Yüzeyin altında kimse çığlığınızı duyamaz Below (2002)

10 Modern Yaratık Filmi

Korku Listeleri

YasinKarakaya

19 Kasım 2012

10 Adet Yorum

10

Splinter (2008)modern-yaratik10

Gözlerden uzak bir benzin istasyonunda ele geçirdiği insanları ölümcül birer yaratık haline dönüştüren aç bir parazitle kapalı kalan genç bir çift ve kaçak bir mahkum birlikte kurtulmanın yollarını arıyorlar. Toby Wilkin, Hollywood’da nadir rastlanır şekilde hem inanılmaz yetenekli bir yönetmen hem de egoları alınmış bir insan. Film yapımcıları ve yazarların çoğu egolarını okşamakla meşgulken Toby Wilkins ise geçmişteki klasik yaratık filmlerine bir saygı duruşu niteliğindeki şahane yaratık filmini çekmekle meşguldü. Geçmişteki The Thing filmine en yakın yapım Splinter’dır, hatta yeni The Thing filmini bile utandırır. CGI özel efektler, Splinter’ın muhteşem geleneksel pratik efekt uygulamalarının yanından bile geçemez. Hollywood’un bir çok filmi yeniden yapmakla meşgul olduğu bir zamanda Toby Wilkins’in göz ardı edilmesi hem yazık hem de ayıp oldu. Splinter 2000’lerin en iyi 10 bilim kurgu – korku filmi arasındadır.

Feast (2005)modern-yaratik9b

Feast, modern yaratık filmlerinin gerçek cevherlerinden bir tanesidir ve pek çoğunuzun hatırlayacağı gibi HBO’nun Project Greenlight’ının bir parçasıdır. Feast, fantastik, indie tarzı bir yaratık filmi olarak tanımlanabilir. Eşsiz ve çekici bir hikayeye sahip komik, gaddar ve aksiyon dolu bir filmdir. Her modern film yapımcısı, doğru yaratık filmini yapmak için Feast’i referans alabilir! Ayrıca meşhur yıldızların ve büyük bütçelerin filmin kalitesine hiç de etkisi olmadığını gösteren bir yapımdır. Bilinmeyen oyuncular ve ortalama bir bütçeye sahip bu filmin dehadan geri kalır yönü yoktur. Kötü haber şu ki Feast tüm zamanların en kötü devam filmlerine sahiptir. Böyle yetenekli bir ekibin bu kadar muhteşem bir film yapıp ardından bu kadar berbat devam filmlerini nasıl yaptığı konusu bizi aşıyor.

Slither (2006)modern-yaratik8

Splinter uzaydan gelen bir hastalıkla istila edilen bir kasabada insanların zombilere ve mutant yaratıklara dönüşmesini anlatıyor. Korku komedileri her zaman çok sevmişizdir ve işin içine kötü bir uzaylı girdiğinde daha da iyi olur. Korku komedi filminden daha iyi bir şey varsa o da Slither kadar iyi yapılmış ve cilalanmış bir korku komedi filmidir. Slither’ın başrol yıldızları, Elizabeth Banks ve Nathan Fillion formlarının zirvesinde karşımıza çıkıyorlar ama genel olarak tüm oyuncular gerçekten o kadar iyi performans sağlıyorlar ki Hollywood’a her şeyin büyük göğüslerden ibaret olmadığını gösteriyorlar. Slither son on yılın en iyi korku filmlerinden bir tanesidir ve tüm zamanların en iyi korku komedi filmlerinden biri olarak adlandırılabilir. Bu film, gülünç bir b-film kategorisine düşmeden de korku öğelerinin komik ve iğrenç olabileceğini gösteriyor.

The Host (2006)modern-yaratik7

The Host 10 yıl boyunca Hollywood harici yabancı patentli bir korku filminde aradığımızı bulduğumuz bir film. Jurassic Park ile Jaws karışımı. Neden karışım diyoruz? Çünkü Jaws denizdeki sörfçülere, yüzücülere ve teknelere terör estirirken The Host’daki canavar suda kalmaya karar veren herkesi akşam yemeği niyetine mideye indiriyor. Bu filmde Seul şehrindeki Han Nehrinde bir canavar ortaya çıkıyor ve insanlara saldırıyor. Kurbanlardan bir tanesinin ailesi kaçırılan kızı canavarın pençelerinden kurtarmaya çalışıyor. The Host kesinlikle iyi bir canavar filminden beklediğimiz her şeye sahip.

Jeepers Creepers (2001)modern-yaratik6

Bahar tatili için evlerine dönen iki kardeş ıssız yollarda yemek yeme ritüelinin son gününde olan bir yaratıkla karşılaşırlar. Her zaman Justin Long’un hayranı olmuşumdur ve kendisinin yetenekli yönetmen Victor Salva ile birlikte ortaya çıkarttığı Jeepers Creepers kesinlikle bugüne kadar ki en iyi yaratık filmlerinden bir tanesidir. Yönetmeni nedeniyle içinde bir çok çelişki barındıran bir film olmasına rağmen Jeepers Creepers muhteşemdir. Yönetmen ve yazarın bir araya gelerek yeni bir yaratığa hayat vermesine çok sık rastlanmaz ama The Creeper kesinlikle böyle bir yaratık.

Cloverfield (2008)modern-yaratik5

 Cloverfield, bir grup insanın gözünden New York’a saldıran bir canavarı anlatıyor. Cloverfield’ın büyük gürültü kopardığı inkar edilemez. JJ Abrams bu canavar filmiyle el kamerası tarzıyla çekilen filmlere bir yenilik getirdi. Box office’te rekor izlenme sayısına ulaşan bu film aynı zamanda muhteşem bir pazarlamaya sahipti. Stüdyo öyle bir viral marketing kampanyası yürüttü ki hepimiz bu filme gidip para harcamak için yalvarır hale geldik. Sonuçta titrek el kamerası midemizi bulandırdı ama pek çokları için hala hit bir film.

The Mist (2007)modern-yaratik4

Küçük bir kasabada çıkan garip fırtına, beraberinde korkunç yaratıkları getirir ve bir süpermarketin içine tıkılıp kalan kasaba sakinleri hayatları için savaşmaya başlarlar. Stephen King’in eseri The Mist (Sis) ya seveceğiniz ya nefret edeceğiniz bir film ama bizce içinde bir çok “yok artık” dedirtecek sahne içeren iyi bir yaratık filmi. Stephen King’in geçmişte eserlerinin bazıları beyaz perdeye gerçekten çok kötü şekilde uyarlanmıştır ama içlerinde çok iyi adaptasyonlar da vardır. The Stand mini dizisi, Pet Sematary, Carrie.. The Shining’in ise tartışması bile olmaz ve şimdi de bu iyi adaptasyonlara The Mist katıldı.

Black Sheep (2006)modern-yaratik3

Yeni Zelanda’da bir çiftlikte yapılan genetik bir deney masum koyunların et yiyen canavarlara dönüşmesine ve çevreye yayılmasına neden olur. Bir çok komedi klişesine sahip Black Sheep, İngiltere’den çıkan Shaun of the Dead’den sonra modern zamanların en komik korku filmlerinden bir tanesidir. Yüksek hedefleri olan bir koyun yetiştiricisiyle ilgili neyi sevmezsiniz ki? En iyi koyunu yapma planları kabusa dönünce ortaya insan etine aç koyunlar çıkıyor. Binlerce koyunu, bilim adamlarını ve hayvan hakları savunucularını bir araya getirirseniz ne olur? Çok komik bir kan banyosu tabii!

Troll Hunter (2010)modern-yaratik2

Bir grup öğrenci ayıların neden olduğu bazı ölüm vakalarını araştırmaktadır ama aslında çok daha tehlikeli işlerin döndüğünü keşfederler. Gizemli bir avcıyı takip etmeye başlarlar ve aslında onun bir trol avcısı olduğunu öğrenirler. Troll Hunter filminin değeriyle ilgili ciddi şüphelerimiz vardı. Troller hakkında el kamerasıyla çekilmiş bir film mi? Başlangıçta konunun tamamen saçma olduğunu ve el kamerasıyla çekilmiş filmleri bir basamak daha düşük seviyeye taşıyan bir film olduğunu düşündük. Maalesef Troll Hunter filmi bizim de her zaman mükemmel olmadığımızı ve zaman zaman yanlış kararlar alabileceğimizi gösterdi. Şaşırtıcı bir şekilde bu filmde gerçekten iş var.

The Descent (2005)modern-yaratik1

Bir grup kaşifin mağara gezisi garip etçil yaratıklarla karşılaştıklarında korkunç bir hal alır. Neil Marshall, Dog Soldiers ve The Descent filmleriyle bir efsane olmuştur. Günümüzde Korku türünün gerçekten ustası olan birkaç yönetmen vardır ve Neil Marshall kesinlikle onlardan bir tanesidir. Dog Soldiers’dan The Descent ve Doomsday’e kadar yaptığı işler kendini gösteriyor zaten. Her zaman kapalı alan korkum olmuştur ve bir mağaraya girmektense, tahta bir kaşıkla bir kutup ayısıyla dövüşmeyi tercih ederim. Bu yüzden The Descent filminin sinirlerimizi bozduğunu söylemem gereksiz, çünkü bu filmde bir grup kadın mağara kaşifi girdikleri bir mağarada yarasadan daha kötü bir şeyle karşı karşıya kalırlar.

2000’li yılların en iyi 10 Yaratık/Canavar Filmi listesinin sonuna geldik. Peki sizin favori filminiz hangisi? Daha da önemlisi biz hangilerini gözden kaçırdık? Yorumlarınızı bekliyoruz.

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Yasin Karakaya

Tüm Yazıları
9 Eylül 1977’de İstanbul’da doğdu. İlkokuldan Üniversiteye kadar ki eğitimini burada tamamladı. Korku filmlerine olan ilgisini ilk defa memleketi Aydın’da ki bir kahvehanede videodan izlediği Elm Sokağında Kabus filmi ile keşfetti. O sıralar 8 yaşındaydı. 80’lerin kanlı video kültürü ile yoğrulan beyni ilerde yapacağı bu site için ilk kıvılcımı çakmıştı bile. Bundan sonraki dönemde korku sineması ile ilgili herşeyle ilgilenmeye başladı. Geniş bir film arşivi ve korku figürleri koleksiyonu yapmaya başladı. 2003 yılında tamamen kendi çabasıyla korkucu.com sitesini kurdu. 5 yıl boyunca kendi yağı ile kavrulmaya çalışsa da pek başarılı olamadı ve bu konuda tıpkı kendisi gibi rahatsız ve inatçı olan Murat Özkan ile tanıştı. İkili 2008 yılında Murat Özkan’a ait olan Gerilimhatti.com sitesi ile korkucu.com’u birleştirme kararı aldı…

Yorumlar (10 Yorum)

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.