Kanımdan iç ve sonsuza kadar yaşa... Interview with the Vampire (1994)

10 Şeytani El

Korku Listeleri

YasinKarakaya

05 Aralık 2011

1 Adet Yorum

1

10. The Crawling Hand (1963)seytani-el10

Bu kamp hikayesi ‘Mystery Science Theater 3000’ dizisinin 106. Bölümünde işlenmiştir ve başrolde dünyaya düşüp insanları boğazlayan ölü bir astronotun eli oynamaktadır. Astronotun biri dünyaya dönerken kontrol merkezine uzay gemisini havaya uçurmasını söyler. Onlar da bunu yaparlar ve zavallı adam parçalara ayrılır. Adamın elini bir kolej öğrencisi olan Paul Lawrence bulur ve incelemek için kendine saklar, ama el kısa sürede kontrolü ele geçirir ve masum insanları öldürmeye başlar.

9- Waxwork II: Lost in Time (1992)seytani-el9

‘Waxwork II’ ilk filmin bıraktığı yerden başlamaktadır, Mark ve Sarah mumya evini yakarak terk ederler. Ancak tehlike kendini vücutsuz bir zombi olarak gösterir ve zombi el Sarah’ı evine kadar takip edip üvey babasını öldürür. El, Sarah’ı da öldürmeye çalışır ancak Sarah tüm evi kan içinde bırakarak eli çöp tenekesine tıkar.

8- The Beast With Five Fingers (1946)seytani-el7

Peter Lorre bu filmde, Francis Ingram isimli bir piyanistin elinin saldırdığı Hilary Cummins’i oynuyor. Ingram vücudunun sol kısmı felç olduktan sonra İtalyan tipi villasına döner. Sürekli yoldaşı ise Julie isminde güzel bir hemşiredir. Ancak piyanist Julie’nin başkasıyla ilişkisi olduğunu keşfeder, merdivenlerden düşüp ölür. Eli ise piyano çalmak ve bazı cinayetler işlemek üzere geri döner!

7- Splinter (2008)modern-yaratik10

‘Splinter’, esasen bir tane değil iki tane şeytani el içeriyor. Oklahoma ormanlarında diğer hayvanları dikenleriyle enfekte eden ve onların vücudunu konak olarak kullanan eski bir yaratık vardır. Ancak bir şekilde bir vücut parçası koparsa bağımsız olarak kendi başına da hareket edebilmektedir. Yukarıdaki ‘el’ Dennis’in ölü kız arkadaşı Lacey’i bir benzin istasyonuna sürüklemeye çalıştığı sahnede gösterilmiştir. Yaratığın ele geçirdiği kadın Dennis’e saldırmaya çalışır ve kapıda elini keser. Benzin istasyonunun içindekiler ölü eyalet polisinin telsizini durdurmaya çalışırken yaratık kolunu kasanın penceresine daldırınca bir başka kötü el ortaya çıkmış olur.

6- Mad Love (1935)seytani-el6

Petter Lorre’nin oynadığı Dr. Gogol sahne yıldızı Yvonne Orlac’a kafayı takınca ‘Grand Guignol’ tiyatrosunda çılgın bir aşk başlar. Yvonne’un kocası Stephen’ın elleri bir tren kazasında kopunca Dr. Gogol bunların yerine giyotin bıçağı fırlatan mekanizmalar yerleştirir.

5-  The Addams Family (1991)seytani-el5

Addams ailesinin favori hizmetkarı ‘Thing’ ilk kez 1930’larda New Yorker için çizen Charles Addams’ın çizgi öykülerinde ortaya çıkmıştır. 1960’lardaki televizyon dizisinde Thing’i aynı zamanda Lurch’ü canlandıran Ted Cassidy oynamıştır ve genellikle kesik bir el görüntüsü vermek için kutuların, perdelerin ya da eşyaların arkasında görüntülenmiştir. Özel efektler ve Christopher Hart’ın hızlı elleri sayesinde ‘Addams Family’ filmlerinde Thing oradan oraya özgürce koşuşturabilmiş ve ailenin isteklerini gerçekleştirmek için örümcek gibi hareket etmiştir.

4- The Hand (1981)seytani-el4

Oliver Stone’un yönettiği bu filmde bir araba kazasında sağ elini kaybeden çizer Jon Lansdale’in öyküsü anlatılmaktadır. Tuhaf bir şekilde kesik el kaza yerinde bulunamaz, onun yerine Jon’u orada burada takip edip düşmanlarını öldürür.

3- Idle Hands (1999)seytani-el8

Anton’un mükemmel yaşam anlayışı tüm gün evde tembellik edip en iyi iki arkadaşıyla birlikte ot içmektir. Ancak boş eller şeytana hizmet eder, Anton’un eli de eski bir şeytan tarafından ele geçirilince işler tehlikeli bir hal alır. Anton elini bir kasap satırıyla kesmeden önce bayağı bir cinayet işler. Ancak serbest kalınca bu sefer el Anton’un kız arkadaşı Molly’nin (Jessica Alba) peşine düşer.

2- The Hands of Orlac (1924)seytani-el3

Paul Orlac trajik bir şekilde tren kazasında ellerini kaybeder. Acilen ameliyata alınır ve ellerinin yerine idam edilen bir suçlunun elleri nakledilir. Fiziksel olarak her şey yolunda gitse de Orlac ellerin eski sahibinin bazı alışkanlıklarına devam ettiği hissinden kurtulamaz. Orlac’ın babası öldürüldüğünde, cinayet şüphelisi olur ve Orlac işleri yoluna koymaya karar verir. Conrad Veidt 1924 yapımı bu Alman ekspresyonist baş yapıtında acı çeken piyanisti oynamıştır.

1- Evil Dead II (1987)seytani-el1b

Bir “deadite”a dönüşen kız arkadaşı Linda tarafından ısırılınca Ash’in eli enfekte olur ve kulübeyi çevreleyen şeytani güçler tarafından ele geçirilir. Klasik bir slapstick sahnede el, Ash’i mutfakta bir güzel döver ve tam bir satırla işini bitirmek üzereyken Ash ondan hızlı davranır ve elini sonrasında elektrikli testereyle kesmek için bir bıçakla yere çiviler. Ama dövüş burada bitmez ve bu kez Ash gövdesiz el ile ölümüne kapışmak zorunda kalır.

Kaynak: http://www.toptentopten.com/topten/evil+hands

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Yasin Karakaya

Tüm Yazıları
9 Eylül 1977’de İstanbul’da doğdu. İlkokuldan Üniversiteye kadar ki eğitimini burada tamamladı. Korku filmlerine olan ilgisini ilk defa memleketi Aydın’da ki bir kahvehanede videodan izlediği Elm Sokağında Kabus filmi ile keşfetti. O sıralar 8 yaşındaydı. 80’lerin kanlı video kültürü ile yoğrulan beyni ilerde yapacağı bu site için ilk kıvılcımı çakmıştı bile. Bundan sonraki dönemde korku sineması ile ilgili herşeyle ilgilenmeye başladı. Geniş bir film arşivi ve korku figürleri koleksiyonu yapmaya başladı. 2003 yılında tamamen kendi çabasıyla korkucu.com sitesini kurdu. 5 yıl boyunca kendi yağı ile kavrulmaya çalışsa da pek başarılı olamadı ve bu konuda tıpkı kendisi gibi rahatsız ve inatçı olan Murat Özkan ile tanıştı. İkili 2008 yılında Murat Özkan’a ait olan Gerilimhatti.com sitesi ile korkucu.com’u birleştirme kararı aldı…

Yorumlar (1 Yorum)

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.