Bazen ölü kalmak daha iyidir! Pet Sematary (1989)

1900-1930 Sessiz Korku Dönemi

Korku Sinemasının Tarihi

YasinKarakaya

24 Mayıs 2008

2 Adet Yorum

2

korkutarihi1910-1

1900-1930 döneminde gösterime giren “Hound of the Baskervilles / Baskerville’lerin Köpeği”, “Dracula” ve “Dr. Jekyll and Mr Hyde” gibi ilk korku filmlerinin bir çoğunda klasik romanlardan esinlenilmiştir. Bu filmlerin hepsinin birçok uyarlaması yapılmıştır.

Yapılan ilk korku filmi, “Le Manoir du Diable / Şeytanın Şatosu” adlı bir Fransız yapımıdır. 1896’da gösterime giren bu kısa film, (yönetmen Georges Méliés’in canlandırdığı) Mephistopheles adlı bir şeytan-vampiri anlatmaktadır. Aynı yönetmen 1903 yılında çektiği ‘Infernal Cauldron‘ isimli kısa filminde ise yeşil bir cin aracılığı ile acımasız ekonomiyi eleştirmiştir.

seytanin-satosu

Mary Shelley’in “Frankenstien” romanının ilk uyarlaması, 1910’da gösterime girmiştir. Bu film, diğerlerinden yalnızca 16 dakika daha kısadır. Ancak, (daha sonra vidalı ampul olarak adlandırdıkları) mucit Thomas Edison tarafından yaratılması, bunun en ünlü uyarlama olmasını sağlamıştır. Aynı yıl içerisinde Dr. Jekyll ve Mr Hyde’ın da çeşitli uyarlamaları yapılmıştır.

korkutarihi1920-1

Yönetmenliğini Henry MacRae’nin yaptığı 1913’de çekilen “The Werewolf / Kurtadam” yalnızca kurt adam hakkındaki ilk film olmasıyla ünlüdür. Ancak bu dönemde yapılan, sessiz sinemanın en dehşet verici korku filmi yönetmenliğini Robert Wiene‘in yaptığı 1919’da gösterime giren “The Cabinet of Dr Caligari / Dr Caligari’nin Karavanı” olsa gerek. Bu filmde, bir karnavalda yan gösteri yapan ve gösteri yaptığı küçük Alman kasabasındaki insanları öldürmeye başlayan gizemli bir oyuncu anlatılmaktadır. Bu film, sürreal, sanatsal görüntü stili ve ekspresyonizmiyle hemen bir klasik haline gelmiştir. 1920 yılında Paul Wegener‘in hem yönetip hem oynadığı ”The Golem, How He Came into the World / Golem, Dünyaya Nasıl Geldi” Alman ekspresyonizminin ne kadar ustaca kullandığının bir başka örneğidir. Bu görsel şölen yıllar sonra ortaya çıkacak diğer Frankenstein filmlerine de idol olacaktır.

korkutarihi-1930-2

Yine 1920’de gösterime giren ve John Barrymore’un oynadığı “Dr. Jekyll ve Mr. Hyde”, bu romanın ekranda başarı kazanan ilk uyarlamasıdır. Bunun ardından Bram Stoker’ın “Nosferatu” adlı romanından uyarlanan ilk başarılı Dracula uyarlaması 1922’de gösterime girmiştir. Alman yapımı bir film olan “Nosferatu” nun başrolünde Max Shreck yer almıştır. Ancak yazar Bram Stoker’ın dul karısı, bu “araklama”dan hoşlanmadığı gibi, romanı izinsiz kullanan şirketi dava etmiş ve davayı kazanmıştır. Filmin başarısına rağmen, şirkete filmin tüm kopyalarını yakması emredilmiş, ancak orijinal negatifleri gerçekten imha edilmediği için film, birkaç yıl sonra yeniden ortaya çıkmıştır.

İlk korku belgeseli de bu yıl yani 1922‘de gösterime girmiştir. Büyü, şeytan ve cadıları konu alanHäxan: Witchcraft through the Ages / Haxan: Çağlar Boyunca Cadılık isimli İsveç yapımı film sessiz dönemin öncülerinden olmuştur.

korkutarihi-1930-3

Bu dönemde, aktör Sr. Lon Chaney (bin suratlı adam), 1923’de “The Hunchback of Notre Damme / Notre Damme’ın Kamburu” ve 1925’de “The Phantom of the Opera / Operadaki Hayalet” filmlerinde başrol oynayarak ün yapmıştır. Chaney daha sonra, yönetmenliğini Tod Browning’in yaptığı 1927 yılında gösterime giren “London After Midnight / Gece Yarısından Sonra Londra’da” filminde rol almıştır. Bu film, dönemin en iyi ikinci vampir filmidir. Chaney bir başlangıçtır, oyun geleneğinin kurucusudur. Chaney’in izinden gidenlerse Boris Karloff, Bela Lugosi ve İngiltere’de Christopher Lee’dir.

Bu dönemin son sessiz filmi bir Edgar Allen Poe uyarlaması olmuştur. 1928‘de gösterime giren ”The Fall of the House of Usher / Usher’in Evinin Çöküşü” Fransız empresyonizminden etkilenmiştir. Film de, aşkın, kaybın ve çürümenin şaşırtıcı ve rahatsız edici hikayesi anlatılır.

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Yasin Karakaya

Tüm Yazıları
9 Eylül 1977’de İstanbul’da doğdu. İlkokuldan Üniversiteye kadar ki eğitimini burada tamamladı. Korku filmlerine olan ilgisini ilk defa memleketi Aydın’da ki bir kahvehanede videodan izlediği Elm Sokağında Kabus filmi ile keşfetti. O sıralar 8 yaşındaydı. 80’lerin kanlı video kültürü ile yoğrulan beyni ilerde yapacağı bu site için ilk kıvılcımı çakmıştı bile. Bundan sonraki dönemde korku sineması ile ilgili herşeyle ilgilenmeye başladı. Geniş bir film arşivi ve korku figürleri koleksiyonu yapmaya başladı. 2003 yılında tamamen kendi çabasıyla korkucu.com sitesini kurdu. 5 yıl boyunca kendi yağı ile kavrulmaya çalışsa da pek başarılı olamadı ve bu konuda tıpkı kendisi gibi rahatsız ve inatçı olan Murat Özkan ile tanıştı. İkili 2008 yılında Murat Özkan’a ait olan Gerilimhatti.com sitesi ile korkucu.com’u birleştirme kararı aldı…

Yorumlar (2 Yorum)

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.