Gerçeklerin sizi çıkaracağı yolculuğa hazırlık yapamazsınız. 8 MM (1999)

1950-1960 Bilimkurgu Korku Filmleri

Korku Sinemasının Tarihi

YasinKarakaya

24 Mayıs 2008

1 Adet Yorum

1

korkutarihi1950-5

1940’lı yıllar, korku komedinin doğuşuna tanık olmuştur. Ancak 1950’li yıllarda, bilim kurgu korku filmleri ortaya çıkmıştır. Bilim kurgu türüne talebin artması, birçok film yapımcısının bilim kurgu türündeki filmleri, patlamış mısırla arabadan film izlemeyi seven çiftleri çekmek için korku piyasasına göre uyarlamasına rağmen, ilk başlarda bu türe ithaf edilmiş birkaç filmin gösterime girmesiyle sonuçlanmıştır.

Bu filmlerin çoğu, dönemin sinema endüstrisinde hızla siyah-beyaz filmlerin yerini alan asıl “renkli” filmlerden önce gelen, düşük bütçeli siyah-beyaz filmlerdi. Buna rağmen bu filmlerin bir çoğu daha sonraki yıllarda kült olmayı başarmıştır. Ancak bu on yılın sonlarında, Hammer film stüdyoları, prodüksiyonlarını korku piyasasına yönlendirip şaşırtıcı sonuçlar elde ettikleri için asıl korku filmleri eski popülerliklerine büyük oranda kavuşmuştur!

korkutarihi1950-1

Dikkat çeken ilk bilim kurgu-korku karışımı, 1951 yılında gösterime giren ve konusu, antartika araştırma merkezinden bir grubun, vücudu buzla kaplı bir uzaylı bulup, hala yaşadığını anlaması ve buzlarını çözdüklerinde ise bu yabancının pek de dost olmadığını görmesi olan “The Thing from another World / The Thing / Şey” filmidir.

Uzaylıların dünyayı istila etmesini işleyen ilk sinema filmlerinden biri olan “The Day the Earth Stood Still / Dünyanın Durduğu Gün” de aynı yıl içerisinde gösterime girmiştir. Aynı konu 1953’lü yıllarda, ilk renkli bilim kurgu filmlerinden biri olan “The War of the Worlds / Dünyalar Savaşı” filminde tekrar ele alınmıştır. Bu filmde, H.G. Wells’in romanındaki hikaye, Victorya İngiltere’sinden, 50’li yılların Amerika’sına taşınmıştır.

korkutarihi1950-2

Yine aynı yıl gösterime giren “House of Wax / Mumya Evi” adlı korku filmi de bu on yılın önemli birkaç korku filminden biridir. Bu film, o dönemde ağırlıklı olarak gösterime giren bilim kurgu filmlerden yeni bir kopuşu ifade etmekle kalmayıp, üç boyutlu olarak çekilen ilk filmlerden birini de oluşturmuş, dahası, Vincent Price’ı bu türün starı yapmıştır. Abbot ve Costello, baş rolünü “Karloff”un oynadığı, Boris Karloff’un “Abbot and Costello Jeckll and Hyde” adlı filminde daha iğneleyici ve uçuk bir korku filmi boyutuna ulaşmıştır.

1954’de gösterime giren “Them!” adlı film, ellili yıllarda ABD’de yaşanan Küba füze krizinin oluşturduğu nükleer tehditten etkilenen çok sayıda korku/bilim-kurgu filminden biridir. Dev, radyasyon üreten karıncalar Arizona çöllerinde kontrolsüzcü oraya buraya saldırmaktadır.

korkutarihi1950-3

Benzer bir şekilde, 1955’lerde, dev bir örümceğin küçük çöl topluluklarında yarattığı terörü anlatan “Tarantula”, başkalaşıma uğrayıp kötülüğe geçişi, daha sonra bir savaşçı kaptan pilot olarak ortaya çıkan Clint Eastwood’un filmin düğüm noktasında örümceği yok etmesini anlatmaktadır.

Ancak, 1956’da, on yılın en kayda değer korku filmi yapılmıştır. Amerikalı seyirciler topraklarını işgal eden yabancılar ve olağan üstü büyük sürüngenlerle heyecan duyarken, İngiliz şirketi Hammer stüdyoları, Mary Shelly’nin Frankenstien’ının kendi versiyonu olan “The Curse of Frankenstein/Frankeştayn’ın Laneti”ni gösterime koymuştur. Bu filmin popülerliği, Hammer stüdyolarının popülerleşmesine ve konulu korku filmlerine yönelik ilginin yeniden canlanmasına yol açmıştır. Ayrıca, korku türünün aktörleri Peter Cushing ve Christopher Lee’nin de yeniden ön plana çıkmasını sağlamıştır.

korkutarihi1950-4

Hammer stüdyoları 1958’de Frankenstien filmindeki başarısını “Dracula”nın kendilerine özgü versiyonunu çekmek suretiyle sürdürdü. Bu filmin başrollerini Van Helsing rolündeki Cushing ile Kont rolündeki Lee paylaşıyordu. Frankenstien’in devamı da, yine o yıl “Frankenstien’in İntikamı” adlı filmle yapıldı. Bu filmde de, Cushing, Michael Gwynne’nin canlandırdığı yeni bir canavar yaratmıştı.

Steve McQueen, yine bu yıl on yılın son önemli bilim-kurgu/korku filmi olan “The Blob” ile başarı kazanmıştı. Bir sonraki yıl, 1959’da, Hammer “The Mummy/Mumya”nın kendi versiyonunu gösterime sunmuştu. Bu filmin başrolünü yine Peter Cushing, Mumya rolünü oynayan Christopher Lee ile paylaşıyordu. Lee, bu rolünü “oynadığım en zor rol” olarak nitelendirecekti.

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Yasin Karakaya

Tüm Yazıları
9 Eylül 1977’de İstanbul’da doğdu. İlkokuldan Üniversiteye kadar ki eğitimini burada tamamladı. Korku filmlerine olan ilgisini ilk defa memleketi Aydın’da ki bir kahvehanede videodan izlediği Elm Sokağında Kabus filmi ile keşfetti. O sıralar 8 yaşındaydı. 80’lerin kanlı video kültürü ile yoğrulan beyni ilerde yapacağı bu site için ilk kıvılcımı çakmıştı bile. Bundan sonraki dönemde korku sineması ile ilgili herşeyle ilgilenmeye başladı. Geniş bir film arşivi ve korku figürleri koleksiyonu yapmaya başladı. 2003 yılında tamamen kendi çabasıyla korkucu.com sitesini kurdu. 5 yıl boyunca kendi yağı ile kavrulmaya çalışsa da pek başarılı olamadı ve bu konuda tıpkı kendisi gibi rahatsız ve inatçı olan Murat Özkan ile tanıştı. İkili 2008 yılında Murat Özkan’a ait olan Gerilimhatti.com sitesi ile korkucu.com’u birleştirme kararı aldı…

Yorumlar (1 Yorum)

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.