Kibir benim en gözde günahımdır. John Milton - The Devil’s Advocate

1970-1980 Slasherların Doğuşu

Korku Sinemasının Tarihi

YasinKarakaya

24 Mayıs 2008

1 Adet Yorum

1

Bu on yılın başında, Hammer filmleri kendi Dracula, Frankenstein ve Mumya serilerine yeni filmler eklediler. Bu filmler kendi türlerindeki popülerliğinin de çöküşünün habercisi oldu. Zira bu on yılla birlikte daha sarsıcı korku filmlerinin dönemi başlıyordu. Bu dönem, yeni bir korku filmi türü olan “Slasher” türünün ortaya çıkışına tanıklık edecekti..

korkutarihi-1970-1

1970’te, Hammer, Kontes Elizabeth Bathory’nin hayat hikayesinden alınan “Countess Dracula/Kontes Drakula” adlı filmi ve romantik vampir filmleri olan “The Vampire Lovers/Vampir Aşıklar” ve “Lust for a Vampire/Vampire Arzu” adlı filmleri vizyona koydu. Ancak, Hammer’in popülerliği, yaptığı en kötü filmler olarak addedilen “The Scars of Dracula/Drakula’nın Yara İzleri” ve “The Horror of Frankenstein/Frankenştayn Korkusu”nun vizyona çıkmasıyla birlikte oldukça azaldı.

korkutarihi-1970-2

Hammer, 1971’de, bir başka Mumya filmi olan “Blood From The Mummy’s Tomb/Mumyanın Mezarından Sızan Kan“, kara mizah filmi “Dr. Jekyll and Sister Hyde” ve ayrıca Jack the Ripper’den (Karındeşen Jack) esinlenen “Hands of the Ripper” adlı filmi vizyona soktu.

Bunları, bir sonraki yıl dehşetengiz “Dracula : AD 1972” adlı film izledi. Bu film, öykünün 1972’ye uyarlanması yolunda bir çaba idi. O yılın en kayda değer filmi ise, Yönetmen Wes Craven’in yapımcı Sean Cunningham ile çalıştığı düşük bütçeli “Last House on the Left/Soldaki Son Ev” filmi oldu. Bu filme, şu sloganla sunulması suretiyle sıra dışı bir imaj çizildi: “kendinize sürekli şunu söyleyin: o yalnızca bir film… yalnızca bir film…”

korkutarihi-1970-3

Ancak, 1973’te, bütün zamanların en şöhretli korku filmi gösterime girdi. Bu film, yönetmen William Freidkin’in, William Peter Blatty’in romanından uyarladığı “The Exorcist/Şeytan” adlı filmdi. Dini çevrelerde yarattığı tartışma ona gişe başarısı getirdi ve bu yolla bütün zamanların en başarılı ticari korku filmi olmayı başardı.

1974’te, bir diğer sarsıcı korku filmi daha büyük bir gürültüyle piyasaya sürüldü. Bu film, Tobe Hooper’in yönetmenliğini yaptığı “The Texas Chainsaw Massacre” adlı filmdi. Kendi dönemi için oldukça sarsıcı olarak değerlendirildi. Dahası, birçok ülkede genel gösterimi yasaklandı. Bu film, onun ardından çekilecek birçok kanlı korku filminin prototipi haline geldi. Kötü şöhreti, ana karakteri olan Leatherface/Deri Surat’ın modern dünyanın klasik korku karakteri olmasına yol açtı. Bu arada Mel Brooks, aynı yıl içinde başrolünü Gene Wilder’in yaptığı “The Young Frankenstein” adlı neşeli korku filmini vizyona soktu. Bu film, 1930’lu, 40’lı yılların Universal korku filmlerine yönelik bir taşlama türündeydi.

korkutarihi-1970-4

1975 ve o yılın önde gelen yönetmeni Steven Spielberg, bir sahil kasabasında terör yaratan dev bir köpek balığını işleyen “Jaws” filmiyle korku dünyasına büyük bir sükse yaparak girdi.

Bir sonraki yıl, yani 1976’da, Stephen King romanının bir uyarlaması çekildi. “Carrie” adlı bu filmin başrolünü Sissy Spacek canlandırıyordu. Bunun ardından daha bir çok King uyarlaması yapılacaktı!

korkutarihi-1970-5

1977’de, herkes “Star Wars/Yıldız Savaşları”nı izliyorken, Drakula’nın evcil köpeği ve kont uşaklarından biri “Zoltan-Hound of Dracula” adlı filmle yeniden ortaya çıktı. Filmde, Drakula’nın, halefleri bulunmaya çalışılıyordu, aksi takdirde arayanın bir vampire dönüşme ihtimali vardı. Devam niteliğindeki en kötü korku filmi bu yıl çekildi. John Boormans’ın “Exorcist 2 : The Heretic/ Şeytan 2 : Sapkın” adındaki bu filmi, ilk filmin de itibarını zedelemiş ve çok anlaşılmaz bir kurguyla planlanmıştı.

Bir sonraki yıl, yani 1978’de, “Jaws 2” vizyona sokuldu. Burada, bir başka dev köpek balığı bir sahil kasabasını tehdit ediyordu. Jaws’ın ucuz ve keyifli bir taklidi de yine bu yıl Joe Dante tarafından çekildi. “Piranha/Pirana” adlı bu film, dağlık bir nehir kenarında bulunan bir turistik beldeye mutasyona uğramış katil balıkların saldırı amaçlı gidişini anlatıyordu.

korkutarihi-1970-6

1979’da, zombi yönetmeni George A. Romero, “Dawn of the Dead/Ölüler Şafağı” adlı filmi gösterime sundu. Bu film, birincisinden daha da fazla aşırılık ve şiddet içeriyordu ve büyük bir başarı kazandı. En önemlisi, bu yıl, John Carpenter’ın, “The Texas Chainsaw Massacre“in ardından yapılan en acımasız filmlerinden biri olan “Halloween” adlı filmin gösterime girdiği yıldı. Bu film, bütün zamanların en başarılı bağımsız korku filmi oldu. Jamie Lee Curtis’i bir star ve filmin katili Michael Myers’i modern zamanların bir diğer meşhur korku karakteri haline getirdi. Film, aynı zamanda, Donald Pleasance’ın bize esrarengiz Dr. Loomis olarak hatırlanmaya en fazla değen performansını sundu.

korkutarihi-1970-7

Vampirler bu yıl büyük ekrana “Salems Lot” filmiyle döndü. Bu film bir diğer Stephen King romanı uyarlamasıydı. Bilim-Kurgu/Korku türü, Ridley Scott’un yönettiği ve başrolünü Sigourney Weaver’ın oynadığı “Alien/Yaratık” adlı filmle son derece başarılı bir dönüş yaptı ve hemen Bilim-Kurgu ve Korku türü fanlarının klasiklerinden biri haline geldi. Yine aynı yılda, düşük bütçeli “Phantasm/Fantezi” adlı filmde “Tall Man/Uzun Adam” adlı bir karakterle tanıştık. Bu karakter ABD’de büyük bir kült haline gelerek başarı kazandı.

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Yasin Karakaya

Tüm Yazıları
9 Eylül 1977’de İstanbul’da doğdu. İlkokuldan Üniversiteye kadar ki eğitimini burada tamamladı. Korku filmlerine olan ilgisini ilk defa memleketi Aydın’da ki bir kahvehanede videodan izlediği Elm Sokağında Kabus filmi ile keşfetti. O sıralar 8 yaşındaydı. 80’lerin kanlı video kültürü ile yoğrulan beyni ilerde yapacağı bu site için ilk kıvılcımı çakmıştı bile. Bundan sonraki dönemde korku sineması ile ilgili herşeyle ilgilenmeye başladı. Geniş bir film arşivi ve korku figürleri koleksiyonu yapmaya başladı. 2003 yılında tamamen kendi çabasıyla korkucu.com sitesini kurdu. 5 yıl boyunca kendi yağı ile kavrulmaya çalışsa da pek başarılı olamadı ve bu konuda tıpkı kendisi gibi rahatsız ve inatçı olan Murat Özkan ile tanıştı. İkili 2008 yılında Murat Özkan’a ait olan Gerilimhatti.com sitesi ile korkucu.com’u birleştirme kararı aldı…

Yorumlar (1 Yorum)

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.