Kibir benim en gözde günahımdır. John Milton - The Devil’s Advocate

16 Satanik Film

Korku Listeleri

YasinKarakaya

12 Kasım 2012

0 Adet Yorum

0

satanik-filmler

Satanik” terimi burada biraz geniş anlamlı kullanılıyor. Bazı kısımlarda şeytan tüm kötülüğüyle anlatılırken bazı yerlerde “antichrist/deccal” veya deccal tarafından ele geçirilmiş kişiler anlatılıyor. Daha derine inersek belki de bu hikayelerdeki olaylar sadece efendisinin emirlerini uygulayan bir iblisin şeytani aktivitelerinden ibarettir. Tabi burada bahsettiğimiz iblis hayli güçlü. (Exorcist’teki kötücül ruh gerçekten şeytanın ta kendisi miydi yoksa onun emrindeki bir iblis miydi?) İpleri kim kontrol ediyorsa etsin burada çok güçlü varlıklardan söz ediyoruz. İblisleri ele alan bir çok film izledik. Bu liste daha çok satanik temaya ya da “Şeytan’ı içeren temalara” sahip filmleri içeriyor. Bence her biri kendi içinde çok yaratıcı filmler. Mesela “The Prophecy” filmini eklemedim çünkü daha çok Gabriel (Cebrail) üzerine odaklanmış bir film. Bu filmlerin altında yatan ana tema çok açık. Karanlığın güçleri her yerde!

16. The Unholy (1988)satanik-filmler16

Bu film kıymeti bilinmeyen gerçek bir klasik ve hala DVD’si çıkmadı. Rahip Michael ayartma ve Şeytan’a karşı durmak zorundadır. Ağır şeytani titreşimle dolu bir film. Cehenneme düşüş sahnesi dikkate değer. Nicole Forher bir iblis!!… ve çok seksi. Altta yatan ana fikir ayartmaya karşı koyma. “The Unholy” iblisin dirilmesi için Paskalya’yı hedef alıyor. Neden olmasın?

15. End of Days (1999)satanik-filmler15

Arnold Schwarzenegger şeytana mı karşı? Evet, şeytanlı bazı sahneler için mükemmel bir kurgu. Şeytanın ortaya çıktığı son sahne çok tanıdık ve bazı CGI efektler içeriyor. Gabriel Byrne burada Şeytanı gayet iyi canlandırdığı için bu rol bir süreliğine üzerine yapıştı. Ama yine de Şeytan bir insan kılığında olsaydı kesinlike Gabriel Byrne’e benzerdi. Bu da kötü niyetli bir tarikat üzerine başka bir film.

14. The Devil’s Rain (1975)satanik-filmler14

Artık böyle filmler yapmıyorlar. Fark ettiyseniz bu da 1975 tarihli başka bir şeytan filmi. Devil’s Rain bu alandaki krallardan bir tanesidir. Eriyen yüzler, satanik tarikatlar, kötücül canavarlar… evet Şeytanla ilgili filmler kategorisinde gerçek bir klasik. Bazı yerleri biraz yapmacık ama diğer kısımları gerçekten ürkütücü ve karanlık. Muhtemelen normalde Ernest Borgnine’ı bir tarikat lideri gibi görmezsiniz ama …70’lerin eski tarzına bakmakta bir sakınca yoktur. Filmde birkaç sürpriz aktör de var. DVD’sini hemen ısmarlayın ve raftaki Omega Man filminizin yanına yerleştirin.

13. Stigmata (1999)satanik-filmler13

Diğerlerinden daha dindar bir film. Katolik dininin inanışını sorguluyor ve daha çok “stigmata” efsanesine yönelik çekilmiş. Burada çok ciddi bir ele geçirilme vakası söz konusu ve bizim bildiğimiz türden değil. Diğer filmler arasında Deccal’e en çok odaklanmış filmdir diyebiliriz. Patricia Arquette burada oldukça etkili ama yine de ”Exorcist” ile aynı temeli paylaşmıyor. Filmin pazarlanma şekli izleyicilerin aklını biraz karıştırıyor ama hiç kötü bir film değil.

12. The Sentinel (1977)satanik-filmler12

Başka bir favori film. Bu film gerçek üstüyü irdeleyen komşuları ele alıyor. Sonradan fark ediyoruz ki bunlardan bazıları aslında cehenneme açılan kapıyı kolluyorlar ve bazı korkunç olaylar yaşanıyor. Çok etkili ve mutlaka görülmesi gereken bir film. Oyuncular, Burgess Meredith, Cristina Raines, Beverly D’Angelo, Christopher Walken, Ava Gardner … hepsi birbirinden yetenekli bir kast. Filmin sonu da akıllarda bazı korkunç sahneler bırakmıştır.

11. Legend (1985)satanik-filmler11

Lucifer’ın imajı hiçbir zaman Tim Curry’nin bu filmde canlandırdığı kadar doğru ve çarpıcı olmamıştır. Film, daha çok fantastik film kategorisine uygun düşüyor ama kırmızı renkli ve toynaklı görünümüyle Lucifer ekranda arz-ı endam ettiğinde iş değişiyor. Bu gün bile Tim Curry’nin canlandırdığı karakter görünüm bakımından rakipsizdir. Belki de bu imaj çok tanıdık olduğu içindir.

10. Race With the Devil (1975)satanik-filmler10

Peter Fonda, sürat yapmadığında… satanik tarikatlardan kaçıyor. Bu film 70’li yıllarda türeyen özel tarikatlara karşı duyulan klasik bir korkuyu ve halk paranoyasını yansıtıyor. Ortada siyah, kukuletalı cüppeler ve bir araya toplanan meşaleli elemanlar olunca bir tarikatı kızdırmak istemezsiniz. Sonra sizi aramaya çıkarlar. Kötü bir film değil ama daha çok 70’lerin bir ikonu olma özelliğinde.

9. Prince of Darkness (1987)satanik-filmler9

John Carpenter’ın kendisine Karanlıklar Prensi diyebiliriz. Bu film bir kilisede bulunan garip bir silindirle ilgilidir. Bu sıkıştırılmış kötülük çevresine bazı ürkütücü, şeytani dalgalar yayıyor. Kilisedekilerin ele geçirildiği bazı güzel sahneler var. Ve bence aynanın diğer tarafındaki varlık Şeytan. Bir başlık olarak “Karanlıklar Prensi” Şeytan’ı özetliyor. Ve silindir de içinde Şeytan’ın özünü barındırıyor. Filmde Şeytan’ın bir babası olduğundan bahsediliyor. Bir babası mı var? İlginç bir konsept. Bu film yüksek miktarda kötülük saçıyor.

8. The Exorcism of Emily Rose (2005)satanik-filmler8

Ürkütücü. Bu filmi ilk defa izlediğimde düşündüğüm buydu. Bu filmi yerden yere vuran bir çok eleştiri oldu ama söylemek gerekirse filmin pek çok seveni de oldu. Jennifer Carpenter, rolünü benimseyerek hem ele geçirilmiş hem de ürkütücü biri olarak en üst düzeyde performans sergilemiştir. Bazı sahneler ve vücut kasılmaları bana bu deneyimi güzel bir şekilde yaşatmıştır. Bu arada Jennifer Carpenter çift eklemli olduğu için bu sahnelerde bir kukla kullanılmadığını ve doğal bir performans yakalandığını biliyor muydunuz? Filmin hikayesi varolan bir vakaya ve şehir efsanesine dayanıyor.

7. The Ninth Gate (1999)satanik-filmler7

Gidilecek yer yolculuğun kendisidir deyimi çok doğruymuş. Roman Polanski tarafından yönetilen garip bir film. Johnny Depp, cehennemin kapısını açan ve nadir bulunan “The Nine Gate of the Shadow Kingdom” isimli bir kitabın peşine düşüyor. Film çok güzel ama sonu zayıf kalıyor. O yüzden filmi son 5 dakikasına kadar izlemek hoşuma gidiyor ama bu kısmı beni tatmin etmiyor. Genel olarak, Şeytan kısmında yer alması gereken bir film.

6. Constantine (2005)satanik-filmler6

Constantine oldukça inandırıcı bir Şeytan filmi. Gerçekte Constantine bir iblis avcısıdır. Filmin içinde şeytana karşı melekler konusu ağırlıkta ancak Peter Stormare de oldukça başarılı bir Lucifer olmuş. Constantine, Hellblazer isimli bir çizgi romandan uyarlandığı için gerçek bir korku filmi sayılmayabilir. Kusurları yok değil ama izlemeye değer bir film. Bol miktarda şeytanla ilgili konular var.

5. Angel Heart (1987)satanik-filmler5

Harry Angel, Johnny Favorite’ı bulmakla görevlendirilir. Bu isimleri acaba kim bulmuş? Basmakalıp olmasa da hala çok iyi bir gerilim filmi. Mickey en iyi döneminde. Deniro da şeytan olarak yavaşça bir yumurtayı yiyor (yumurta insan ruhunu temsil ediyor). Deniro çok fazla şeytan rolü üstlenmemiştir ama bu filmdeki rolü hatırlanmaya değer.

4. The Devil’s Advocate (1997)satanik-filmler4

Al Pacino yüzünden benim en favori filmim. Keanu Reeves bir başka şeytanlı filmde. Bize bir şey mi anlatmaya çalışıyor yoksa? Devil’s Advocate’in bazı gerçek dışı sahneleri var ama yine de klas bir yapım. Çok güzel bir son ve çok iyi bir eleştiri. Birkaç kez izlenmeye değer.

3. Rosemary’s Baby (1968)satanik-filmler3

Pekala bu filmi bu kadar özel yapan şey nedir? Rosemary’s Baby birkaç nesli birden ürkütme başarısına sahip olmuştur. Sanırım Şeytani niyetleri olan komşularla bir arada oturma fikri bizleri bir hayli ürküttü. Hiç bilemezsiniz, sokağın aşağısındaki güzel bahçeli evde oturan tatlı, ihtiyar kadın … evet Şeytan’ın ta kendisi olabilir.

2. The Omen (1976)satanik-filmler2

Ölümcül bakışlara sahip küçük hepimizin korkmasını sağlamıştır. Burada bahsettiğimiz çocuk Damien Thorn karakterini canlandıran Harvey Stephens. Şimdi çocuğunuz adını Damien koyduysanız başınız dertte demektir…bir kontrol edelim…evet kendisi deccal. Bence ülkedeki tüm anneler en az bir kez çocuklarının saçının arkasını bir dövme var mı yok mu diye kontrol etmiştir. Orijinal filmi etkili olmaktan çok uzak devam filmleri takip etmiştir. Yavan bir yeniden yapım filme rağmen The Omen zamana karşı dayanmıştır. Neden? Bence bunun sebebi 70’lerin Satanik fikirlerinin süre gelen saltanatıdır. Yine 70’lerin Şeytanla dolu kötücül fikirleri söz konusu. Belki bu filmde Şeytan’ın kendisi yoktu ama küçük şımarık veledi vardı.

1. The Exorcist (1973)satanik-filmler1

Tüm kötülüğün ustası. Linda Blair seksi bir bayan ama insanların üzerine yeşil sıvılar kusarken böyle düşünemiyoruz. Ortada daha önce söylenmemiş bir şey yok. Bu film yaşlanmaz ve etkisini hiç kaybetmez. Liste bakımından devam filmleri ilki kadar etkili değildir ama yine de şeytanın tarihi hakkında güzel bilgiler sunar. The Exorcist korku duygusunun popüler olmasını sağlamıştır (en azından bana göre öyle). Bilinmeyene ve serseri karanlık ruhlara karşı korkuyu güçlendirmiştir. Ouija tahtası bir oyuncak olsa bile yine de kapalı kalması gereken kapıları açacak bir potansiyele sahiptir. Bu konuda bu filmden daha iyi bir uyarı olamaz herhalde.

Kaynak: http://horrornews.net/

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Yasin Karakaya

Tüm Yazıları
9 Eylül 1977’de İstanbul’da doğdu. İlkokuldan Üniversiteye kadar ki eğitimini burada tamamladı. Korku filmlerine olan ilgisini ilk defa memleketi Aydın’da ki bir kahvehanede videodan izlediği Elm Sokağında Kabus filmi ile keşfetti. O sıralar 8 yaşındaydı. 80’lerin kanlı video kültürü ile yoğrulan beyni ilerde yapacağı bu site için ilk kıvılcımı çakmıştı bile. Bundan sonraki dönemde korku sineması ile ilgili herşeyle ilgilenmeye başladı. Geniş bir film arşivi ve korku figürleri koleksiyonu yapmaya başladı. 2003 yılında tamamen kendi çabasıyla korkucu.com sitesini kurdu. 5 yıl boyunca kendi yağı ile kavrulmaya çalışsa da pek başarılı olamadı ve bu konuda tıpkı kendisi gibi rahatsız ve inatçı olan Murat Özkan ile tanıştı. İkili 2008 yılında Murat Özkan’a ait olan Gerilimhatti.com sitesi ile korkucu.com’u birleştirme kararı aldı…

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.