sürprizlerle, tek bir gecede geçen film, Sitges’de salonu gülmekten yerlere yatırdı. Ama bir yandan da bazı sahnelerde ekrana bakmakta zorlanacağınızı baştan söyleyeyim. Arkadaşlarınızı toplayıp izlemeceli.

V/H/S/2

Korku antolojisi geleneğini geri getiren film, günümüzün teknolojisini ve esprisini çok iyi yakalamış harika bir modern korku tüneli gibi. GoPro ve diğer aktüel kamera kullanımları çok akıllıca! 5 bölümün 5′i de ayrı ayrı çok keyifli ve heyecanlı. Özellikle The Raid (2011) filminden tanıdığımız Gareth Evans’ın Endonezya’daki dini fanatik kült korkusu muhteşem bir şey olmuş! İlk filmden bir iki gömlek daha iyi olmayı başarabilen nadir korku filmlerinden biri…

The Demon’s Rook
..ve yılın en akıllara zarar trash korku filmi.

Bir grup çılgın ilkokul öğrencisinin ellerine kamera alıp film yapmaya çıktıklarını düşünün… He-Man’in sinema uyarlaması olan Masters of The Universe (1987) filmini alın, içine Lucio Fulci, Jason Eisner ve en iyi en kötü film olan Troll 2′yi (1990) boca edin. Sonuna kadara dayanabilirseniz beyninizi içinize akıtacak bir tecrübe yaşayacaksınız.

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Can Evrenol

Tüm Yazıları
1982’de İstanbul’da doğdu. Üsküdar Amerikan Lisesi’nden mezun olduktan sonra, önce Bilgi Üniversitesi’nde 3 sene Uluslararası Finans ile cebelleşti, ardından İngiltere’de University of Kent’de Sanat Tarihi ve Sinema Teorisi dallarında çift diploma sahibi oldu. Bitirme tezini Jason Voorhees üzerine yazdı. Mezun olduktan sonra eline bir de kamera almış olmak için NYFA’nin 8 haftalık film kursuna katıldı. Burada çektiği “Vidalar” adlı kısa filmi çeşitli festivallerde gösterilince kendi imkanlarıyla kısa filmler, b-tipi korku ve fantastik sinema örnekleri çekmeye başladı. “Sandık” isimli kısa filmi, Avrupa’nın en büyük korku festivallerinden Bruksel BIFFF, L’Etrange Strasbourg ve London Frightfest’de gösterildi.

Yorumlar (10 Yorum)

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.