Önce sahiplenecek, sonra yok edecek! Çünkü ölümü tekerleklerinde taşıyor. Christine (1983)

1930-1940 Klasik Kreasyonlar

Korku Sinemasının Tarihi

YasinKarakaya

24 Mayıs 2008

2 Adet Yorum

2

korkutarihi-1930-1

Korku filmleri, günümüzde bir standart olan sesli filmlerin çekildiği 1930’larda da eski folklore ait karakterlerle doldurulmaya devam etti. Vampirler, Kurt Adamlar, Mısırlı Mumyalar ve çeşitli Canavarlar, özellikle de Frankenstein, bu dönemde çoğu kez halkın karşısına çıkmış ve bu sayede günümüze kadar birçok film ve romanda ilham alınan klasik korku karakterleri haline gelmişlerdir.

Universal Stüdyoları, baş aktör Bela Lugosi’yi bir yıldız yapmakla kalmayıp, halkın korku filmlerine olan ilgisini de arttıran “Dracula”nın 1930’daki çok başarılı bir uyarlamasıyla başlayan bu on yıl içerisinde korku türüne öncülük etmiştir.

korkutarihi-1940-2

Universal, 1931‘de Mary Shelley’in romanı “Frankenstein”ı sinemaya uyarlayarak Dracula’da yakaladığı başarıyı kazanca çevirmiştir. Bu sayede Boris Karloff’un korku dünyasındaki kariyeri başlamış ve film, Dracula’dan bile daha başarılı olduğunu kanıtlamıştır. Bunun ardından Universal, yine aynı yıl kendi “Dr. Jekyll and Mr Hyde” versiyonları ve “Hound of Baskervilles”in başarısız versiyonunu yapmıştır.

Hound of the Baskervilles“in başarısızlığı, Universal’i 1932 yılında Boris Karloff’un da rol aldığı oldukça başarılı “The Mummy / Mumya”yı çekmekten vazgeçirmemiştir. Aynı yıl, dönemin en tartışmalı korku filmlerinden biri olan “Freaks / Ucubeler” büyük başarı kazanmıştır. Bu filmi, o gün için çok çarpıcı yapan şeylerden biri de filmde, karnavallarda ek gösteri yapan gerçek ucubelerin rol almasıdır. Bela Lugosi, o yıl küçük bir bağımsız yapımda rol almış ve bu filmdeki rolü, ikinci en önemli rolü haline gelmiştir. Bu, “Murder Legendre” karakterini oynadığı “White Zombie / Beyaz Zombi” filmidir.

korkutarihi-1940-1

The Island of Lost Souls / Kayıp Ruhlar Adası” (1933) H.G. Wells’in Dr. Moreau’nun Adası adlı kitabının ilk uyarlamalarından biridir. Bu filmde Charles Laughton, Richard Arlen ve esrarengiz “Sayer of the Law”ı oynayan Bela Lugosi rol almıştır. 1933 aynı zamanda bir klasik karakterin doğduğu yıldır. James Whale imzalı ”The Invisible Man / Görünmez Adam” filminde görünmez olmanın yöntemini bulan ve bu sırrı kendi üzerinde deneyen bir bilim adamı, formülünün başarıya ulaştığını görür ancak çok geçmeden işler tersine dönecektir. Ancak 1933 yılı bir başka kült karakterin ortaya çıkışına daha tanıklık edecektir. Aşkı için şehirleri yakıp yıkan dev bir gorilin hikayesini konu alan ‘King Kong‘, sinema tarihine ve fantastik eserlere damgasını vuracak ve daha birçok uyarlaması yapılacaktır.

korkutarihi-1940-3

Korku filmlerinin devamının çekilmesi, bu dönemde, orjinalleri kadar başarılı olamayan Frankenstien ve Dracula’nın devamının, yani 1935’de “Bride of Frankenstien / Frankenstien’ın Gelini” ve 1936’da “Dracula’s Daughter / Dracula’nın Kızı”nın gösterime girmesiyle başlamıştır. Boris Karloff ve Bela Lugosi canavar filmlerinden kopuş niteliği taşıyan 1935‘de ”The Black Room / Kara Odanın Esrarı” ve 1936‘da ”The Invisible Ray /Görünmez Ray” filmleriyle 1930’lu yıllara damga vurmaya devam etmektedir.

Üçüncü bir Frankenstien filmi, “Son of Frankenstien / Frankenstien’ın Oğlu” adıyla 1939’da gösterime girmiştir. Bu filmde, Boris Karloff ve Basil Rathborne Dr. Frankenstien ve canavarını, Bela Lugosi, çılgın rehber Ygor’u canlandırmıştır. “Hound of the Baskervilles”in diğer bir yeniden uyarlaması da o yıl gösterime girmiş ve daha da başarılı olmuştur. Sherlock Holmes’ı Basil Rathborne canlandırmış ve bu rolünü daha sonra diğer bir çok hikayede tekrarlamıştır.

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Yasin Karakaya

Tüm Yazıları
9 Eylül 1977’de İstanbul’da doğdu. İlkokuldan Üniversiteye kadar ki eğitimini burada tamamladı. Korku filmlerine olan ilgisini ilk defa memleketi Aydın’da ki bir kahvehanede videodan izlediği Elm Sokağında Kabus filmi ile keşfetti. O sıralar 8 yaşındaydı. 80’lerin kanlı video kültürü ile yoğrulan beyni ilerde yapacağı bu site için ilk kıvılcımı çakmıştı bile. Bundan sonraki dönemde korku sineması ile ilgili herşeyle ilgilenmeye başladı. Geniş bir film arşivi ve korku figürleri koleksiyonu yapmaya başladı. 2003 yılında tamamen kendi çabasıyla korkucu.com sitesini kurdu. 5 yıl boyunca kendi yağı ile kavrulmaya çalışsa da pek başarılı olamadı ve bu konuda tıpkı kendisi gibi rahatsız ve inatçı olan Murat Özkan ile tanıştı. İkili 2008 yılında Murat Özkan’a ait olan Gerilimhatti.com sitesi ile korkucu.com’u birleştirme kararı aldı…

Yorumlar (2 Yorum)

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.