Seni yakalayacaklar Barbara! Night of the Living Dead (1968)

13.Cuma’ya 13 Gün Kala: Top 13 Katiller

Korku Listeleri

YasinKarakaya

10 Şubat 2009

23 Adet Yorum

23

Korku filmi fanlarının merakla beklediği 13.Cuma’nın yeniden çevriminin vizyona girmesine 13 gün kala, bloody-disgusting sitesi sinema tarihinin en ünlü 13 slasher katilini seçti..

Tabii ki kime göre ve neye göre en iyiler listesini hazırlamışlar diye sorabilirsiniz ama biz sitedeki listeyi olduğu gibi yayınlayıp kendi listemizi oluşturacağımızı belirtiyoruz. Siteye göre sinema tarihinin en ünlü ve en manyak slasher filmleri katilleri şöyle sıralanmış;

13.The Fisherman (I Know What You Did Last Summer):

Film Sayısı: 3
Silah Seçimi: Kanca

I Know What You Did Last Summer / Geçen Yaz Ne Yaptığını Biliyorum‘da karşımıza çıkar. 90’lı yıllarda Scream‘le başlayan furyada ortaya çıkan filmin ana karakteridir. Kendisine arabayla çarpıp denize atan gençlerden intikam almak üzere ortaya çıkan Fisherman, üzerindeki balıkçı kıyafeti ve elindeki kancayla dehşet saçıyordu..

12.Angela Baker (Sleepaway Camp):

Film Sayısı: 5
Silah Seçimi: Demir Plaka

Sleepaway Camp filminde karşımıza çıkar. Bu film de 80’li yıllarda Friday the 13th filmiyle başlayan furyada ortaya çıkmıştır. Sleepaway Kamp, Friday the 13th‘nin neredeyse birebir kopyasıdır.Angela içe dönük ve anti-sosyal bir tip olduğundan kampta arkadaşları tarafından dışlanıp hor görülür.Tabii ki bu durum karşısında balataları sıyırıp katliama başlar.İtici bir tiptir..

11. Kenny Hampson (Terror Train):

Film Sayısı: 1
Silah Seçimi: Bıçak

Terror Train / Terror Treni filminde karşımıza çıkar. Filmde, Michael Myers gibi oda Jamie Lee Curtis’in peşine düşer. Tek mekanda geçen film oldukça etkileyicidir. Kenny Hampson’da siyah kıyafeti ve çirkin maskesiyle film kadar etkileyicidir..

10. Ghostface (Scream):

Film Sayısı: 3
Silah Seçimi: Bıçak

Scream / Çığlık filminde karşımıza çıkar.Her bölümde katil değiştiğinden karizmasını sadece kıyafetinden alır. 90’lar da teen slasher türünde devrim yapan filmin beyaz maskeli hayalet suratlı elinde telefonla gezen katilidir.

9. Chucky (Child’s Play):

Film Sayısı: 5
Silah Seçimi: Bıçak

Child’s Play / Çocuk Oyunu filminde karşımıza çıkar. Sinema tarihindeki en sevimli! katillerinin başında gelir. Ruhu oyuncak bebeğe transfer olduğundan kalıcı bir zarar verilmesi çok zordur. Aynı zamanda küçük pisliğin tekidir:)

8. Candyman (Candyman):

Film Sayısı: 3
Silah Seçimi: El yerinde Kanca

Candyman / Şekeradam filminde karşımıza çıkar. Siyah olduğundan ve aşık olduğundan cezalandırılmıştır. Fakat şimdi kendisini cezanlandıranların yedi sülalesini cezalandırmak üzere geri dönmüştür. Kahverengi paltosu ve kesik bileğinin yerinde ki kancasıyla ismini 5 defa aynaya fısıldadığınızda karşınızda bitiverir. Şekeradam dendiğine aldanmayın çünkü son derece acımasızdır.

7. The Miner (My Bloody Valentine):

Film Sayısı: 2
Silah Seçimi: Kazma

My Bloody Valentine filminde karşımıza çıkar. Sevgililerin düşmanı olduğunu filmin ismine bakıp anlamak zor değildir. Bir sevgililer gününde madenci kasabasını elindeki kazma,kafasındaki madenci maskesi ve kıyafetiyle kana bulamıştır..

6. Hannibal Lecter (Silence of the Lambs):

Film Sayısı: 5
Silah Seçimi: Dişleri

Silence of the Lambs / Kuzuların Sessizliği filminde karşımıza çıkar. Sinema tarihinin en beyefendi!, en kibar!, en nazik! ve aynı zamanda en zeki katilidir. Sizi gözüne kestirdiyse yapacağınız tek iş beyninizin akşam mönüsünde salatanın yanına konmaması için olay mahallinden olanca hızla uzaklaşmanızdır..

5. Leatherface (The Texas Chainsaw Massacre):

Film Sayısı: 6
Silah Seçimi: Elektrikli Testere

The Texas Chainsaw Massacre‘da karşımıza çıkar. Sinema tarihinin en arızalı ailesinin ürünü olan kahramanımız yüz cerrahisi işinde pek bir marifetlidir. Biraz akıl noksanlığı olduğundan ailenin diğer fertleri tarafından yönlendirilse de bu onun sinema tarihinin en azılı manyaklarından biri olduğu gerçeğini değiştirmez..

4. Norman Bates (Psycho):

Film Sayısı: 5
Silah Seçimi: Mutfak Bıçağı

Psycho / Sapık filminde karşımıza çıkar. Bir idoldür. İdol olmasına sebep insandan nasıl bir canavar çıkabileceğini göstermesidir. Annesine düşkünlüğü başına her zaman iş açmıştır ama yinede onu ölümüne! ve öldüresiye! sever. Aynı zamanda en tehlikeli katillerin başında gelir zira utangaç ve sessiz oluşunun altında nasıl bir manyağın yatıyor olabileceği tahmin edilemezdi ve edilemedi de..

3. Jason Voorhees (Friday the 13th):

Film Sayısı: 11
Silah Seçimi: Büyük ve keskin Bıçak / Pala

Friday the 13th / 13.Cuma filminde karşımıza çıkar. Slasher alt türünün öncüsü bir filmin akıl noksanı karakteridir. Norman’la benzerliği annesine düşkünlüğü olsa da o tam olarak annesine bağlıdır. Kendisine bakmak yerine sevişmeyi tercih eden kamp görevlileri yüzünden Kristal gölünde boğulmuştur. Bundan sebep her filmde hunharca sevişenleri hunharca katletmekten hiç çekinmez. Bulunduğu ormanın namus bekçisidir diyeceğim ama bu adam Manhattan’dan uzaya kadar her yerde dehşet saçmıştır. Mezarında huzur içinde yatmayacağı kesin..

2. Freddy Krueger (A Nightmare on Elm Street):

Film Sayısı: 9
Silah Seçimi: Bıçaklarla güçlendirilmiş Eldiven

Nightmare on Elm Street / Elm Sokağında Kabus filminde karşımıza çıkar. Çoğumuzu küçüklüğümüzde rüyada ziyaret eden bu amca, 100 delinin bir rahibeye tecavüzü sonrasında dünyaya gelmesine sebep 100 deli/manyak gücünde bir sapıktır. Öldürürken eğlenir eğlenirken öldürür ama yine de sevgimizden bir nebze eksilmez kendisine karşı. Tüm zamanların rüyalarının efendisidir!..

1. Michael Myers (Halloween):

Film Sayısı: 9
Silah Seçimi: Mutfak Bıçağı

Halloween / Cadılar Bayramı filminde karşımıza çıkar. Muhtemelen zirveye oturmasında katliama çok küçük yaşlarda başlaması sebep olabilir. Birde bunun şekli var tabii ki. Hiç bir katil öldürmeye bu yaşta ve tüm ailesini katlederek başlamamıştır herhalde. Michael Myers üzerindeki mavi tulumu, yüzündeki ifadesiz maskesi ve elindeki büyük mutfak bıçağıyla katliam işine gireceklere bir idol olmuştur desek yalan olmaz..

Yazan: Devilboy

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Yasin Karakaya

Tüm Yazıları
9 Eylül 1977’de İstanbul’da doğdu. İlkokuldan Üniversiteye kadar ki eğitimini burada tamamladı. Korku filmlerine olan ilgisini ilk defa memleketi Aydın’da ki bir kahvehanede videodan izlediği Elm Sokağında Kabus filmi ile keşfetti. O sıralar 8 yaşındaydı. 80’lerin kanlı video kültürü ile yoğrulan beyni ilerde yapacağı bu site için ilk kıvılcımı çakmıştı bile. Bundan sonraki dönemde korku sineması ile ilgili herşeyle ilgilenmeye başladı. Geniş bir film arşivi ve korku figürleri koleksiyonu yapmaya başladı. 2003 yılında tamamen kendi çabasıyla korkucu.com sitesini kurdu. 5 yıl boyunca kendi yağı ile kavrulmaya çalışsa da pek başarılı olamadı ve bu konuda tıpkı kendisi gibi rahatsız ve inatçı olan Murat Özkan ile tanıştı. İkili 2008 yılında Murat Özkan’a ait olan Gerilimhatti.com sitesi ile korkucu.com’u birleştirme kararı aldı…

Yorumlar (23 Yorum)

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.