Kanımdan iç ve sonsuza kadar yaşa... Interview with the Vampire (1994)

13 Tzameti

Korku Film Arşivi

OrçunTunalı

03 Aralık 2010

7 Adet Yorum

7

13tzameti-afisYönetmen: Géla Babluani
Senaryo: Géla Babluani
Filmin Türü: Gerilim, Dram
IMDb Sayfası ve Puanı: 7.4/10
Yapım: 2005, Fransa Süre: 1 Saat 33 Dakika
Oyuncular:
George Babluani, Pascal Bongard, Aurélien Recoing, Fred Ulysse, Vania Vilers,

2005 yapımı “13 Tzameti”, Gürcü sinemacı Géla Babluani’nin yazıp, yönettiği ilk uzun metrajlı filmi. Tzameti’nin Gürcü dilinde 13 anlamına geldiğini bu film sayesinde öğrendim ancak yönetmenin sinema dili ve anlatımını da en az yabancısı olduğum dili kadar farklı ve etkileyici buldum.

13 Tzameti”, Gürcü yönetmen tarafından çekilmiş ancak olayların geçtiği yer Fransa ve filmin geneline yayılmış dili de Fransızca olarak karşımıza çıkıyor. Gürcü bir göçmenin Fransa’da içine düştüğü ölüm oyununa odaklanan filmde yönetmen, siyah-beyaz bir görselliği tercih etmiş. Film ilerledikçe görüleceği üzere siyah-beyaz renkler hikayeyi destekleyecek bir karamsarlık sunuyor. Estetik olarak hoş bir etki bırakmasının yanı sıra, film renkli olsaydı aynı etkiyi yaratmayacağından bunu isabetli bir tercih olarak görmek mümkün.

Konusundan kısaca bahsetmek gerekirse . Sebastian, küçük işlerden para kazanarak hayatını sürdürmeye çalışan sıradan bir gençtir. Bir gün çatısını onardığı evde bulduğu bir zarf, onu içinde bulunduğu sefaletten çıkaracak bir işaret olarak görünür. Zarf, aslında evin sahibine gelmiştir. Ama uyuşturucu bağımlısı ev sahibi orada ölmüş ve zarf kendisine ulaşamamıştır. Zarf eline geçen Sebastian, para kokusu aldığı gizemli zarfta yazan adrese gider ve orada özel amaçla toplanmış insanların içerisine kendisini atar. Toplanılan yerde bir çeşit yasa dışı kumar oyunu oynanmaktadır. Sebastian’ın bilmediği şey ise kumar için hayatını ortaya koyması gerektiğidir.

13tzameti1

Tzameti”, başından sonuna kadar huzursuzluk veren sürükleyici bir gerilim filmi. Oyuncuların arasında popüler anlamda tanınacak bariz bir isim yok. Bu filmin artılarından biri . En azından ben, filmin başında gözüküp bir daha ortaya çıkmayan Jo Prestia ‘yı (“Irreversible” filmindeki tecavüzcü) tanımış olmama rağmen diğer oyuncuların hiç biri gözüme aşina gelmedi. Genel olarak bir sonraki sahnesinde ne olacağı kolayca kestirilecek bir gidişata sahip ve sürpriz bir sonu da yok. Amacı izleyeni şaşırtmaktan ziyade şok etmek . Gerçekleştirilen kumar oyunu bile başlı başına bu amaca hizmet ediyor. Oyunda 13 kişi bir çember şeklinde sıra halinde dizilirler. Her birine bir altıpatlar tabanca ve bir kurşun verilir. Silahlar doldurulduktan sonra odadaki ampul yanana kadar şarjörler çevrilir. İşaretle birlikte herkes önündekine nişan alır ve ateş ederler. Bu oyun, son kişi hayatta kalana kadar devam eder. Etraflarında oyunu izleyen zengin iş adamları ise seçtikleri bir kişiye yüklü miktarda para yatırır ve hayatta kaldığı takdirde kaybedenlerin de payı dahil olmak üzere tüm parayı alır. Bir nevi rus ruleti ama biraz daha geliştirilmiş haliyle karşımıza çıkıyor.

13tzameti2

Kumar, şans, sömürü, şiddet gibi konular açısından öncülü sayılabilecek İspanyol yapımı “Intacto” (2001) filmiyle benzerliği görülebilecek “Tzameti”, kanımca öncülünün üzerine çıkmayı başarıyor. İki filmi bizzat arka arkaya izlemiş biri olarak rahatlıkla söyleyebilirim ki “Tzameti” çok daha çarpıcı ve sürükleyici bir film. Zengin kesimin kendine has bir tatmin ve kumar anlayışını yaratmasıyla “Hostel” filmini hatırlatmıyor değil. Ancak “Hostel”den daha az ‘şiddet gösterisi‘ yaptığını söylemek mümkün. Bir anlamda bahis anlayışının ve insanlar üzerine oynanan kumarın eleştirisinin çarpıcı bir örneği de denilebilir. Günümüzde yasal olarak da son derece popüler olan kumar oyunlarının yasadışı ve en uç örneği. Diğer taraftan kolay yoldan büyük paralar kazanma heveslisi insanların gözü karalığına da sert bir darbe vurmayı ihmal etmiyor yönetmen hikayesiyle. “13”ü genel olarak rahatsız edici bir gerilim atmosferiyle desteklenen ve seyirciyi sıkıntıya sokmadan sonuca giden bir film olarak özetleyebilirim.

13tzameti3

Ekstra bilgi olarak filmin remake’inin çekilmiş olduğunu ve yakında gösterime gireceğini söylemek istiyorum. Amerikan yapımının kadrosu ise orijinalinin aksine oldukça gösterişli isimlerle dolu . Filmi Gürcü yönetmen Babluani, Amerika için bir kez daha çekmiş. Yakın zamanlı yabancı filmin Amerikan yeniden çekimi olarak aklıma “Das Experiment”, “[Rec]” ve “Let the Right One In” gibi örnekler de geliyor. Şahsen orijinali sapasağlam dururken, Amerikan versiyonunu izlemenin de gereksiz olacağını düşünüyorum. Rahatlıkla söyleyebilirim ki “Tzameti”yi, Amerikan yapımı “13”e tercih edebilirsiniz.

korkumetre-1 kan_ve_siddet-3 gerilim_dozu-8 puan-7-5

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Orçun Tunalı

Tüm Yazıları
25 Haziran 1986 tarihinde Tekirdağ, Çorlu ilçesinde doğdu. Çocukluğundan beri korku filmleri, hikayeleri ve oyunlarına ilgi duyduğundan olsa gerek bu siteyi keşfetmesi kaçınılmaz olarak gerçekleşecekti. Daha sonra yazdıklarıyla ekip içerisinde kendisine yer buldu. Mesai dışında ve off günlerinde Jigsaw’ın asistanı olarak stajını sürdürüyor. Amatör ruh ve tutkuyla korku türündeki her türlü görsel, işitsel ve yazınsal eserlere ilgi duymakta. Aynı hissiyatı ve heyecanı paylaşan bu topluluk içerisinde yer almaktan son derece memnun.

Yorumlar (7 Yorum)

YORUM YAZ