Işıkta Kal! Darkness Falls (2003)

10 Katil Kadın

Korku Listeleri

YasinKarakaya

16 Eylül 2011

8 Adet Yorum

8

Sinema da ‘gaddarca’ katledilenler hep kadınlar olacak değil ya! İşte sizlere kadınlardan da ne denli acımasız katiller ortaya çıkabileceğini kanıtlayan bir liste. Fazla uzatmadan dost blog ‘hariboextremeculture”den sevgili Lord Magius imzalı ’10’ Katil Kadın listesini beğeninize sunuyoruz.

10- La Femme (Inside – 2007)
katil-kadin-10

Son yılların en acımasız filmlerden biri olan Inside genç yönetmenler Alexandre Bustillo ve Julien Maury tarafından yönetildi. Bir trafik kazası sonucu kocasını kaybeden hamile Sarah ile yine aynı trafik kazasının diğer mağduru olan La Femme arasındaki hesaplaşmayı konu alan film iki kadının birbirlerine karşı olan acımasızlığı ile görülmeye değer. Hatta Le Femme yılların katillerine taş çıkartacak maharette diyebiliriz.

9- Jennifer Hills (I Spit on your Grave -1978)katil-kadin-9

Meir Zarchi’nin unutulmaz filmi I Spit on your Grave intikam alan şehirli kadının bir kasaba çetesiyle olan mücadelesini anlatmakta. Kasabanın bıçkın delikanlı grubu sırayla tecavüz ettikten sonra intikam için ant içen Jennifer Hills, tüm çete elemanlarını tek tek ayrı yerler de yakalayarak cazibesinin etkisiyle sırayla deşer. Kanımca en iyi iki cinayet final sahnesinde ki arkadan motorlu teknenin pervanesiyle tecavüzlerden birinin kafasını parçalaması, diğeri ise küvette bir diğer tecavüzcünün erkeklik organı yerine kocaman bir delik açması.

8- Invasion of the bee Girls (1973)katil-kadin-8

70’lerin en sıra dışı filmlerinden biri olan Invasion of the bee Girls b-sinemasının da en iyi filmlerinden. Kadınları garip bir kozmik güç ile arı kadınlara dönüştüren bir teknolojiyle kendisine bir ordu oluşturan Dr. Susan Harris devlet için önemli olan tüm erkekleri tek tek katletmektedir. Burada kadınların en önemli silahları tabii ki dişilikleridir.

7- Cannibal Girls (1973)katil-kadin-7

Ivan Reitman’ın daha Bill Murray’ı keşfetmesinden yıllar önce hatta hayalet avcıları gibi muhteşem bir filmin fikri bile ortada yokken sinemaya verdiği en iyi eserlerden biri olan Cannibal Girls kesinlikle en sevdiğim filmler arasında yer almakta. Üç kadının insan etine olan açlığını anlatan benzersiz bir yapım.

6- Regan MacNeil (The Exorcist – 1973)
katil-kadin-6

Tartışmasız gelmiş geçmiş en iyi korku filmi olan The Exorcist, baş karakteri Regan MacNeil’ın şeytan tarafından ele geçirilmiş ruhunun film de işlediği iki cinayetle listede yerini alıyor. Film William Friedkin’in müthiş yaratıcılığıyla izleyen herkesin aklını hoplatmıştı.

5- Thana (Ms.45 – 1981)
katil-kadin-5

Exploitation filmlerinden unutulmaz iki tanesine imza atan Abel Ferrara Ms.45 ile tecavüz sonrası intikam arzusunun peşinden giden dilsiz Thana’nın hikayesinden dem vurur. New York’un arka sokaklarında hava karardıktan sonra işe koyulan Thana finalde giydiği seksi rahibe kostümü ile unutulmaz karakterlerden biri olarak sinema tarihine geçmiştir.

4- Virginia (Spider Baby or, The Maddest Story Ever Told – 1968)katil-kadin-4

Jack Hill’ın talihsiz filmi Spider Baby or, The Maddest Story Ever Told (1968) çekildikten 4 sene sonra yayınlanmıştır. Eğer 1964 yılında yayınlansaydı büyük ses getireceği tartışılmazdı ancak dönem kaçınca film ancak 1980’ler de bilinir hale geldi. Merrye Sendrom adındaki çok nadir görülen bir psikolojik hastalığı konu alan film de, bu kurtuluşu bulunmayan Sendroma yakalanmış Virginia’nın hastalıklı hikayesine şahit olmaktayız. Bir örümcek gibi ağ attıktan sonra kurbanını iki adet keskin bıçakla lime lime doğrayıp insan etine olan açlığını gidermesi de cabası.

3- Marya Zaleska (Dracula’s Daughter – 1936)katil-kadin-3

İlk Lezbiyen Vampir örneği olan Carmilla 1872 yılında Sheridan Le Fanu tarafından yazılmış ve sinemanın gelişmesiyle korku sinemasının en erotik karakterlerinden biri haline gelmiştir.
Dracula’s Daugther ise babasının ölümünden sonra onun yolunu izleyerek Londra’nın sisli sokaklarına kendini atar. Ressam bir kontes olan Marya Zaleska içinde ki kötülüğe karşı koyabilmek için genç ve yakışıklı doktor Jeffrey Garth’dan yardım istese de tabloları için kan akıtmaktan vazgeçemez.

2- Rahibe Gertrude (Killer Nun – 1979)katil-kadin-2

Nunsploitation furyasının son örneklerinden olan Killer Nun, İtalyan yönetmen Giulio Berruti’nin en güzel yapımlarından biri. Anita Ekberg gibi bir seks sembolünün yer aldığı filmde Rahibelik hayatından bunalmış olan Rahibe Gertrude’nin hikayesi anlatılmakta. Ekberg’ın şeytani performansı ve korunmaya muhtaç çaresiz yaşlılara yaptığı zulümler kesinlikle görünmeye değer.

1- Miss Muerte aka Diabolical Doctor ‘Z’ (1966)katil-kadin-1

Yönetmen Jesus Franco olunca kadınlar her daim ön plan da yer alır. 1966 yapımı Miss Muerte yönetmenin klasiklerinden olması bir yana, sinema tarihinin en ölümcül dişilerden birini de içinde barındırmakta. Dr. Zimmer’ın akıl almaz deneyi sonucunda onunla alay eden bilim kurulu önünde küçük düşmeyi kabullenemeyen Zimmer kalp krizi geçirip oracıkta ölür. Bunun üzerine intikam yemini eden kızı Irma babasının ölümüne neden olan bilim adamlarını tek tek avlamaya başlayarak unutumaz karakterlerin arasında yer alır. Kurbanlarını avlamak için ise dans kulübün de çalışan uzun tırnaklı seksi dansçı Miss Muerte’yı kullanır.

http://hariboextremeculture.blogspot.com/

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Yasin Karakaya

Tüm Yazıları
9 Eylül 1977’de İstanbul’da doğdu. İlkokuldan Üniversiteye kadar ki eğitimini burada tamamladı. Korku filmlerine olan ilgisini ilk defa memleketi Aydın’da ki bir kahvehanede videodan izlediği Elm Sokağında Kabus filmi ile keşfetti. O sıralar 8 yaşındaydı. 80’lerin kanlı video kültürü ile yoğrulan beyni ilerde yapacağı bu site için ilk kıvılcımı çakmıştı bile. Bundan sonraki dönemde korku sineması ile ilgili herşeyle ilgilenmeye başladı. Geniş bir film arşivi ve korku figürleri koleksiyonu yapmaya başladı. 2003 yılında tamamen kendi çabasıyla korkucu.com sitesini kurdu. 5 yıl boyunca kendi yağı ile kavrulmaya çalışsa da pek başarılı olamadı ve bu konuda tıpkı kendisi gibi rahatsız ve inatçı olan Murat Özkan ile tanıştı. İkili 2008 yılında Murat Özkan’a ait olan Gerilimhatti.com sitesi ile korkucu.com’u birleştirme kararı aldı…

Yorumlar (8 Yorum)

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.