Dilediğin şeylere dikkat et! Djinn - Wishmaster (1997)

1940-1950 Ürpermek ve Neşelenmek

Korku Sinemasının Tarihi

YasinKarakaya

24 Mayıs 2008

2 Adet Yorum

2

korkutarihi1940-2

1940’larda korku filmleri, bir çoğu mizahi ve neşeli bir tavırla sunulan daha fazla devam filmleri, spin-off’lar (aynı karakter veya temaları içeren farklı yapım) ve yeniden yapımlardan ve çeşitli korku filmi canavarlarının birlikte yer aldığı yapımlardan oluşmaktaydı. Zaten bu tür, çeşitli korku karakterlerinin Abbot ve Costello filmlerinde de yer almasıyla bir maskaralığa dönüşmüştür. Bu on yılın ilk devam/spin-off filmi, “The Mummy”nin bir çeşit devamı olan ve Tom Tyler’ın canlandırdığı Kharis adlı yeni bir mumya karakterin yer aldığı, “The Mummy’s Hand / Mumyanın Eli”dir (1940). Aynı dönemin ilk yeniden yapımı ise, bu kez Spencer Tracy’in rol aldığı “Dr. Jekyll and Mr Hyde”ın diğer bir uyarlamasıdır.

korkutarihi1940-1

1941’de Lon Chaney’in oğlu Lon Chaney Jr. da “The Wolf Man / Kurt Adam”ı canlandırarak başlı başına bir yıldız olmuştur. 1942’de serinin dördüncü filmi olan “The Ghost of Frankenstien / Frankenstien’ın Hayaleti” filminde Frankenstien’ın canavar bölümünü canlandırmıştır.

1942’de gösterime giren “The Mummy’s Tomb / Mumyanın Mezarı”, ‘The Mummy’s Hand / Mumya’nın Eli”nin doğrudan devamıdır. Ancak serüvenlerine bu filmle devam eden Mumya Kharis’i bu kez Lon Chaney Jr. canlandırmıştır. Canavar filmlerinden kopuş niteliği taşıyan ”Cat People / Kedi İnsan” filmi de bu yıl gösterime girmiştir. Film, Amerikalı bir adamın, memleketinin efsanelerinden olan “kedi-insan”a dönüşeceğinden korkan Sırp bir göçmen ile evlendikten sonra başına gelen olayları anlatır.

Farklı filmlerden korku karakterlerini bir araya getiren ilk geçişli film 1943’de gösterime giren, Lon Chaney Jr.’ın daha önceden oynadığı Kurt Adam karakterini ve Bela Lugosi’nin ise aslında Universal’in ilk Frankenstein filminde oynamayı reddettiği Frankenstein’ın canavarını canlandırdığı, “Frankenstein meets the Wolfman / Frankenstein Kurt Adamla karşılaşıyor”dur. Yine bu yıl gösterime giren ”I Walked with a Zombie – Bir Zombi ile Yürüdüm” filminde ise ölüler Voodoo büyüsüyle ayağa kalkmıştır. Bu film ilk dönem zombi filmlerinin en önemlilerinden kabul edilir.

korkutarihi1940-3

1944 yılında gösterime giren “The Mummy’s Ghost / Mumyanın Hayaleti” ve “ The Mummy’s Curse / Mumya’nın Laneti” filmlerinde, Lon Chaney Jr.’ın her iki filmde de canlandırdığı mumya Kharis karakterinin maceraları sürdürülmüştür. Aynı yıl gösterime giren diğer bir geçişli film ise “House of Frankenstien / Frankenstien’in Evi”dir. Bu neşeli filmde Frankenstien (Glenn Strange), Dracula (John Carradine) ve Kurt Adam (Chaney Jr.) çılgın bir bilim adamıyla karşılaşırlar.

Aynı aktörler tarafından canlandırılan bu 3 canavar, 1945’te “House of Dracula / Dracula’nın Evi” adlı filmde daha fazla saçmalık için başka bir çılgın bilim adamıyla (Onslow Stevens) karşılaşmışlardır.

korkutarihi1940-4

Frankenstien’ın canavarı (Glenn Strange), Kurt Adam (Chaney Jr.) ve (bu kez “orijinal Dracula aktörü Bela Lugosi tarafından canlandırılan) Dracula, 1948’de bu kez komedyenler Bud Abbot ve Lou Costello, görünmez adam olarak Vincent Price’ın sesiyle birlikte bir korku/komedi filmi olan “Abbott and Costello Meet Frankenstein / Abbott ve Costello Frankenstien’le Karşılaşıyor”da çok daha fazla saçmalık için üçüncü kez bir araya gelmişlerdir.

korkutarihi1940-5

Ne tuhaftır ki bu film Chaney Jr. ve Glenn Strange’in, diğer korkunç rollerine rağmen, Kurt Adam ve Frankenstien rolleriyle muhtemelen en çok iz bıraktıkları filmdir. Ayrıca bu filmde Lugosi, Dracula’yı resmi bir şekilde yalnızca ikinci kez canlandırmıştır.

Diğer bir korku karakteri olan Boris Karloff da daha fazla komik korku kargaşası yaratmak için 1949 yılında Abbot ve Costello ile “Abbott and Costello Meet the Killer Boris Karloff / Abbott ve Castello Katil Boris Karlofla Karşılaşıyor” filminde bir araya gelmiştir. Bu, korku filmi değil de, daha çok satirik bir dedektif filmidir.

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Yasin Karakaya

Tüm Yazıları
9 Eylül 1977’de İstanbul’da doğdu. İlkokuldan Üniversiteye kadar ki eğitimini burada tamamladı. Korku filmlerine olan ilgisini ilk defa memleketi Aydın’da ki bir kahvehanede videodan izlediği Elm Sokağında Kabus filmi ile keşfetti. O sıralar 8 yaşındaydı. 80’lerin kanlı video kültürü ile yoğrulan beyni ilerde yapacağı bu site için ilk kıvılcımı çakmıştı bile. Bundan sonraki dönemde korku sineması ile ilgili herşeyle ilgilenmeye başladı. Geniş bir film arşivi ve korku figürleri koleksiyonu yapmaya başladı. 2003 yılında tamamen kendi çabasıyla korkucu.com sitesini kurdu. 5 yıl boyunca kendi yağı ile kavrulmaya çalışsa da pek başarılı olamadı ve bu konuda tıpkı kendisi gibi rahatsız ve inatçı olan Murat Özkan ile tanıştı. İkili 2008 yılında Murat Özkan’a ait olan Gerilimhatti.com sitesi ile korkucu.com’u birleştirme kararı aldı…

Yorumlar (2 Yorum)

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.