Işıkta Kal! Darkness Falls (2003)

1960-1970 Sapıklar ve Zombiler

Korku Sinemasının Tarihi

YasinKarakaya

24 Mayıs 2008

0 Adet Yorum

0

1960’larda, Hammer filmlerinin popülerliği devam etmiş, Universal filmlerinin 1930’lu ve 40’lı yıllarda kazandığı başarıyı elde etmişti. Ancak yine de bu on yıllık dönemde türünün en etkili filmlerini yapma ünvanı yönetmen Alfred Hitchcock ile George A. Romero’ya gitmişti…

korkutarihi-1960-1
Bütün zamanların en etkili korku filmi 1960 yılında ABD’de gösterime girdi. Bu film, Robert Bloch’un romanı “Psycho/Sapık”ın kötü şöhretli bir uyarlaması idi ve Alfred Hitchcock tarafından yönetilmişti. Bu film gişe rekorları kırmış ve korku filmlerinin o güne kadar izlediği yolu nitelik olarak değiştirmişti. Hala başka filmlere esin kaynağı olan bu film, günümüz korku filmleri için de bir referans noktası olarak sayılmaktadır.

korkutarihi-1960-2

Hammer filmleri, bu yıl daha önceki Dracula filmlerinin bir devamı niteliğinde olan “The Brides of Dracula/Drakula’nın Gelini”ni ve başrolünü Oliver Reed’in oynadığı “The Curse of the Werewolf/Kurt Adamın Laneti” adlı filmleri piyasaya çıkardı. Her iki film de başarı kazandı. Ancak, Dr. Jeckll and Hyde uyarlamaları seyircilerinden beklenen ilgiyi görememişti.

Yine aynı yıl sinemalarda büyük tartışmalara neden olan “Peeping Tom/Röntgenci” filmi gösterildi. Bu film bir seri katili konu alıyor, katil kurbanlarını öldürürken onların yüz ifadelerini seyretmekten hoşlanıyordu. Bu yılın bir diğer filmi ise The Midwich Cuckoo’nun kitabından uyarlanmış “The Village of the Damned/Lanetliler Köyü” idi. Bu filmde, küçük İngiliz köyü Midwich’i ele geçiren bir canavar çocuklar çetesi işleniyordu.

korkutarihi-1960-3

Hammer films, 1962 yılında “Maniac/Manyak”ı vizyona soktu. (1980 yılındaki aynı isimli şiddet filmi ile karıştırılmamalıdır.) “Maniac” filmi, Psycho filminden esinlenen bir çok filmden biri idi. Bu film aynı yıl “Phantom of the Opera/Operadaki Hayalet” adıyla çekildi. Başrolünü Herbert Lom’un oynadığı bu film de ticari olarak başarısızlığa uğradı.

1963 yılında bir başka canavar çocuk filmi olan “The Children of the Damned/Lanetli Çocuklar” yapıldı. Bu film, “Village of the Damned”ın devamı niteliğinde idi. Aynı yıl, Hammer’ın yaptığı ve kendisinin çektiği ilk Mumya filminin devamı niteliğindeki tek film olan “The Curse of the Mummy’s Tomb/Mumyanın Mezarının Laneti” vizyona girdi.

Yalnızca isim olarak devamlılık arz eden bir diğer Frankenstein filmi ise 1964’te “Evil of Frankenstein” ismiyle yapıldı. Bu film ilk Frankenstein filmlerinin fanlarında büyük bir düş kırıklığı yarattı. Her ne kadar Dr. Frankenstein’ı yine Peter Cushing canlandırsa da, ilk kurguyu takip etmek yerine yeni bir canavarla (Kiwi Kingston) yeni bir kurgu yaratılmıştı.

korkutarihi-1960-4

Hammer şirketi son olarak, orijinal Drakula’nın gerçek bir devamı niteliğindeki “Dracula: Prince of Darkness: Drakula: Karanlıklar Prensi” adlı filmi çekti. Filmin kont rolünü yine Christopher Lee oynuyordu.

Bir sonraki yılda, yani 1966’da, “Plague of the Zombies/Zombiler Belası” adlı ilk Zombi filmlerini vizyona koydular. Gerçek dışı da olsa ilginç bir film olan bu film, Cornwall’da bir kalay madeninde geçiyor, maden, yerel arazi sahibi tarafından işletiliyordu. Madenin sahibi, zombileri köle gibi çalıştırmak amacıyla boş zamanlarında voodoo (büyü) yapıyordu (Bu aslında tam da sendikaların çözmesi gereken bir sorun). Hammer, yine aynı yıl içinde Mumya ve Frankenstein serilerine eklemek üzere “The Mummy’s Shroud/Mumyanın Kefeni” ve “Frankenstein Created Woman/Frankenştayn’ın Yarattığı Kadın” adlı başarısız filmleri çekti.

korkutarihi-1960-5

1968’de, ABD’de bir diğer etkili korku filmi olan George Romero’nun klasik zombi filmi “Night of the Living Dead / Yaşayan Ölülerin Gecesi” adlı film vizyona girdi. Son derece düşük bir bütçeyle yapılan bu film eski siyah beyaz filmler kullanılarak çekildi. Ancak, iyi bir gişe hasılatı yaptı ve korku filmi dünyasında tam bir yeni alt tür oluşturmayı başardı.

Bu arada, Hammer stüdyoları Drakula ve Frankenstein serilerine yeni filmler eklediler ve “Frankenstein Must Be Destroyed/Frankenştayn Yok Edilmeli” ve “Taste the Blood of Dracula/Drakula’nın Kanından Tat” adlı filmlerini çektiler. Fakat bu iki filmin hiç biri, bütün zamanların en başarılı filmlerinden biri olan “The Devil Rides Out/Şeytanın Kurtuluşu” adlı filmleri kadar başarılı olamadı!

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Yasin Karakaya

Tüm Yazıları
9 Eylül 1977’de İstanbul’da doğdu. İlkokuldan Üniversiteye kadar ki eğitimini burada tamamladı. Korku filmlerine olan ilgisini ilk defa memleketi Aydın’da ki bir kahvehanede videodan izlediği Elm Sokağında Kabus filmi ile keşfetti. O sıralar 8 yaşındaydı. 80’lerin kanlı video kültürü ile yoğrulan beyni ilerde yapacağı bu site için ilk kıvılcımı çakmıştı bile. Bundan sonraki dönemde korku sineması ile ilgili herşeyle ilgilenmeye başladı. Geniş bir film arşivi ve korku figürleri koleksiyonu yapmaya başladı. 2003 yılında tamamen kendi çabasıyla korkucu.com sitesini kurdu. 5 yıl boyunca kendi yağı ile kavrulmaya çalışsa da pek başarılı olamadı ve bu konuda tıpkı kendisi gibi rahatsız ve inatçı olan Murat Özkan ile tanıştı. İkili 2008 yılında Murat Özkan’a ait olan Gerilimhatti.com sitesi ile korkucu.com’u birleştirme kararı aldı…

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.